Tegnap különösebb hír nélkül nagyot gyengült a forint az euróval szemben. Az árfolyam gyengülése 295,21-ről indult és 299-es árfolyamon fejeződött be. Kisebb mértékben, de ma is továbbtart az árfolyam emelkedése, kora reggel 299,8-on, nem sokkal a 300-as szint alatt kereskedtek a devizapárral, majd néhány perccel kilenc óra után a lélektani határnak számító 300-as szintet is áttörte a forint. Akkor 300,62 forinton kereskedtek az euróval a bankközi devizapiacon.
Ismételten pozitívba fordult az infláció ellen védő amerikai államkötvények, úgynevezett TIPS-ek hozama, amire már több mint egy éve nem volt példa, tavaly decemberben a mélypontja 1%-os negatív hozam környékén volt. Azzal, hogy ismét pluszba fordultak a hozamok, kezdünk visszatérni a normális kerékvágásba és ismételten pozitív reálhozamot fognak elvárni a befektetők még a legbiztonságosabb eszközöktől is, ráadásul hamarosan Svájcban is pozitívvá válhat az összes lejáratra az államkötvények hozama.
A befektetők fokozatosan jönnek ki a bunkerből, ráadásul javuló növekedési kilátásokra lehet számítani, ami pozitívan hathat a részvénypiacokra is, még akkor is, ha ennek a jeleit a kissé elfáradt tengerentúli piacon nem igazán láthattuk és be kellett érni egy oldalazással, plusz-mínusz nulla körüli árfolyam elmozdulással.
USA
- Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a főbb tengerentúli indexek, nagyobb mozgások azonban nem voltak. Fontos makroadatok tegnap nem láttak napvilágot (Dow -0,06%, Nasdaq 0,14%, S&P500
- 0,02%).
- Az árfolyamokat főként az a hír mozgatta, miszerint az S&P hitelminősítő negatívról stabilra javította USA “AA+” hitelbesorolását.
- Az Apple tegnap több fontos újítást is bemutatott az éves fejlesztői konferenciáján San Francisco- ban. Az iOS7 operációs rendszert Tim Cook vezérigazgató a legnagyobb újításnak nevezte az iPhone megjelenése óta. Új okostelefon azonban csak az év későbbi részében várható.
- A nap egyik nyertese a Facebook volt, az árfolyam 4,5%-ot emelkedett arra a spekulációra, hogy a társaság az S&P500 tagja lehet hamarosan.
- Jól teljesített az McDonald’s is, az 1,3%-os emelkedés annak köszönhető, hogy május hónapra jó értékesítési adatokat publikált a társaság.
- Ma sem lesznek fontos makroszámok a tengerentúlon.
Európa
- A nyugat-európai piacokon is vegyes volt a hangulat, egyedül a DAX tudott mérsékelt pluszban zárni (FTSE100 -0,19%, DAX 0,65%, CAC40 -0,22%).
- Az eurózónába való felvétel hírére a lett adósbesorolást egy fokozattal felminősítette az S&P hitelminősítő.
Olaj, arany
- A WTI 95,7 dolláron állt ma reggel, ami némi csökkenést jelent az elmúlt három nap erősödése után. A piac 550 ezer hordó nyersolaj készletnövekedésre számít a héten, míg a finomítói kapacitáskihasználtság 0,3% ponttal 88,7%-ra nőhet. Az erősebb kereslet, különösen a finomítók és az autóhasználók oldaláról tovább emelheti az amerikai kőolaj árát.
- Az arany 1.377 dolláron zárt tegnap, az elmúlt hetek élénkebb kereskedése után megnyugodni látszanak a kedélyek.
Devizák
Az EUR/USD piacon csak kisebb emelkedés volt tapasztalható, az árfolyam 1,3215-től 1,3257-ig emelkedett. Az S&P döntése (mely szerint az amerikai államadósság hitelminősítésének kilátásait a korábbi negatív helyet már semlegesen ítélik meg) a részvénypiachoz hasonlóan a devizapiacon sem hatott.
Távol-Kelet
- A Hang Seng 1,06%-ot, a Nikkei 1,13%-ot csökkent, míg a Shanghai börze továbbra is zárva tartott.
- A japán jegybank nem változtatott a monetáris kondíciókon és az eszközvásárlási program paraméterein sem, ami nagyrészt megfelelt a várakozásoknak, bár voltak olyan hangok melyek szerint a jegybank meg fogja hosszabbítani a bankok számára nyújtott alacsony kamatozású hitelek futamidejét, erre azonban nem került sor. A jegybank a korábbinál optimistább hangvételt ütött meg, legutóbb még csak az export csökkenésének a megállásáról számoltak be, a friss jelentésben pedig már az export növekedése szerepel.
Határidős piacok
- A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.