Nemzetközi hírek
USA:
- Pluszban zárták tegnap a kereskedést az USA részvényindexei (Dow +1,4%; S&P +1,4%; Nasdaq +2,1%). Ezúttal leginkább az amerikai fundamentumok és kevésbé az európai hírek mozgatták a tengerentúli piacokat. A bankpapírok némileg alulteljesítették a piacot, összességében 1,1% pluszban zárt a szektor teljesítményét mérő index.
- A Morgan Stanley 2%-ot veszített értékéből, mivel a Wall Street Journal közlése szerint a szabályozók eljárást indítottak a befektetési bank ellen, jelzálogalapú derivatív termékekkel való visszaélés ügyében. A befektetők ezúttal higgadtabban reagáltak a vizsgálat hírére, mint a Goldman Sachs esetében, de érezhető eladói nyomás alá került a bankpapír. A pénzügyi szektor egészét hátráltatta a hír, a Bank of America 0,5%-kal értékelődött le.
- A nap nyertese az IBM lett, a Dow-n belül a technológiai papír hozta a legnagyobb emelkedést, részvényei 4,6%-kal értékelődtek fel. A vállalat ugyanis emelte a jövőbeli profitkilátásokat, 2015-re a jelenlegihez képest dupla akkora, 20 dolláros EPS-t jelez előre a menedzsment.
- Az Intel 3,6%-ot emelkedett tegnap, miután a bruttó profithányad (marzs) növekedését vetítette előre. A Cisco Systems részvényei 3%-kal erősödtek, mivel a vártnál nagyobb, 42 centes eredményt ért el a vállalat az elmúlt negyedévben.
- Nem szegte a piacok jókedvét a 82,7 milliárd dolláros áprilisi költségvetési deficit, mely jelentősen meghaladta az elemzői konszenzust. A külkereskedelmi hiány a vártnak megfelelően 40,4 milliárd dollárra rúg. Ma a szokásos heti munkanélküliségi adatok mozgathatják a piacokat.
Olaj és arany:
- Továbbra is gyengélkedik az olaj ára, jelenleg 75,4 dolláron tartózkodik a kurzus, és ezzel ismét a 200 napos mozgóátlag alá csökkent az értéke.
- A vártnál ismét nagyobb mértékben, 1,9 millió hordóval bővültek a kőolajkészletek az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) közlése szerint. Jó hír azonban, hogy a benzinkészletek az előrejelezett emelkedéssel szemben 2,8 millió hordóval tudtak csökkenni, mely az üzemanyag iránt továbbra sem lankadó keresletre utal.
- Az arany ára folytatta az emelkedést, miután áttörte a korábbi történelmi csúcsnak számító 1.226 dolláros szintet. Tegnap már az 1.250 dolláros szintet is megközelítette a nemesfém unciánkénti ára, ma reggel 1.238 dolláron folyik a kereskedés. A szárnyalást az sem tartotta vissza, hogy a dollár ismét erősödött az euróhoz képest. Euróban az árfolyam 1.000 közelébe kúszott és sorra dönti meg a korábbi történelmi csúcsokat.
Távol-Kelet:
- Megérkeztek a vevők Ázsiába is (Nikkei +2,2%, Hang Seng +1,1%, Shanghai +1,6%, Kospi +2,1%, All Ordinaries +1,5%).
- Japánban a gyorsjelentések dobtak a hangulaton (NEC Corp. +1,4%, Tokyo Electron +6,1%, Elpida +3,5%). A Nissan azonban a szép eredmény ellenére 0,9%-ot esett, mivel a cég éves előrejelzése elmaradt a piaci várakozástól. A szigetország folyó fizetési mérlegének többlete éves szinten 65,1%-kal nőtt (27,2 milliárd dollárra) februárban. Az import 45%-kal, míg az import 22%-kal nőtt az egy évvel ezelőtti adathoz képest.
- Az ausztrál piacnak a munkapiaci adat adott lendületet (33.700 új munkahely létesült áprilisban, ami több mint a márciusi adat és a piac várakozása). A Macquarie +3,9%-kal, a Billabong 0,5%-kal, a BHP Billiton 1,5%-kal, a Rio Tinto 1,8%-kal értékelődött fel.
- Tajvanban elsősorban azon cégek papírjai szerepeltek jól, melyek az európai piacra exportálnak, mivel az öreg kontinensen jó GDP adatok láttak napvilágot tegnap (Acer +3,4%, HTC +3,8%).
Devizák:
- Tegnap egy szűk sávban mozgott az EUR/USD árfolyama, a dollár enyhén erősödni tudott, de a reggeli órákban már gyengülésnek indult a tengerentúli fizetőeszköz az euróval szemben.
- A jen napok óta egy szűk sávban mozog 92-93 között.
- A forint tegnap nagyot erősödött az euróval szemben, az árfolyam a reggeli órákban 272,5 környékén mozog.
Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexek pluszban tartózkodnak ma reggel.
Erste kommentár
Jó hírek özöne. A görögök már meg is kapták az első 5,5Mrd eurót. Így már csak 3Mrd kell, hogy a május 19-én lejáró adóságot ki tudják fizetni. Azt is meg fogják kapni. Amúgy a GDP-k „száguldoznak", mind az EUban, mind Magyarországon. Az európai országok egymás után jelentik be a szigorító intézkedéseket. Romániában már tüntetnek a nyugdíjasok, egy-kettőhöz mentőt kellett hívni, mert a nagy hevületben összeestek. Spanyolországban a kormány két év alatt 15Mrd eurót akar megtakarítani a költségvetésben, amely valljuk meg, nem túl sok, hiszen a GDP 1,5%-a. Mindenestre elindult valami. Csak így lehet, a túlköltést meg kell fékezni ilyen vészterhes időkben. Tehát ennek lehet örülni. Mi azért óvatosak vagyunk. Szerintünk továbbra is csak a 20 napos mozgóátlagok visszateszteléséről szól a jelenlegi emelkedés. Ez a BUX esetében 23.982 pont.
Vállalati hírek
A PannErgy fúrásának helyszínén jártunk
A PannErgy tegnap tájékoztatót tartott elemzők, a sajtó és az alapkezelők számára Mályiban (Miskolc mellett) az új fúrás helyszínén, ahol megmutatták a fúrás folyamatát és az új fúrófejet. A helyszínen Illés Zoltán a Fidesz képviseletében beszédet tartott a hasonló beruházások fontosságáról. (Illés Zoltán a Környezetvédelmi Minisztérium államtitkári posztjának várományosa.) A PannErgy vezetőinek jó kapcsolata az új kormány képviselőivel arra utal, hogy a geotermikus projektek támogatására számíthatnak a jövőben. Jó hír, hogy a fúrások megfelelően haladnak, azonban árfolyam-reakció nem várható, mivel a piac a fúrás eredményére vár.
Egis: Ezt tudtuk meg a gyorsjelentés után
Értékesítési célok: A kulcsfontosságú piacokon (Magyarország, Oroszország/ FÁK, Közép-Kelet Európa, Nyugat-Európa) nem változtak a 2009/10-es árbevételre vonatkozó célszámok. Tekintettel a forint relatív erejének hatására a teljes árbevételnövekedésre nem kaptunk iránymutatást. (A március végi árfolyammal számolva a csökkenés forintban mérve elérné a 2%-ot, ha a múlt heti árfolyamokkal számolunk kisebb növekedés lenne megfigyelhető). Az Egis árbevételének bővülése forintban középtávon (2010/11-től számított 3 évben) elérheti az évi 9-11%-ot. Az Egis célja, hogy az új középtávú stratégia 2010 június végére elkészüljön. A terveken alapuló új várakozásokat augusztusban tárják a befektetők elé.
Profitabilitás: A javuló értékesítési struktúra várhatóan kompenzálja a devizaárfolyamok kedvezőtlen alakulását. 2009/10-re az 55-56%-os bruttó marzs tűnik reálisnak. Valószínű, hogy mind a k+f, mind az értékesítési és marketingköltségek emelkedése felülmúlja majd az árbevétel növekedését az új termékek regisztrációja és piacra történő bevezetése miatt. Ezzel szemben 2009/10-ben nem kell az OEP-nek történő befizetésekkel számolnia.
Konklúzió: A publikált negyedéves számok és az utána kapott információk alapján nincs szükség várakozásaink módosítására. Az Egis profitabilitási paraméterei várhatóan elmaradnak régiós szektortársaiétól az elkövetkező évek során, így egy bizonyos mértékű diszkont indokolt, azonban az értékelésben levő szakadék meglehetősen nagy, és szorzószámos összehasonlításban az Egis hosszú távon vonzó befektetés lehet, így továbbra is felhalmozásra ajánljuk a gyógyszergyártó részvényeit.
Rövid hírek
- A Versenyhivatal vizsgálatot indított a MOL-nál, hogy kiderítse, megfelelő-e a cég által alkalmazott benzinár képzési mechanizmus. Úgy véljük, hogy a hír nem lesz negatív hatással a MOL-ra, hiszen a cég már hosszú évek óta alkalmazza ezt az árazási rendszert.
- Sajtóértesülések szerint a Montenegrói Nemzeti Bank elnöke felszólította az OTP helyi leányvállalatának vezetőjét, hogy mondjon le. Az OTP nem kívánt sajtóértesüléseket kommentálni.
- Az Állami Nyomda bejelentette, hogy Péter Gábor, informatikai vezérigazgató helyettes, a tegnapi napon 4.000db Állami Nyomda részvényt értékesített 754 forintos átlagáron. A tranzakciót követően 16.194 darabra csökkent a részesedése.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.