Kell-e nekünk euró?

Több, az európai monetáris unión kívüli ország számára, amely korábban célul tűzte ki az euró mielőbbi bevezetését, az euróövezetben kirobbant adósságválság hatására már nem olyan sürgős a csatlakozás, mint néhány héttel ezelőtt. Jelenleg Észtország az egyetlen európai ország, amelyik megfelel minden követelménynek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közös fizetőeszköz előnyei most kevésbé tűnnek egyértelműnek, mint 2007-2008-ban, a globális pénzügyi válság első hónapjai alatt, amikor az eurózóna kisebb tagállamai védettséget élveztek a vad árfolyam-ingadozásokkal szemben. Az euróhasználat hátulütői az utóbbi hónapokban váltak szembeötlővé, amikor Görögország államcsőd-közeli helyzetbe sodródott: Athén több évi drákói megszorítások elé néz, cserébe a 110 milliárd eurós szanálási csomagért, amelynek feltételei lényegesen keményebbek, mint azok, amelyeket az IMF tavaly Magyarországgal és Romániával szemben támasztott a fizetőképességük helyreállítását szolgáló hitelekért cserébe.

Az euró körül kialakult pánikhangulat szintén elfeledteti a monetáris unió olyan előnyeit, mint a határokon átnyúló kereskedelem leegyszerűsödése és a meghatározó európai gazdasági blokkhoz való szorosabb integráció.

Kivárnak a csatlakozó országok

Az egyébként európárti lengyel miniszterelnök, Donald Tusk a múlt héten kijelentette, hogy jelenleg "nem prioritás" a 16 tagú klubhoz való csatlakozás. Bojko Boriszov bolgár kormányfő májusban - részben a görög krízis miatt - felfüggesztette az euróövezethez való csatlakozás projektjét. Václav Klaus cseh elnök, az unió talán leginkább EU-ellenes államfője egyenesen arról beszélt, hogy "a közös európai valuta létrehozására irányuló projekt rég meghiúsult."


Nemrég még sokat adtak volna érte

Nagy-Britanniában, amely önként maradt ki az övezetből, különösen erős az euróellenes hangulat, a görög válságra összpontosító retorikával a konzervatív párt nyerte a legtöbb szavazatot a hétvégén tartott általános választásokon.

Az EU-hoz csatlakozott országokat egyébként szerződés kötelezi az euró bevezetésére (kivéve Nagy-Britanniát). Az ehhez szükséges pénzügyi feltételek teljesítése - az adósság, a hiány és az infláció csökkentése - önmagába is évekbe telik, amit a mostani válság a jelek szerint tovább késleltet majd.

Vannak kivételek is

Egyes euróövezeten kívüli EU-országok, továbbra sem tettek le a közös fizetőeszköz gyors bevezetéséről. Észtország például továbbra is jövőre kívánja ezt megvalósítani. Az Európai Bizottság  várhatóan szerdán javasolni fogja, hogy Észtország a jövő évtől csatlakozzon az euróövezethez. Az elfogadásra váró konvergenciajelentés szerint a balti állam teljesíti a szükséges gazdasági feltételeket. Brüsszeli források szerint a zóna bővítése azt is jelképezné, hogy a közelmúlt eseményei ellenére az euróövezet vonzó maradt azon országok számára, amelyek még nincsenek benne.

Az észt adósságállomány mindössze a GDP 7,2 százaléka, így Észtország az EU legkevésbé eladósodott országa. Az államháztartási hiánya a GDP 1,7 százalékával egyenlő, amivel a balti ország a harmadik helyen áll az unióban, az árak pedig 0,1 százalékkal csökkentek tavaly. Valójában Észtország az egyetlen olyan európai ország, amely eleget tesz  az euróövezet valamennyi szabályának.

Másnak még nem kell segély
Az IMF főigazgató-helyettese kedden azt közölte, hogy sem egy Spanyolországnak, sem pedig egy Portugáliának nyújtandó pénzügyi segélycsomagról sem folytat tárgyalásokat. John Lipsky, a washingtoni székhelyű pénzintézet második embere azt mondta, hogy az IMF ugyan kapcsolatban van ezen az országok vezetésével, de "jelenleg nincsenek program szintű tárgyalások".

Bizonytalan, elég lesz-e a görög csomag

A Lombard Street Research nevű vezető citybeli gazdaságelemző cég szakértői szerint továbbra sem egyértelmű, hogy a stabilizáló pénzügyi csomag piaci hatása tovább tart-e néhány napnál. A cég keddi elemzése szerint felmerül az a kérdés is, hogy miért nem állítottak össze egy hasonló csomagot már jóval előbb, hiszen a korábbi - pénzügyi és egyéb - válságokból leszűrhető egyértelmű tanulság az, hogy "szinte mindig jobb az elején túlreagálni", elkerülendő, hogy "az események vonszolják magukkal" az érintetteket. A felelősség zöme Németországot, a német politikusokat terheli, akik "egészen a múlt hétig halogatták" a cselekvést.

Az AFP francia hírügynökség értesülése szerint a görög kormány már kedden kérelmezte 20 milliárd euró hitel folyósítását az EU és az IMF által biztosított keretből. Az athéni pénzügyi tárcából származó információk szerint a súlyos adósságválsággal küzdő ország vezetése az EU-tól 14,5 milliárd eurót, az IMF-től pedig 5,5 milliárd eurót kér. A forrásnak "lehetőség szerint egy napon belül rendelkezésre kellene állnia" - mondta az AFP forrása.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo