A Dow Jones ipari átlag index is megcélozhatja a 15.080 pont környékén levő 20 napos mozgóátlagot, s az S&P500 irányba veheti azt, amely 1.624 pontnál tartózkodik most. A BUX esetében továbbra is az akadály, 18.642 pontnál a 200 napos mozgóátlagnál van. Az enyhe pozitív hangulatban, a magyar piac esetében egy enyhén pozitív, de oldalazó piacra számítunk a mai napon. Az MNB monetáris tanácsa tegnap a vártnak megfelelően 25 bázisponttal 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot.
USA
Tegnap jó makrogazdasági adatokat láthattunk az USA-ból, s tovább hatott a fed kormányzók pozitív nyilatkozata is, amelynek köszönhetően az amerikai indexek emelkedéssel zárták a napot. (Dow Jones:+0,69%; Nasdaq: +0,82%; S&P500: +0,95%)
A tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya 3,6 százalékkal emelkedett a várt 3 százalékkal szemben, míg az S&P/CaseShiller házárindex 152,4 pontra emelkedett áprilisban a korábbi 148,7 pontról. A júniusi fogyasztói bizalom is sokkal jobb lett a várakozásoknál, hiszen 81,4 lett a várt 75,1 pont helyett. Az új lakásépítések is dübörögtek, hiszen 476 ezer új lakást értékesítettek májusban a várt 460 ezer helyett. Így talán nem meglepő az, hogy ez is segítette eloszlatni a befektetők kételyeit az amerikai gazdaság állapotára nézve.
Ma jelzáloghitel igénylés változást és az első negyedéves GDP újabb becslését láthatjuk az USA-ból, amelyben nem vár a piac változást az előző, 2,4 százalékos értékhez képest. A Pimco vezetője szerint köd szállta meg a Fed döntéshozók fejét, ugyanis az amerikai gazdaság fellendülése lassabb lehet, mint azt a pénzügyi kormányrúd mozgatói gondolják, a globalizáció továbbra is nyomás alatt tartja az amerikai fizetéseket, amelynek köszönhetően a vásárlóerő továbbra is lassan fog növekedni.
Ma két Fed kormányzót, a Dallasit és a Richmondit, hallgatja meg a pénzügyi szolgáltatások bizottsága a pénzügyis szabályozásról. Valószínűleg ennek nem lesz nagy hatása a piacra.
Európa
Ma az ECB elnöke, Mario Draghi fog Párizsban beszédet mondani, miközben az EU pénzügyminiszterei fognak ülésezni Brüsszelben a bankok szabályozásáról. A ma reggel nyolc órakor megjelent Gfk fogyasztói bizalmi index 6,8 lett a várt 6,5 ponttal szemben.
Olaj, arany
A WTI 94,4 dolláron állt ma reggel, mintegy 1 dollárral alatta a tegnapi záróárnak, míg az arany 1.250 dollárig csökkent unciánként. Úgy tűnik, hogy a nyersanyag piaci bessz folytatódik, a pénzügyi befektetők folyamatosan szállnak ki. A WTI eséséhez hozzájárult a magas USA készletvárakozás, ami három évtizede a legmagasabb értéken áll. Az arany esetében szintén az ETF-ek eladása a fő tényező. A piac 1100 dollárra várja az árfolyamot.
Devizák
A forintnak sikerült megőriznie a tegnap reggeli erősödését a nap hátralévő részében is, így jellemzően 296,5 és 297,5 között maradt az EUR/HUF árfolyama és ebben jelentős változás egyelőre ma sem fedezhető fel. A jegybank a vártnak megfelelően 25 bázispontos kamatcsökkentésről döntött, így ez sem befolyásolta jelentős mértékben a forint árfolyamát. Az EUR/USD árfolyama továbbra is a 200 napos mozgóátlagon billeg 1,3074-es szint környékén, ráadásul a rövidtávú mozgóátlagok is elkezdődtek torlódni. A további dollárerősödéshez fontos technikai szintek leküzdése válna szükségessé.
Távol-Kelet
Kissé enyhültek a feszültségek a kínai likviditási helyzettel kapcsolatban, aminek hatására megállt a piacok meredek esése. A Nikkei 1,04%-ot, a Shanghai index 0,89%-ot csökkent, miközben a Hang Seng 1,45%-os emelkedést tudott felmutatni. A likviditási feszültség enyhüléséhez nagymértékben hozzájárult, hogy a kínai jegybank illetékese kijelentette, hogy ésszerű határokon belül fogják tartani a bankközi kamatláb nagyságát.
Határidős piacok
Az európai határidők jellemzően a pozitív, míg amerikai társaik jellemzően a negatív tartományban tartózkodnak ma reggel.