Indul a gyorsjelentési szezon az USA-ban

Bár a kínai gazdasági lassulás, illetve az egyiptomi és a portugál események továbbra is aggodalommal tölti el a befektetőket, az Erste elemzői szerint emelkedéssel indulhat a hét: a BUX is felfelé mozdulhat és a nyugat-európai piacokon is pozitív korrekció várható.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyugat-európai börzék nem zárták túl fényesen a pénteki kereskedést, de a tengerentúlon visszatértek a vevők és ismét egy pozitív hétzárást láthattunk. Pénteken a tengerentúli munkapiaci adatokra irányult a befektetők figyelme, a friss munkahelyek száma a várakozások felett bővült júniusban, ráadásul az előző havi adatokat is felfelé módosították. Bár a jó makroszámok rövid időre elbizonytalanították a befektetőket, mert ilyenkor rendszerint felerősödik a Fed eszközvásárlási programjának csökkentésétől való félelem, de ezen hamar túltette magát a piac és zárásig kitartott a hegymenet. Bár a kínai gazdasági lassulás, illetve az egyiptomi és a portugál események továbbra is aggodalommal tölti el a befektetőket, ennek ellenére ma emelkedéssel indulhat a hét: a BUX is felfelé indulhat és a nyugat-európai piacokon is pozitív korrekcióra lehet számítani.

USA

- Erősödéssel kezdték a kereskedést a vezető tengerentúli börzék, majd rövid időre elbizonytalanodtak, aztán újból elindultak felfelé, és végül emelkedéssel zárták a kereskedést (Dow 0,98%, Nasdaq 1,03%, S&P500 1,03%).

- A Dow Jones legtöbb komponense a pozitív oldalon zárta a napot, kiemelkedően teljesített az American Express (2,4%) és a JP Morgan (2,4%).

- Újra fókuszba kerülnek a vállalati eredmények, mert a tengerentúlon ma veszi kezdetét a második negyedéves gyorsjelentési szezon. A szokásokhoz híven most is az Alcoa jelent elsőként, az elemzők 5,86 milliárd dolláros bevételt és 6 centes részvényenkénti profitot várnak.

- Pénteken napvilágot láttak a foglalkoztatottsági adatok. Az új munkahelyek száma 195 ezerrel bővül júniusban a várt 195 ezer helyett, de annak is örülhettek a befektetők, hogy az áprilisi és májusi adatokat felfelé módosították.

- A munkanélküliségi ráta a vártnál kicsivel gyengébb lett. Az elemzők arra számítottak, hogy 7,5%-ra csökken a mutató júniusban, ezzel szemben 7,6%-on stagnált.

Európa

- Nagyon gyengén sikerült a pénteki kereskedés a nyugat-európai börzéknek (FTSE100 -0,71%, DAX

- 2,36%, CAC40 -1,45%).

- A Fitch Ratings hitelminősítő nyilatkozott Ciprussal kapcsolatban, az egy hete bejelentettet szelektív csőd kategóriából „CCC”-re javította az ország besorolását.

- Portugália besorolásának kilátását az eddigi stabilról negatívra rontotta az Standard & Poor’s hitelminősítő.

Olaj, arany

- Az arany árfolyama pénteken, a likviditásbővítés ütemének visszafogásáról szóló spekulációk hatására 1.250 dollárról 1.233 dollárra esett. Ma a csökkenés még tovább folytatódott, és reggelre 1.221 dollárra csökkent a nemesfém árfolyama.

- A WTI típusú olaj ára 101,09 dollárról 103,22 dollárra ugrott, ahonnan ma egy enyhe csökkenés figyelhető meg. Az emelkedő olaj hátterében a vártnál jobb amerikai foglalkoztatottsági adatok és az Egyiptommal kapcsolatos félelmek állnak, melyek azt követően erősödtek fel ismételten, hogy lezárták a Gázával közös határszakaszt.

Devizák

- A vártnál jobb amerikai foglalkoztatottsági adatok után ismételten a QE3-mal kapcsolatos spekulációk kerültek a középpontba. A jelentős foglalkoztatottság bővülésről szóló adatok megjelenése után a dollár hirtelen erősödni kezdett az euróval szemben. Az ERU/USD árfolyam 1,2914-ről 1,2829-ig csökkent.

- Az amerikai makroadatok hatása a forint piacán is érezhető hatásokat váltott ki. A forint jelentősen gyengült az euróval szemben, és az EUR/USD kurzusa 293,11-ről 295,94-ig emelkedett.

Távol-Kelet

- A Hang Seng 2,19%-ot, a Shanghai index 2,15%-ot, míg a Nikkei 1,24%-ot esett a hét első kereskedési napján.

- A kínai kabinet pénteki nyilatkozata arra utalt, hogy szigorítanák a vagyonkezelési termékek felügyeletét és szigorúbban szabályoznák a többletkapacitásokkal rendelkező iparágak hitelezését.

- A mai nap legnagyobb árfolyamesését elkönyvelő részvények a bank és az ingatlan szektorba tartoztak, de a csökkenő nyersanyagárak hatására a bányavállalatok esetében is csökkenés volt megfigyelhető.

Határidős piacok

- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Az OTP 2013. július 4-én 10.442 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében. A tranzakciót követően a bank tulajdonában lévő OTP törzsrészvények száma 3.729.058 darab (1,33%).

- Az ANY Biztonsági Nyomda 2013. július 5-én 1.900 darab saját részvényt vásárolt 480 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság tulajdonában lévő ANY törzsrészvények száma 448.142 darab.

Jogi nyilatkozat
„A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo