Friss cikkeink
Inkubátor a mesterséges intelligencia kutatásának
A SAIL program a hanggal irányított informatikai rendszerek, a beszédet írott szöveggé alakító számítógépes programok és az automatikus fordítási szolgáltatások kutatását támogatja, inkubátorház létrehozásával. Az e célra létesített alap Magyarországon öt év alatt tízmillió dollárt, tehát mintegy hárommilliárd forintot ad, amelyhez a magyar fél azonos mértékű társfinanszírozása szükséges. Sok pénz, nagy ötletekre?
Az idő, a pénz és az IT-technológiák. Sorozat: Az új gazdaság és az ember
A mai hardver-szoftver tudás és kínálat mellett egy cég teljes külső és belső kommunikációját egyetlen integrált rendszerrel meg lehet oldani. Nem kevés cégnél már mindennapi valóság egy alapbizonylat integrált elektronikus rendszerbe kerülése, annak legkülönbözőbb igény szerinti feldolgozása: a könyvelő, a marketinges, a munkaügyes, a kereskedelmi és a gazdasági igazgató, a tb- és adóhatóság százfajta információs igénye szerint csoportosítva, átalakítva, rendszerezve és értékelve jelenik meg az adat.
Mobilőrület, internettel fűszerezve
A világnépesség mintegy 10 százaléka – körülbelül 570 millió ember – használ mobiltelefont a 2000. év első felének végén – derül ki a Nihon Keidzai Simbun című japán gazdasági lap mobilkonszernek és kutatóintézetek körében elvégzett felméréséből. Csupán idén, az első hat hónapban 100 millióval nőtt a számuk. A mobiltelefonok élvonalbeli gyártója, a finn Nokia azt jósolja, 2002 végére több mint 1 milliárdra nő a mobilosok száma.
Az 570 millióból 330 millióan az európai GSM-rendszert használják – ez önmagában több mint 60 százalék –, 60 millióan a japán CDMA-t, 48 millióan pedig az Észak-Amerikában elterjedt TDMA-t.
Japán az Egyesült Államok után a világ második legnagyobb mobilpiaca. A mobiltelefonok száma meghaladta a 60 milliót, tehát majdnem minden második japán lakosnak van készüléke. A múlt évhez képest 19,2 százalékkal emelkedett a mobilkészülékek eladása, ami főleg az internetcsatlakozással és más fejlett funkciókkal kiegészített telefonoknak köszönhető.
Az Egyesült Államokban durván minden harmadik ember rendelkezik mobiltelefonnal, és egy idén, az első félévben készült felmérés szerint az értékesített telefonok 48 százaléka már internet-hozzáféréssel is rendelkezik. Nem csoda, hogy ekkora a vásárlási kedv, hiszen az USA-ban a készülékárak alacsonyak, és a WAP-os telefonok csak egyharmaddal kerülnek többe egyszerűbb társaiknál.
Magyarországon száz lakosra több mint 21 mobil-előfizető jut, és számuk havonta átlagosan közel 100 ezerrel nő – áll a Hírközlési Főfelügyelet legfrissebb, június végi jelentésében. Ez az adat pedig azt mutatja, hogy a rádiótelefont használók száma az országban elérte a 2,2 milliót. A piaci részesedés az aktív előfizetők számának az arányában: Westel Mobil 55,91, Pannon GSM 39,54, Vodafone 4,55 százalék.
HumorNet – Úgy érzi, hogy nem boldogul az új technikával? Más se!
A világon mindenhol nehézségekkel jár az új kommunikációs alkalmazások bevezetése. Az alábbi válogatás eredetileg a Wall Street Journalban jelent meg, mi a világhálón bukkantunk rá, egyébként pedig e-mailekben küldik egymásnak azok, akik úgy érzik, hogy végre vannak olyanok is, akik még nálunk is kevésbé értenek a modern technikához. Egy kis önbizalom szerzésére, irodai szobák falára kiváló olvasmány.
WAP-os idő – Mire lehet használni a mobiltelefont? (II. rész)
A WAP-os mobil internet csak rövid átmenet – tartják némelyek – a teljes értékű „hordozható” internet megvalósulásáig. Mások szerint a WAP rohamos elterjedését ma még az infrastruktúra hiányosságai gátolják, de lassan és biztosan egyre népszerűbb lesz, és ez Magyarországon is versenyre készteti a telefontársaságokat e tartalomszolgáltatás terén.
Szóval tárcsázhatunk?
Mindkét kezünket szabadon hagyva tárcsázhatunk, faxolhatunk, kérhetünk információkat a telefonunktól – ez az egyik olyan újdonság a mobiltelefonok gyártóitól, amit korábban csak a sci-fikben láthattunk.
Bemutatkozott a jövő
Az információs társadalom és technológiák legújabb fejlesztéseiről immár harmadik alkalommal szervezett kiállítással egybekötött konferenciát az Európai Bizottság Információs Társadalom Főigazgatósága a közelmúltban. Az idén Nizzában megrendezett eseményen 3500 négyzetméteren összesen 70 újdonságot mutattak be. Hazánkat az Információs Társadalom és Trendkutató Központ (ITTK) munkatársai képviselték, az ő segítségükkel „mazsoláztunk” az ott látott és hallott érdekességekből.
Marokban az iroda
Megnőtt az igény az úgynevezett okos telefonok iránt. Ezek mindent tudnak, amit egy általános mobilkészülék, ráadásként segítségükkel menet közben megszervezhetjük az életünket. Szóval, már nem is telefonok, hanem kommunikátorok, személyi titkári (PDA Personal Digital Assistant) tulajdonságokkal.
Új generációs internet
Kétségtelenül egyszerűbb egy e-mail üzenetet megcímezni, mint a hagyományos leveleket. De meddig lehetünk azonban biztosak benne, hogy a címzés mai módja – amelyben 12 szám kombinációja adja meg a pontos hálózati címet – meg is marad? A szabad „rendszámok” ugyanis lassan elfogynak.
Internetes kapcsolatok - Az állandóság és a nagy sebesség előny
Mire kell figyelnie annak technikai szempontból, aki eldöntötte, hogy internetes kapcsolatot szeretne létesíteni? Cikkünk szerint a két legfontosabbra: a kapcsolat típusára (állandó vagy ideiglenes) és az adatátviteli sebességre. Ez utóbbit a világhálóhoz való csatlakozás mikéntje határozza meg.