Csúnya hétvégén vagyunk túl

Csúnyán elintézték az indexeket az elmúlt hét végén. Az amerikai indexek (a Dow Jones és az S&P500 is) jelentős csökkenésen mentek keresztül, melynek során megközelítették a 100 napos mozgóátlagokat.

Ráadásul az adott értékeknél (1.646; 1.577) még támasz szinteket is láthatunk. Ennek köszönhetően napközben megfordult a mozgás, s mind a két index a pozitív tartományban tudott zárni. A DAX esetében is hatalmas zuhanást láthattunk a nap végén, s így az index most már csak cirka 100 pontra van a 7.688 pontnál levő 200 napos mozgóátlagtól. Nem csak a negatív nemzetközi hangulat, de valószínűleg a júniusi opció kifutások is közrejátszottak a nap végi jelentős csökkenésben. Ráadásul a görögök is borzolták a kedélyeket a kormánykoalíció szakadásával, amelynek köszönhetően most már csak hajszálnyi a kormánytöbbség.

Ázsiában is negatív volt a hangulat, amely meg is állította a Nikkei hajnali emelkedését, ugyanis a kínai bankközi piac befagyása egyre inkább félelemmel tölti el a befektetőket, akik attól félnek, hogy valami hasonló történik ott, mint az USA-ban vagy Európában történt néhány évvel ezelőtt. Így nem meglepő, hogy az európai piacok is bizonytalankodva nyitottak, de utána kis emelkedésbe kapcsoltak, hiszen pénteken egy technikai jellegű nap végi lenyomás is megjelenhetett az árfolyammozgásban. Ugyanakkor a 200 napos mozgóátlag letesztelése továbbra is benne van a pakliban, így továbbra is óvatosak lennénk.

A BUX esetében csúnya akciót láthattunk a kifutások hátán. Az index átesett a 200 napos mozgóátlagon, s egyből a 18.300 pontnál levő szintig ment le. Ráadásul a holnapi kamatdöntő ülés előtt a piac már teljesen kiárazott minden további kamatcsökkentést, vagyis az aggodalom egyre nagyobbra növekszik a piacokon. Ennek ellenére még nem feltétlenül látjuk a végét a csökkenéseknek, amelybe persze belefér egy kis átmenti emelkedés, amely akár már napközben is véget érhet.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA

Megállt a csökkenés az amerikai piacokon, pénteken oldalaztak a főbb amerikai részvényindexek. A Dow 0,28-ot emelkedett, a Nasdaq 0,23%-ot csökkent, míg az S&P 0,24%-ot emelkedett. James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke szerint az inflációtól függően akár az eszközvásárlási program növelése is indokolt lehetne. Véleményétől függetlenül valószínűleg az év második felében inkább a program kivezetését láthatjuk majd, mintsem annak további növelését. Ma a tengerentúlról nem jelenik meg fontosabb adat.

Európa

Pénteken Európában még az esés volt az úr, a DAX 1,76%-ot, a FTSE100 0,71%-ot csökkent. Nem járt sikerrel az Európai Unió pénzügyminisztereinek egyeztetése a bankszanálásról. Az álláspontok egyelőre meglehetősen távolinak tűnnek, így kérdéses, hogy a szerdai folytatás sikerrel jár-e. A fő nézeteltérés a rugalmasságot illetően van, míg Németország egy szigorú rendszert szeretne felépíteni, addig például Franciaország és több eurózónán kívüli állam képviselője is inkább egy rugalmasabb keretrendszert szeretne látni.

A várakozásoknak megfelelően hivatalosan is lezárták a túlzott deficiteljárást (EDP) Magyarországgal szemben, mint ahogy ezt tették Lettország, Litvánia, Olaszország és Románia esetében is. Németországban 10.00-kor publikálják az IFO üzleti hangulatindexet.

Olaj, arany

A WTI ma reggel 92,85 dollárra zuhant, elsősorban a Fed lépéseinek és a kínai növekedés lassulásától való félelemnek köszönhetően. Az arany kurzusa is zuhant, ma reggel 1.279 dolláron állt a nemesfém árfolyama. A Goldman Sachs csökkentette aranyár várakozását 2014-re.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

Az EUR/HUF a pénteki kereskedési napot a 300-as árfolyam közelében kezdte és tartósan továbbra sem tud elszakadni onnan. A hét utolsó kereskedési napján egy pillanatra 299 alá csökkent az árfolyam, azonban ez az erősödés nem volt tartós és ma reggel ismételten 300 közelében kereskednek a devizapárral. Tovább folytatódott a dollár erősödése és ma reggel már kissé 1,31 alatt jár az EUR/USD árfolyama, ezzel megközelítve a 200 napos mozgóátlag 1,3073-as értékét, ami gátat szabhat a dollár további erősödésének.

Távol-Kelet

Az ázsiai piacokat összességében mérsékelt csökkenés jellemezte, azonban a shanghai és a hongkongi tőzsdén is méretes esés bontakozott ki a bankközi piacon tapasztalt zavarok hatására. A Nikkei 0,38%-ot, a Hang Seng 1,65%-ot, a Shanghai index 3,57%-ot esett, utóbbi két piacot főleg a pénzügyi szektorba tartozó vállalatok gyenge teljesítménye húzta le.

A bankközi piacon már csütörtökön is jelentős emelkedés volt tapasztalható, a bankközi kamatok 6%- ig is emelkedtek és csak utána indultak némileg csökkenésnek. A jegybank ezúttal nem avatkozott közbe a kamatok leszorítása érdekében, ami arra utal, hogy a jegybank igyekszik visszafogni az elszabadult hitelezést.

Határidős piacok

Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.

Jogi nyilatkozat
„A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo