A legtöbb intézkedés csak ősszel kerül bevezetésre. A bejelentést követően jelentős eladási hullám alakult ki a tokiói tőzsdén, a Nikkei index végül 3,8 százalékos csökkenéssel zárta a napot. Így erősen megközelítette az április elején hagyott rést, ahol ráadásul a 100 napos mozgóátlag is tartózkodik mostanában. Így a 12.600 pont környékéről, amely mintegy 20 százalékkal van lejjebb, mint a 2 hete elért csúcs, már jöhet valamiféle erőteljesebb (átmeneti) emelkedés. A DAX ma újra ostrom alá veheti a 30 napos mozgóátlagot 8.214 pontnál, míg a BUX folytathatja a tegnap megszakított útját a 20 napos mozgóátlag felé, amely 19.824 pontnál tartózkodik jelenleg.
USA
Tegnap ismét negatív hangulat uralkodott a tengerentúli börzéken, az utolsó órákban ugyan megérkeztek a vevők, de így is a negatív tartományban fejezték be a napot az indexek (Dow -0,5%, Nasdaq -0,6%, S&P500 -0,57%). Tegnap Esther George kansasi Fed-kormányzó szólalt meg, szerinte a jegybanknak minél hamarabb csökkentenie kell az eszközvásárlások mértékét, mert az is kockázatos, ha túl sokáig várnak a szigorítással. Esther George egyébként az üléseken az eszközvásárlások ellen szavazott. A dallasi Fed elnöke Richard Fisher is hasonló véleményen van, szintén sürgeti a kötvényvásárlási program visszafogását.
Ma délután fontos adatok lesznek, az ADP foglalkoztatottsági adatokat publikál, de az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index májusi értékei is ma látnak napvilágot. Az esti órákban Fed Bézs Könyvet is publikálnak.
Európa
A nyugat-európai börzék napon belül esést mutattak, de a pozitív nyitásnak köszönhetően enyhe pluszban zárták a kereskedést (FTSE100 0,52%, DAX 0,12%, CAC40 0,14%). Az eurózónában kiskereskedelmi értékesítési adatokat és a szolgáltatói beszerzési menedzser index májusi végleges értékét publikálják.
Olaj, arany
A WTI 93,45 dollárra emelkedett ma reggel köszönhetően annak, hogy meglepő módon 800 ezer hordóval csökkent az USA nyersolaj készlete. A piac emelkedésre számított, ezért ez mindenképpen meglepetés erejével bírt. Az arany 1.400 dollár alá került, a piacon csökkent a félelem a Fed lépéseivel kapcsolatban.
Devizák
A forint a 20 napos mozgóátlagig (292 forint) erősödött a nap elején az euróval szemben, majd irányt váltott és egészen a 30 napos mozgóátlagig (294 forint) emelkedett zárásra, így összességében a forint gyengülését láthattuk tegnap. Az EUR/USD piacán nem volt nagy mozgás 1,304-1,31 között oldalazott a nap során az árfolyam. A trend emelkedő irányba mutat, a következő napokban 1,32-ig folytatódhat a dollár gyengülése az euróval szemben.
Távol-Kelet
Esnek a távol-keleti piacok, főként a japán index került lejtőre (Nikkei -3,26%, Hang Seng -1,25%, Shanghai -0,37%). A japán miniszterelnök Abe Shinzo újabb gazdaságélénkítő tervről számolt be. A kormányfő szerint 2020-ra háromszoros forrást fog biztosítani a kormány az infrastruktúra fejlesztésére, az adminisztratív előírásokon is lazítanának, illetve arról is szó volt, hogy az állami nyugdíjalapok több részvényt vásároljanak. A részletek hiánya azonban bizonytalanságot okozott a piacokon.
A várt 0,7% helyett 0,6%-kal bővül az ausztrál gazdaság az idei első három hónapban. Főként a mezőgazdaság volt a húzóerő. A HSBC szolgáltatói beszerzési menedzser indexe 51,1 pontról 51,2 pontra emelkedett májusban, ami 2011 augusztusa óta a második legalacsonyabb érték.
Határidős piacok
A negatív tartományban vannak a határidős indexek ma reggel.