Ha Világbank előrejelzését összevetjük azzal, hogy a Fed készülődik a mennyiségi lazítás kivezetésére, akkor igazán aggódhatunk, hiszen „nem” lesz növekedés és stimulus sem. Az pedig rossz kombináció! Esnek is a piacok rendesen, és a perifériás hozamok is emelkednek. Ez pedig azért baj, mert így újra növekszik olyan országok finanszírozási költsége, mint például Portugália vagy Spanyolország. Így talán nem meglepő, hogy a Nikkei index átesett a 12.600 pontnál levő támaszon és célba vette a 11.000 pont környékén levő 200 napos mozgóátlagot.
Az S&P500 és a DAX esetén is fontos szintek kerülhetnek ma tesztelésre. Az előbbi esetén az 1.600 pontnál levő szint törhet, míg az utóbbi esetén a 8.050 pont környékén levő támasz van veszélyben. Innen a reggeli lövészárokból nézve úgy tűnik, hogy mind a kettő esetben törni fog a szint, habár az S&P500 esetén a határidős index éppen a kritikus árfolyamon áll, miközben a DAX esetén az alatt. A BUX továbbra is a 20 napos mozgóátlag fölött van mintegy 300 ponttal. Ma újra ehhez a mozgóátlaghoz vonzódhat az index.
USA
- A kereskedés végéig egyértelmű volt az irány a tengerentúli börzéken, az árfolyamok zárásig szinte megállás nélkül zuhantak. Fontos makroadatok tegnap sem voltak (Dow -0,84%, Nasdaq -1,08%, S&P500 -0,81%).
- A Dow Jones index valamennyi tagja mínuszban zárta a kereskedést, egyedül a Hewlett Packard lógott ki a mezőnyből a közel 3%-os emelkedésével. A cég ötéves megújulási tervét pozitívan értékelték a befektetők.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adatokat publikálják a tengerentúlon, ezen kívül kiskereskedelmi forgalmi adatok lesznek.
Európa
- A nyugat-európai börzéken a nap második felében romlott el a hangulat (FTSE100 -0,65%, DAX
- 0,97%, CAC40 -0,43%).
- Az olasz diszkontkincstárjegy aukción 7 milliárd értékben adtak el 12 hónapos papírt, a hozamok március óta a legmagasabb szintre emelkedtek.
- Az eurózónában az ipari termelés áprilisban 0,4%-kal növekedett a márciusi 0,9% után. Az adat jobb mint a várt -0,2%.
Olaj, arany
- A WTI ma reggel 95,45 dollárra esett köszönhetően a Világbank jelentésének, mely szerint idén a világgazdaság 2,2 százalékkal fog bővülni szemben a korábbi 2,4 százalékos céllal. A csökkenő kereslet az OPEC kínálat szinten tartása mellett csökkenő árakat eredményezhet.
- Az arany 1.389 dollárra nőtt ma reggel a zuhanó tőzsdeindexek nyomán, miközben India csökkenő aranykeresletről adott számot.
Devizák
- Az elmúlt napok heves kilengései után tegnap nyugodt kereskedés zajlott a forint piacán, az árfolyamban csak minimális gyengülés volt megfigyelhető. Az EUR/HUF árfolyam 296,36-ról 296,76- ig emelkedett és ma reggel 8 óra környékén sem tapasztalható érdemi elmozdulás, bár a kereskedés egyelőre még nem pörgött fel.
- Tovább folytatta az emelkedést az EUR/USD devizapár értéke. Az árfolyam 1,3313-ról 1,3337-ig emelkedett és ma reggel is további emelkedés tapasztalható, már 1,3370 környékén jár az árfolyam.
Távol-Kelet
- Rendkívül gyenge teljesítményt mutattak az ázsiai piacok ma reggel. A Nikkei index értéke közel 6%- ot zuhant, melyhez erőteljes jen erősödés párosult. Az USD/JPY árfolyam több mint 1,5%-os elmozdulást produkált és ezzel a 95-ös árfolyam alá esett a deviza jegyzése. A részvényindex átszakította a 13 pontos támaszszintet, majd ezt követően további 500 pontot esett.
- Masszív árfolyamcsökkenés volt tapasztalható a többi ázsiai piacon is. A hosszúhétvége után újranyitó shanghai tőzsde vezető részvényindexe 3,48%-ot esett, míg a tegnap zárva tartó Hang Seng index 2,85%-os árfolyamesést produkált.
- Fontosabb adat vagy hír nem jelent ma meg az ázsiai piacokkal kapcsolatban, így elsősorban hangulat, még inkább félelem alapú kereskedés volt tapasztalható, a shanghai tőzsdén pedig az elmúlt 5 nap eseményeire reagált a piac.
Határidős piacok
- Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak.