Tovább zuhant Japán

A Kínai HSBC által számított ipari beszerzési index a várakozásoknál nagyobbat esett májusban, mint amire a piac számított. Ráadásul mindez a kontrakciós tartományban történt, azaz megint lehet a kínai gazdaság kapcsán aggódni. Ez pedig rányomja a bélyegét a mai napra.

Ráadásul az USA-ban is jelentős volt a csökkenés. A jó makrogazdasági adatok láttán, elkezdtek félni a befektetők, hogy itt a monetáris stimulus vége. Erre jól beleadtak a részvénypiacba. Ma a DAX index várhatóan elindul a 30 napos mozgóátlag felé (8.160 pont) a 20 napos mozgóátlagról (8.345). A BUX pedig célba veszi a 20 napos mozgóátlagot 18.850 pontnál. (Ez persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy ma le is esik odáig.)

Forrás: Erste Befektetési zrt.

USA

A kezdeti bizonytalanság után lefelé vették az irányt a tengerentúli börzék, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás (Dow -1,36%, Nasdaq -1,01%, S&P%500 -1,42%). Felfelé módosították a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének májusi értékét. A konszenzus 83,8 pont volt, miközben az index 84,5 pontra emelkedett, ami közel 6 éves csúcsnak számít. A Chicagoi beszerzési menedzser index közel 10 pontot emelkedett májusban, így az előző havi 49 pontról 58,7 pontra emelkedett a mutató, miközben a konszenzus 50 pont volt. Ma az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index májusi értékét publikálják, ezenkívül gépjármű értékesítési adatok is lesznek a tengerentúlról.

Európa

A nyugat-európai börzék is a negatív oldalon zárták a pénteki kereskedést (FTSE100 -1,11%, DAX 0,61%, CAC40 -1,18%). Az eurozónában 1,4%-kal emelkedett az infláció májusban, ami megfelelt a várakozásoknak. Ma beszerzési menedzser indexeket publikálnak a tengerentúlról.

Olaj, arany

A WTI 91,87 dollárra esett ma reggel párhuzamosan a Brent olaj árának 100 dollár alá való esésével. Az esés mögött az OPEC döntése áll, mely szerint nem változtatnak a kitermelési kvótákon. Az arany ára nem változott, hírek szerint néhány fedezeti alap már értéket lát a nemesfémben és vásárolni kezdte azt.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

A forint árfolyama tovább folytatta a gyengülést. Péntek nyitáskor még a 295-ös szint alatt helyezkedett el az EUR/HUF árfolyama, azonban a szintet gyorsan áttörte a forint árfolyama és jelentős gyengülés vette kezdetét. Ma reggel 296,4-es árfolyam környékén kereskednek a devizapárral. Pénteken a 20 napos mozgóátlagig csökkent az EUR/USD árfolyama, azonban onnan egy visszahúzás vette kezdetét 1,2944-ről egészen 1,3-ig húzták vissza az árfolyamot. Ma reggel is egyelőre tovább folytatódik az emelkedés és 1,3019-en kereskednek vele.

Távol-Kelet

A japán piacnak továbbra sem sikerült magához térnie a Nikkei értéke 3,59%-kal csökkent, a jen árfolyama pedig 100,4-ig korrigált vissza. A Hang Seng index értéke 0,28%-kal, a Shanghai index értéke pedig 0,15%-kal emelkedett. A hivatalos kínai PMI érték az áprilisi 50,6-ról 50,8-ra emelkedett, a HSBC által publikált PMI érték ezzel szemben 50,4-ről 49,2-re csökkent. A dél-koreai PMI értéke 52,6 pontról 51,1 pontra csökkent.

Határidős piacok

Mínuszosak a határidős indexek.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo