A kevés meglepetést okozó jegyzőkönyvre először emelkedés, majd visszacsúszás volt tapasztalható, de a negatív hangulatot nem tudta érdemben megváltoztatni, és ma reggel is meglehetősen borongósan fest a kép. A jegyzőkönyvből ismételten mindössze annyi derült ki, hogy semmi sem tart örökké, még az eszközvásárlási program sem, és hogy várhatóan még idén elkezdik a csökkentést, ráadásul a lehető legkevésbé fájdalmasan próbálják azt kivitelezni. A magyar tőzsde a hosszú hétvége után rendkívül gyengén indította a kereskedést, és csaknem 1,5%-os esést produkált. Ezzel messze alulteljesítőnek számított, miközben a forint továbbra is szorosan a lélektani 300-as szinthez tapadt. A hazai kereskedésre ma is rányomhatja a bélyegét a negatív nemzetközi hangulat, így tovább folytatódó csökkenésre számítunk. Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára egy interjúban elmondta, hogy a jegybank is szerepet vállalhat a devizahiteles mentőcsomagban. (Lásd keretes írásunkat.)
USA
Tovább folytatódó esést láthattunk az amerikai tőzsdén. A Dow 0,7%-ot, a S&P 0,6%-ot, a Nasdaq 0,4%-ot csökkent. Vártnál magasabb lett a használt lakás értékesítések száma. A várt 5,15 millió helyett 5,37 millió ingatlan cserélt gazdát.
Kisebb napon belüli hullámvasutat eredményezett a Fed legutóbbi üléséről készült jegyzőkönyv megjelenése, annak ellenére is, hogy viszonylag kevés újdonságot tartalmazott.
Az eszközvásárlási program volumenének csökkentése valószínűleg ég az év végét megelőzően elkezdődhet, de pontos menetrendet erre most sem adott a jegybank szerepét betöltő intézmény. Új elemként felmerült, hogy a piaci hatásokat egynapos passzív repo bevezetésével kezelné a Fed.
Néhány jegybankár örömének adott hangot annak kapcsán, hogy az államkötvények hozama emelkedésnek indult. 14.30-kor publikálják a tengerentúlon a munkanélkülisegély kérelmek alakulását. A várakozások szerint 330 ezer új és 2963 ezer tartós munkanélkülisegély kérelemről számolhatnak be.
Európa
A FTSE 100 0,97%-ot, a DAX index 0,18%-ot, a Cac 40 pedig 0,35%-ot csökkent. Ma 9.30-kor Németországból, 10.00-kor pedig az eurózónából érkezik beszerzési menedzser index, amelyektől növekedést vár a piac.
Olaj, arany
Az amerikai WTI kőolaj ma reggel 103,7 dolláron állt, ami több mint egy dolláros csökkenés a tegnapi záróárhoz képest. A piac egyre inkább arra számít, hogy a Fed szűkíti az eszközvásárlási programját, ami negatívan hathat a kőolaj árára. A cushing-i készletek jelentősen csökkentek, de hírek szerint most a Mexikói-öböl felől folyik az olaj a kontinens belsejébe, így ez a kéthónapos csökkenő trend megállhat. Az arany érdemben nem változott tegnap, 1.365 dolláron volt ma a nemesfém jegyzése.
Devizák
A forint árfolyama ismét 300 fölé emelkedett az euróval szemben, azonban a lélektanilag fontos szinttől még nem vált el érdemben. Az elmúlt hetekben 300,8 és 301-es árfolyam közelében többször volt tapasztalható jelentős fordulat az árfolyam trendjében, amire ma is sor kerülhet.
Az 1,34-es szint megfogni látszik az emelkedő trendet az EUR/USD árfolyamában. Bár az árfolyam némileg fölé szúrt az 1,34-es szintnek, az ellenállás végül megfordította az irányt és már délelőtt egy csökkenő trend volt tapasztalható az árfolyamban, ami kitartott a nap hátralévő részében is. A nyitó 1,3417-es árfolyam zárásra 1,3355-re mérséklődött.
Távol-Kelet
A kedvező kínai adat ellenére mérsékelt csökkenés volt tapasztalható az ázsiai tőzsdéken. A Hang Seng 0,6%-ot, a Nikkei 0,4%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot csökkent. A HSBC által publikált előzetes augusztusi PMI 50,1 pontos értékével jelentősen felülmúlta a 48,2 pontos várakozást.
Határidős piacok
Az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodik, míg Amerikában vegyes a kép.