Nemzetközi hírek
USA:
- Folytatták az esést pénteken az amerikai részvényindexek (Dow -1,5%; S&P -1,9%; Nasdaq -2%). A pénzügyi szektor ismét a lejtmenet élére állt, 2,6%-kal értékelődtek le a pénzügyi papírok. Az American Express 5%-ot, a Bank of America 3,2%-ot, míg a JPMorgan 2,3%-ot veszített értékéből. Az iparvállalatok is kivették a részüket a negatív hangulatból, az Alcoa 3,4%-ot, a Caterpillar 3%-ot esett.
- Ismét felélénkültek az aggodalmak a Görögországból indult európai adósságválsággal kapcsolatban. Az események hatására már a spanyolok is megszorításokat vezettek be. A piac aggódik, hogy az intézkedések visszavetik a gazdaság talpraállásának megkezdett folyamatát.
- Papandreu görög miniszterelnök bejelentette, hogy országa jogi lépéseket fontolgat az amerikai bankok ellen, melyek „hozzájárultak" az adósságkrízishez. Valószínűleg azokra a bankokra gondolt, akik segítettek a görög kormánynak az adatok kozmetikázásában, és a tényleges államháztartási hiány elrejtésében.
- Az Appaloosa Management LP hedge fund (fedezeti alap) 6,45 millió Pfizer részvényt vásárolt az első negyedév során, a szabályozói adatok alapján.
- A hangulat ma reggelre sem javult, a határidős indexek mély mínuszba lendültek. Az európai döntéshozók egy héttel a 750 milliárd eurós válságkezelő csomag elfogadása után ismét találkoznak Brüsszelben. Nagy a nyomás, hogy az eurózóna országai megmutassák, képesek végrehajtani a kellő megszorító lépéseket, és így kordában tartani az államháztartási hiányokat. Ez különösen igaz Görögországra, illetve a mediterrán országokra.
Olaj és arany:
- Tovább szakadt az olaj árfolyama. Pénteken 3,7%-os esés után 71,6 dolláron zárt, majd ma reggel további 1,6%-os esést követően már 70 dollár közelében zajlik a kereskedés. Az árfolyam ma hajnalban bekacsintott 70 dollár alá is.
- A negatív hangulatból csak az arany profitál, a dollár rohamos erősödése sem tudta megfékezni az aranylázat. A befektetők pénzük biztos menedékét látják a nemesfémben, e vészterhes időkben. Pénteken új történelmi csúcs is született 1.249 dollárnál, ma 1.232 dollár körül kereskednek az arany unciájával. Az euróban mért jegyzések ismét történelmi csúcsra ugrottak ma reggel (1.009 euró).
Távol-Kelet:
- Súlyos mínuszokat láthattunk ma reggel Ázsiában is (Nikkei -2,4%, Hang Seng -2,5%, Shanghai -3,2%, Kospi -2,7%, All Ordinaries -2,8%).
- Legnagyobb mértékben a nyersanyagpapírok és az exportőrök részvényei estek.
- A Citigroup ma reggeli elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy az ázsiai ingatlanpapírok kezdenek vonzóak lenni, miután 2001 óta nem látott szintekre estek az utóbbi hónapokban és a rossz hírek már beárazódtak.
- Japán géprendelései 5,4%-kal nőttek márciusban (februárban 3,8%-os visszaesést tapasztaltak). A mutatót az ország tőkekiadásainak legfőbb indikátoraként tartják számon.
- A japán Astellas Pharma bejelentette, hogy szándéknyilatkozatot írt alá az amerikai OSI Pharmaceuticals felvásárlására. A tranzakció értéke 4 milliárd dollár.
Devizák:
- Megállíthatatlannak tűnő erősödés látszik a dollár árfolyamában az euró ellenében. Reggel 1,2274-en állt az EUR/USD kurzus, mely már jelentős mértékben eltávolodott minden szinttől és mozgóátlagtól, ezért nem zárható ki, hogy a közeljövőben korrekcióba kezd a dollár.
- A japán jen a dollárral szemben erősödött. Miután érintette a 91,77-es szintet, reggelre 91,96-on állt az USD/JPY. Amennyiben tartósnak bizonyulnak a piaci turbulenciák, 90,8-ig jöhet le a keresztárfolyam.
- Nem tud elszakadni a 277-es szinttől az euró ellenében a forint, mely csütörtök óta folyamatosan gyengül. A kedvezőtlen piaci hangulatban a 280-es szint jelentheti a következő pihenőt.
Határidős piacok:
- Mínuszba lendültek az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Tovább esünk. Hiper pesszimista a hangulat. Ugyanakkor a devizapiacok, amelyek először estek el és akkor hatalmasat, most már sokkal moderáltabb mederben folytatják a korábban megkezdett mozgást. Most éppen a részvénypiacokon van a sor. Az sem kedvez a hangulatnak, hogy a görögök be akarják perelni az amerikai befektetési bankokat azzal, hogy megvezették őket. Közben az unió továbbra is tanácskozik, hogy kellő költségvetési lefaragásokat érjenek el az országokban, ahol ez szükséges (görög, portugál, spanyol, stb.). S bizony ez az alfája és ómegája is a folyamatnak. Gondoljunk csak Magyarországra: hatalmasat zuhant a GDP - 7%-ot -, de ez senkit sem érdekelt, mert jelentős fiskális kiigazítást ért el az ország. Persze a fentebbi esetekben még nagyobb kiigazításra van szükség, amely még nagyobb GDP zuhanást tud okozni. Öröm az ürömben, hogy most a viszonylag kedvezőbb világgazdasági helyzet megkönnyítheti ezen országok kilábalását a recesszióból, amelyet a méretes kiigazítások fognak okozni.
Vállalati hírek
FHB: Az alacsony kamatbevétel és a magas céltartalék képzés miatt elmaradt a várakozásoktól az első negyedéves eredmény
1.503 millió forintos nettó profitra tett szert az FHB az első negyedévben (+3,5% év/év, -5,8% né/né), mely 20%-kal maradt el a mi várakozásainktól. A főbb eltérések várakozásainkhoz képest a céltartalék képzésben és a nettó kamatbevételben mutatkoztak. A nettó kamatbevétel negyedéves szinten 9,5%-kal esett, alacsonyabb kamatmarzs és többé-kevésbé szinten maradó lakossági hitelállomány mellett. A nettó díj- és jutalékbevétel szintén alatta maradt a tavalyi hasonló időszaknak és a negyedik negyedévnek is. A céltartalékképzés nem változott jelentősen a tavalyi negyedik negyedévhez képest, de a problémás hitelek aránya (NPL ráta) kismértékben nőtt, és az NPL fedezet 54,1%-ra emelkedett (a negyedik negyedéves 38,7%-ról). Ugyanakkor a kockázati költség enyhén süllyedt, 239 bázispontra. Mindent egybevetve a nettó eredmény 5,8%-kal csökkent az előző negyedévhez képest, de 3,5%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. Az 1,5 milliárd forintos nettó profit 20%-kal elmaradt a várakozásunktól. Az eltérés főként a vártnál magasabb céltartalékképzés és a gyengébb nettó kamatbevétel miatt következett be. Azonban óvatosak maradunk és megerősítjük a Tartás ajánlásunkat az FHB-re.
Rövid hírek
- Pénteken zárás után publikálta első negyedéves gyorsjelentését a Synergon. A vállalat 44,2 millió forintos nettó profitra tett szert, mely éves szinten 16%-os növekedésnek felel meg (a számok IFRS szerintiek és konszolidáltak). A válság következtében az árbevétel 6%-kal esett vissza, azonban a Synergon-nak sikerült 22%-kal csökkenteni működési költségeit. Mindezek eredőjeként a működési eredmény 50%-kal esett vissza. A pozitív meglepetést a pénzügyi eredmény hozta, mivel a veszteséget sikerült 90 millió forinttal lefaragni. Ennek következtében lendült pluszba a nettó profit. Jó hír, hogy a konszolidált cseh és magyar operáció megkapaszkodott a pozitív tartományban, bár az árbevételt jelentősen befolyásolták a parlamenti választások (Magyarországon áprilisban már lezajlott, míg Csehországban még hátravannak a választások). Mindent egybevetve, a pozitív nettó eredmény kedvező, azonban árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.