Nincs mire büszkének lennünk: Magyarország a középmezőnyben

Magyarországon 2009 decemberéig az uniós alapokból szerződéssel lekötött források negyedét, azaz 3,4 milliárd eurót fizettek ki a kedvezményezetteknek. Az eddig kifizetett támogatás, és az összes, hét éves periódusra rendelkezésre álló forrás aránya 10%-os, mellyel az ötödik helyen állunk a régió országai között - derül ki a KPMG „EU Funds in Central and Eastern Europe - Progress report 2007-2009" című összehasonlító tanulmányából.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A kifizetések előrehaladása

A KPMG-riport újdonsága a korábbi évekhez képest, hogy tartalmazza az eddigi kifizetéseket is. Magyarországon a 2009. december 31-i adatok szerint a szerződéssel lekötött források negyedét, azaz 3,4 milliárd eurót fizettek ki a kedvezményezetteknek. Ezzel az ország abszorpciója (eddig kifizetett támogatás, és az összes, hét évre vonatkozó források aránya) 10%-os, mellyel az ötödik helyen állunk a régió országai között, valamivel az átlag fölött.

A közép-kelet európai régióban az uniós források 2007 és 2013 között rendelkezésre álló keretéből (264,4 milliárd euró) tavaly év végéig az országok 69,3 milliárd euró értékben kötöttek szerződést a kedvezményezettekkel, melyből 19,6 milliárd eurót már kis is fizettek a nyertes pályázóknak. Ez a teljes rendelkezésre álló forrás 7,4%-a, ami az összes leszerződött összeg valamivel több, mint negyedét jelenti. A 2009. december 31-i adatok azt mutatják, hogy az abszorpció Szlovéniában és Litvániában volt a legmagasabb, 18, illetve 17%. A kifizetéseket illetően Románia és Bulgária rendelkezik a legalacsonyabb, 5% alatti kifizetési aránnyal.

Időarányosan a CEE-országok abszorpciója 17%-os volt. Itt szintén Szlovénia az első, ahol az időarányos források közel 40%-t fizették ki a nyertes pályázóknak.

„A kifizetések ütemét alapvetően két momentum befolyásolja: a kedvezményezett szerződéskötési, projektkezdési hajlandósága és az intézményrendszer, illetve a vonatkozó folyamatok hatékonysága" - mondja Várnai Éva, partner, a KPMG kormányzati tanácsadási részlegének közép-kelet európai vezetője. „Az előbbi esetében a válság komoly hatással volt: sok kedvezményezett nem tudta előteremteni az önrészt, és ezért nem szerződött. Az adminisztrációs folyamatok hatékonysága - programonként eltérő mértékben ugyan - de szintén lassítja a kifizetéseket" - tette hozzá a szakértő.

A szerződéskötési folyamat állása

Magyarországon a 2009. december 31-i adatok alapján 13,3 milliárd euró (352,45 milliárd forint) értékben kötöttek támogatási szerződést a kedvezményezettekkel. Ennek megfelelően hazánkban az egy főre jutó leszerződött összeg eléri a 1325 eurót, mely a régió második legmagasabb értéke.

A leszerződött összeg a teljes rendelkezésre álló forrás (34,5 milliárd euró) 39%-a. Ezzel a régióban a harmadikak vagyunk, csak Észtország és Litvánia előzi meg hazánkat, ahol ez az arány 44, illetve 41%. Ezen kívül még három olyan ország van - Lettország, Szlovénia és Szlovákia -, ahol a rendelkezésre álló forrásokat az uniós átlagnál (26%) magasabb arányban kötötték le támogatási szerződéssel. A legalacsonyabb szerződéskötési rátával Románia bír.

A válság hatását enyhítő intézkedések

A válság hatására a régió országaiban néhány kisebb-nagyobb mértékű enyhítő intézkedést vezettek be. Ezek közül a legjellemzőbbek: adminisztratív terhek csökkentése, a nehéz hitelhez jutás kompenzálásaképpen a források (nemzeti hozzájárulás) megemelése, jogszabályi változások a követelmények könnyítésére, pályázati feltételek egyszerűsítése, előlegek mértékének megemelése.

Magyarország a válságra a pályázati jogosultsági kritériumok enyhítésével, valamint az operatív programokat érintő forrásátcsoportosításokkal reagált. Ez utóbbi fő célja volt a támogatások hozzáigazítása a megváltozott gazdasági környezethez.

Szerződéskötés iparáganként

A 2007-13-as időszakban a rendelkezésre álló források 45%-a (összesen mintegy 120 milliárd euró) közlekedésfejlesztési, valamint vidékfejlesztési és halászati támogatásokra fordítható. Ezenfelül a hét évre szóló programok igen magas forrást allokáltak humánerőforrás-fejlesztés, környezetvédelmi, valamint gazdaságfejlesztési tevékenységekre. A hét évre vonatkozóan a legkevesebb uniós forrást az egészségügy fejlesztésére allokálták.

2007 és 2009 között az EU társfinanszírozásával megvalósított projektek kedvezményezettjei öt területre fordították a támogatások 76%-át (52,5 milliárd eurót). Ezek a következők: közlekedésfejlesztés, vidékfejlesztés és halászat, humán-erőforrás fejlesztés, gazdaságfejlesztés és környezetvédelmi beruházások. Magyarország - a régió tendenciájához hasonlóan - a támogatások legnagyobb részét közlekedésfejlesztésre, gazdaságfejlesztésre és vidékfejlesztésre fordította 2009. december 31-ig.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo