Sokkolta a piacot a Varga-csomag

Tegnap derült égből villámcsapásként érkezett a piacra az újabb megszorítások (adóemelések) bejelentése. Habár eredményhatásában az új csomag már jóval kisebb, mint a korábbiak voltak, a részvényárfolyamokra és az ország megítélésére nagyon negatívan hat.

A korábbi kommunikációban ugyanis azt szerepelt, hogy ezek a lépések a harmadik pillért jelentik, s erre csak akkor kerülne sor, ha az Európai Bizottság nem engedi ki Magyarországot a túlzott deficit eljárás alól. Mivel az EB kiengedett bennünket és azt ajánlotta az EcoFinnek, hogy június 21-én engedje el Magyarországot, ezért a piac azt gondolta, hogy ilyen jellegű lépések nem lesznek már. Így ez a meglepetés azt eredményezte, hogy nem csak azokat a részvényeket adták a befektetők amelyek érintettek, hanem amelyekben profitot tudnak realizálni és elhagyni az országot. Ilyen volt például az Egis részvénye is. A csomagról részletesebben itt olvashat!

Mindenesetre a BUX tegnap a 20 napos mozgóátlagra érkezett, s ma csorog lefelé a 19.090 pontnál levő 30 napos mozgóátlag felé. A DAX már tegnap lefordult a 30 napos mozgóátlagról, s hasonló mozgásokat láthatunk a tengerentúlon is. Vagyis az elkövetkező napok a maival egyetemben újra a csökkenésről szólhatnak.

 

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA

A nap eleji jó hangulat után az utolsó órákban lefelé vették az irányt a vezető tengerentúli mutatók, de még így is bőven pluszban zárták a kereskedést (Dow 0,73%, Nasdaq 0,83%, S&P500 0,75%). A Dow Jones komponenseinek nagy része emelkedéssel zárta a kereskedést, a legjobban a Cisco (2,5%), a DuPont (2%) és a Microsoft (1,7%) teljesített. Egy jó makroadat is napvilágot látott, a New York-i Fed feldolgozóipari indexének júniusi értéke -1,4 pontról 7,8 pontra emelkedett, miközben az elemzők nulla pontra számítottak. Ma kezdődik a Fed nyíltpiaci bizottságának kétnapos ülése, a befektetők a holnapi sajtótájékoztatót várják. Délután inflációs adatokat publikálnak a tengerentúlon, illetve a megkezdett házépítések és kiadott építési engedélyek májusi adatai is napvilágot látnak.

Európa

A nap végén elfogyott a lendület, de így is sikerült pluszban zárniuk a nyugat-európai piacoknak (FTSE100 0,34%, DAX 1,08%, CAC40 1,55%). Az eurózónában ZEW hangulat index jelenik meg 11 órakor.

Olaj, arany

A WTI 97,6 dolláron állt ma reggel, ami alig jelent elmozdulást a tegnapi árakhoz képest. A befektetők ma elsősorban az amerikai készletadatra koncentrálnak, ami 500 ezer hordó csökkenést mutathat a várakozások szerint. Az arany 1.380 dollár volt ma reggel, 4 dollárral a tegnapi szint alatt.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

A forint stabilan viselkedett a tegnapi nap nagy részében, azonban késő délután gyengülésnek indult a forint árfolyama és a nyitó 290,33-as szintről 291,86-ig gyengült az euróval szemben. Visszafogott mozgás volt tapasztalható az EUR/USD devizapár tekintetében is. Az árfolyam 1,3344- től 1,3367-ig emelkedett. Az árfolyam mozgását befolyásoló legfontosabb tényező az elkövetkező néhány napban a ma kezdődő FOMC meeting lesz, aminek sajtótájékoztatóját Bernanke holnap fogja tartani, és ami utalásokat tartalmazhat az eszközvásárlási program jövőjére vonatkozóan.

Távol-Kelet

A Nikkei 0,32%, a Hang Seng 0,485-ot, a Shanghai index 0,15%-ot veszített értékéből. Kínában tovább folytatódott az ingatlanárak emelkedése. A megfigyelt 70 városból 65-ben emelkedtek az új építésű ingatlanok árai, 3-ban csökkentek, 2-ben pedig stagnáltak, ami némileg gyengébb, mint az egy hónappal korábbi statisztika. A végleges májusi ipari termelés év/év alapon 3,4%-kal csökkent Japánban. A kínai működő tőke beáramlás 0,3%-kal bővült, ami kisebb, mint a múlt havi 0,4%.

Határidős piacok

Az amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo