Turizmus cikkek

Újra útnak indul a Titanic jövőre
Várhatóan 2018-ban bocsátják vízre a Titanic II.-t. Az ígéretek szerint elég mentőcsónak lesz rajta és közelébe sem megy a régi tragédia helyszínének. Már most éveket kell várnia annak, aki utazna rajta.

Itthon tarthatók a fiatalok - legalább nyaralni
Márkastratégia, más utazók jó értékelései és élmények kellenek ahhoz, hogy az Y generációs fiatalok elinduljanak egy-egy magyar úti célt felfedezni - derült ki a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatója,
Dr. Sziva Ivett turizmus-szakértő legfrissebb kutatásából. Számos magyar régió felismerte már ezt, de van még hová fejlődni.

Mit szólna egy éjszakához Ronaldonál?
A futball Európa-bajnokság idejére időzítve megnyílt Cristiano Ronaldo CR7 nevű szállodaláncának első hotelje Madeirán. A focista ezúttal több mint 40 millió dollárt fektetett be, ez az eddigi legnagyobb üzleti projektje.

Vétójog a turisztikai kormánybiztosnak
Határozatban rögzítette a kormány, hogy a turizmust érintő, európai uniós források felhasználásáról szóló előterjesztést nem tárgyalhatnak meg, amíg azt az ágazati kormánybiztos nem látta, és nem hagyta jóvá.

Visszavonták a Balatonra szánt 300 milliárdot
A kormány egyik új határozatában döntött a turizmusfejlesztési célra felhasználható európai uniós források összehangolásáról, amelynek részként visszavonta a tavalyi, 300 milliárd forintos, balatoni fejlesztésekről szóló határozatát – derült ki a Magyar Közlöny csütörtökön megjelent 101. számából.

Többet költünk utazásra – de hol a legtöbbet?
Újabb közel 10 százalékos bővüléssel zárta az elmúlt negyedévet a belföldi turizmus, a SZÉP-kártyák pedig 12 százalékkal gyakrabban kerültek elő a tavalyi év hasonló időszakához képest – derült ki a Szallas.hu statisztikáiból. Az átlagos foglalási érték 40 százalékkal nőtt az elmúlt 3 hónapban, a nyári időszakban a legtöbbet egy éjszakáért Siófokon, Hajdúszoboszlón és Balatonfüreden kérik majd el a vendégektől.

A turizmusnak is betesz a Brexit
Több mint négymilliárd fontot vesztenek britek csak a nemzetközi turisztikai költés visszaesése miatt a Brexit után - írja egy friss szakmai tanulmány.

Egyvalakié lesz a másfél milliárdos üzlet
Csak egy maradhat: a klasszikus Hegylakó című film halhatatlan harcosai helyett azonban most Budapest vág rendet a városnéző buszok piacán: egy nyilvánosságra került rendelet szerint jövő január elsejétől egyszereplőssé teszik a Hop-On, Hop-Off piacot.

Alig éri meg a foci EB a vendéglátónak, az Olimpia kész ráfizetés
Az EB által generált turisztikai bevétel meg sem kottyan egy olyan nagy nemzetgazdaságnak, mint amilyen Franciaországé. A francia GDP 0,05%-át adják az EB-látogatók költései. Az EB-k és VB-k megrendezése nem feltétlenül jár óriási beruházással, az olimpiáké viszont igen, amit a turizmus növekedése nem termel vissza és az országimázs fényesítése sem kompenzál.

Keményen oltja az airbnbzőket Velence
Meglehetősen durva szövegű plakátokon hívják fel a turisták figyelmét Velencében arra, hogy milyen rossz hatással van az Airbnb és az ahhoz hasonló oldalak a város életére. "Érezd jól magad a valaha volt otthonainkban" - fogalmaz többek között az üzenet.
Itt a digitális szállodák ideje
2020-ra az európai lakosság 44 százaléka digitális bennszülöttnek nevezhető majd, ami még lényegesebbé teszi a digitális foglalási eszközök használatát. A szállodák több mint kétharmada gyűjt rendszeresen adatokat a vendégekről, azonban kevesebb, mint felük használja fel ezeket tudatosan, személyre szóló ajánlatok készítése céljából. Pedig nagyon itt lenne az ideje...
A megosztás maga a demokrácia - mondja, akinek bejött a dolog
Az Uber hazai betiltása kapcsán különösen előtérbe kerültek a megosztás gazdaságának kérdései. A másik zászlóvivő, az Airbnb alapítója szerint a lakáskiadás nemcsak pénzcsinálás, hanem eszköz új kapcsolatok létesítésére. Minden éjszaka egymillió ember száll meg Airbnb-s otthonban világszerte.
A cégeknek is be kéne szállni a turizmusmarketingbe
Elképzelhető, hogy vállal „ágazati ombudsmani” szerepet a Magyar Turisztikai Ügynökség, bár nem ez a fő feladata. A szervezet vezetője szerint a legfontosabb az átlátható stratégia megalkotása, a turizmusmarketingbe pedig a vállalkozásoknak is be kéne szállnia – többek között erről is beszélt a Turizmus.com-nak adott interjúban.
Különadót kaptak az éttermek
2018. január 1-jétől bevezeti a kormány a turizmusfejlesztési hozzájárulást. A kormány ezzel vélhetően a már bejelentett áfacsökkentéssel kieső bevételeket akarja pótolni. Az érdekképviseleteknek tetszik a különadó.
Idén is Horvátország a legmenőbb
A Trivago.hu szálláskereső weboldal adatai szerint, akárcsak tavaly, a legnépszerűbb idén nyáron is Horvátország, és Olaszország, néhány európai nagyváros iránt azonban jelentősen csökkent az érdeklődés.
Cenzúrázta a kormány a korallpusztulásról szóló infókat
Ritka, hogy egy környezetvédelmi minisztériumnak fontosabb legyen a turizmus és az országimázs, mint egy globálisan is fontos ökológiai érték védelme. Mégis ez történt: az ausztrál kormány visszavonta az UNESCO turisztikai Jelentéséből a korallszigetek pusztulásáról szóló infókat. A minisztérium tehát gazdasági érdekeket helyezett az ökológiai érdekek elé.
Egymilliárdot nem tudtunk elnyaralni
Valamivel több mint egymilliárd forint maradt a Széchenyi Pihenőkártyákon (SZÉP-kártya) a 2014-es befizetésekből, amelyek felhasználási határideje május 31-én járt le - derült ki az MTI által megkérdezett kártyakibocsátók csütörtöki tájékoztatásából.
Van olyan üzlet, ami dübörög Magyarországon
Bár a szálláshelyek számának emelkedése kissé visszaesett az egy évvel ezelőttihez képest, Magyarország népszerűsége töretlenül nő, elsősorban az európai turisták körében, a szálláshelyek forgalma és árbevétele is nő.
Ki süti a lángost? Pánik a szezon előtt a Balatonnál
Tarthatatlan a munkaerőhiány a Balatonon. A vendéglátósok szerint lehetetlen kitermelni azokat a béreket, amennyiért hazajönnének, egymás embereire vadásznak, cukrászt, szakácsot lehetetlen elcsábítani a szezonra – írta a Népszabadság.
Nekünk az Adria a Riviéra
A magyar internetes keresési szokások alapján, Horvátország, Montenegro és Toszkána az idei nyár slágercélpontjai, de a belföldi szálláshelyek sem maradnak üresen. A döntésben még mindig az ár a legfontosabb, népszerű keresési kulcsszó a „las minute”.
Nincs aki a pult mögé álljon
Külföldi vendégmunkások, diákok, szakképzetlen, kisegítő családtagok szolgálhatják ki a hazai nyaralóhelyeken a turistákat idén, mivel súlyos a munkaerőhiány az idegenforgalmi főszezon előtt, írja a Magyar Idők.
Ha Pünkösd, akkor fürdeni megy a magyar
A pünkösdi hosszú hétvégén közel 4-szeresére nő a belföldi vendégforgalom egy átlagos májusi hétvégéhez képest a Szallas.hu előrejelzése szerint. A 10 legnépszerűbb úti cél fürdőzési lehetőségeivel vonzza a magyarokat, a lista élén Budapest, Eger és Siófok áll, míg a legkelendőbb szálláshelyek a Balaton és a Velencei-tó partján fekszenek.
Május végéig el kéne vernünk hárommilliárdot
Mintegy 2,7 milliárd forint van még a Széchenyi Pihenőkártyákon (SZÉP-kártya) a 2014-es befizetésekből, amelyek felhasználási határideje május 31-én jár le - derült ki a kártyakibocsátók tájékoztatásából.
Szép Kártya: ideje költeni
Már csak kevesebb, mint egy hónapja maradt a SZÉP kártya birtokosainak arra, hogy felhasználják 2014-es, jelenleg még 2,1 milliárd forintnyi munkáltatói feltöltéseiket. Azok ugyanis május 31-én lejárnának és elvesznek a munkavállalók számára.
BKV-buszokkal vinnék a turistákat a Várba
Váratlanul érte a szakmát, hogy május 15-ől nem hajthatnak be a turistabuszok a várba csatornázási munkálatok és a karmelita kolostor felújítása miatt. A főváros a BKV-buszaival vinné a turistákat a Várba. Nem ez az első korlátozás, annak ellenére, hogy a kormányzat kiemelten kezelné a turizmust.
Ernyő alá rakja a turizmust a kormány
Megjelentek a turizmusfejlesztés és -irányítás szervezetének átalakítását szabályozó rendeletek és határozatok hétfő este a Magyar Közlönyben. Egységes szervezet alá kerülnek az állami feladatok és létrejön egy új hivatal, a Magyar Turisztikai Ügynökség.
Sokaknak fog fájni a SZÉP Kártya megszüntetése
A SZÉP kártyatulajdonosok fele nem költene utazásra, ha készpénzben kapná meg az összeget – derült ki a Szallas.hu legfrissebb felméréséből. A kártyarendszer készpénzesítésével elveszhet a belföldi turizmus mozgatórugója, de rosszul járnak a vendéglátóhelyek és kulturális intézmények is.
Nem elég a csillag a szállodákban
Már évek óta szerezhetnek a magyar szállodák is csillagokat: de még csak alig több mint felük tette meg ezt. A vendéglátóhelyeket képviselő érdekvédelmi szervezet ezért kampányt indított a minősítési rendszer népszerűsítéséért.
Csak azért is könnyítik a pálinkafőzést
Új jövedéki törvényt dolgoz ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), amely segíteni fogja a pálinkakészítőket - mondta Tállai András a 17. Gyulai Pálinkafesztivál keretében megrendezett jövedéki konferencián.
Már az EB-re gyúrnak a magyarok
A magyar labdarúgó-válogatott 44 év után először vesz részt az Eb-n, így nem meglepő, hogy rengeteg szurkoló szeretné a helyszínen lelkesíteni a csapatot. A trivago.hu szálláskereső weboldal adatai szerint a résztvevő országok közül a magyarokat érdekli legjobban a június 10. és július 10. között megrendezésre kerülő Európa-bajnokság.
A bér nem, csak a statisztika javul a cafeteria megszüntetésével
A bedarálásra ítélt cafeteriarendszer jelentős bevételt hoz az államnak és mérhetően segít több iparágat. De fontos szerepe van abban is, hogy ha kell, magunktól védjen meg minket. Ráadásul a helyette javasolt kétszintű bérrendszer a szakértő szerint csak a statisztikákban jelentene több fizetést.
Turizmus: ilyen jó még sose volt?
Újabb rekordévet vetít előre a Szallas.hu első negyedévre vonatkozó elemzése, miszerint a tavalyinál is nagyobb mértékben – mintegy 11,7%-kal – bővült a belföldi turizmus. Ebben fontos szerepe volt a három hosszú hétvégének, melyeken a wellness-szállodák kerültek főszerepbe. Tavalyhoz képest a SZÉP-kártya költés is jelentősen emelkedett, míg a hazai úti célok közül Budapest, Eger és Gyula lépett a dobogóra.
Rég látott lendületbe jöttek a hotelek
Rég tapasztalt szintre került a magyarországi szállodai fejlesztésekbe vetett üzleti és piaci bizalom. Csak Budapesten mintegy 600-800 ötcsillagos és egy-két ezer négycsillagos vagy annál alacsonyabb kategóriájú szobakapacitást előirányzó projekt előkészítése vagy megvalósítása zajlik, melynek nyomán már a következő 1-2 évben 5-10 százalékkal bővülhet a jelenlegi mintegy 19 ezer szobás kapacitás. Eközben vidéken is több új, nagyobb léptékű projekt megvalósulása is várható, ugyanakkor egyre több szálloda küzd a munkaerő-elvándorlás következményeivel, és továbbra is kevés az eszközpótlásra és termékfejlesztésre elhatárolható forrás.
Megnyitotta a nyuszi a pénztárcákat
A hosszú hétvégék idén is jelentősen felpörgették a SZÉP kártyás összegek felhasználását. A húsvéti időszakban 491 millió forintot költöttek a magyar családok a SZÉP kártyákról, ezzel jelentősen csökkentve a lejáró egyenlegeket is. Az OTP Pénztárszolgáltató várakozásai szerint a jó idő beköszöntével és a május 31-i határidő közeledtével a költések mértéke ugrásszerűen emelkedni fog.
Lassan eljön a csoportos utak alkonya?
2016-ban várhatóan tovább erősödik az egyéni turizmus, még inkább előtérbe kerülnek a személyre szabott utazások. Az elmúlt két évben az európaiak 41 százaléka választott inkább egyéni utazást, és mindössze 36% csoportos üdülést, holott ezt megelőzően a szervezett utak voltak a népszerűbbek
Azt már tudjuk, idén hová NEM megyünk nyaralni
Alaposan átalakítja nyaralási szokásainkat idén a terrorfenyegetettség, a Szallas.hu friss kutatása alapján nemtől és kortól függetlenül megfontoltabban választunk úti célt. A legtöbb magyar vendégről valószínűleg Törökországnak kell lemondania, miközben tovább nőhet a belföldi turizmus, azon belül is leginkább a Balaton forgalma, illetve a külföldi nyaralóhelyek körében Horvátországé.
A legfurább ötlet is bejöhet
Ha valahol, akkor az Airbnb szállások között tallózva érezhetjük azt, hogy kicsit megőrült a világ, hiszen ki fizetne akár egy fillért is egy fadobozért, vagy egy amerikai teherautósofőr hátsó udvaráért? Pedig erre is van kereslet. Ha a szállásadónak jó az üzleti érzéke, gyakorlatilag bármit kiadhat.
Wellnessre magyar! Napi 34 milliót kell elkölteni
Mintegy 2,7 milliárd forintnyi 2014-es, idén lejáró feltöltést kellene felhasználniuk SZÉP kártya birtokosainak. Erre még két és fél hónap áll a rendelkezésükre, ami azt jelenti, hogy naponta mintegy 34 millió forintot kellene költeniük május végéig.
Nincs gond a kisállattal a magyar hotelekben
Sok utazó számára akkor élmény a kikapcsolódás, ha azt nemcsak párjával, családjával, hanem házikedvencével is megoszthatja. A trivago.hu szerint a háziállat elszállásolása a 10 legkeresettebb szolgáltatás között van az ideális szálláshely megtalálásánál, és a felmérés szerint a magyar hotelek nem maradnak el az európai színvonaltól.
Ideje lenne előkapnunk a SZÉP Kártyát
A SZÉP Kártya tulajdonosok a nyári főszezonban használják leginkább kártyájukat, míg a munkáltatók tavasszal és év végén a legaktívabbak a feltöltéseket illetően. A kártyabirtokosoknak érdemes azonban a márciusi hosszú hétvégéket is kihasználni, mivel a 2014-ben feltöltött összegek idén május 31-ig használhatóak fel.
Egyiptom helyett Bulgária lehet a sláger
Hiába a hosszú, kánikulai nyár a magyar utazók többsége a múlt évben a vakációt maximum nyolc naposra szabta, és közülük szinte mindenki a tengerpartot vette célba. 2015-ben a legkedveltebb úti célnak Görögország, illetve szorosan mögötte Törökország és Egyiptom számított. Ez a tendencia idén némiképp átalakul. Bár Görögország megtartotta vezető helyét, a fáraók földjére már kicsit kevésbé vágynak honfitársaink.
Tavaszi szünet = nyaralás
Évről-évre nő, azoknak a családoknak a száma, akik az üdülési szezon nyitányát a gyermekeik iskolai tavaszi szünetéhez igazítják, ami idén március 24. és 29. közé esik. A visszajelzések azt mutatják, hogy a családok többsége pár nappal megtoldva a szünidőt az egy hetes, elsősorban egyiptomi, illetve európai utakra fizet be az irodákban – derül ki az online utazási ügynökség, az Invia friss felméréséből.
Más cégeknek adhatjuk a pénzt, amit nem nyaraltunk el
A dolgozóiknak SZÉP-kártyát adó cégek dönthetnek úgy, hogy a kártyán megmaradt pénzekről lemondanak a belföldi turizmus élénkítése javára - egy új rendelettervezet szerint.
Miért költenek ötször annyit a sógoroknál, mint nálunk?
Magyarországra még sohasem érkezett annyi turista, mint tavaly, a sikerpropaganda mellett azonban érdemes lenne meglátni, hogy jobban ki kellene használnunk az adottságainkat, határozottabban kellene fejlesztenünk a minőségi szolgáltatásokat.
Ha lenne pénz, már mennénk is!
Minden harmadik magyar utazik a december és március közötti időszakban. Aki nem, csak a pénzhiány tartja vissza. Jellemzően belföldön, főleg városnézéssel és wellnessezéssel töltik az erre szánt időt. A pihenésre vágyók egyharmada biztosítás nélkül vág neki az utazásnak, leginkább azért, mert nem szívesen költ rá, vagy, mert úgy véli, vele nem történhet baj.
Szilveszter? Akkor Budapest!
Karácsonykor kevesen, az év utolsó napján azonban annál többen szeretnének kimozdulni otthonról. A trivago.hu szálláskereső weboldal adatai szerint Budapest a legkeresettebb európai úti célok között van, és lassan nem marad szabad szoba 2015 utolsó éjszakájára.
10 kihagyhatatlan téli úti cél Stájerországban
A külföldi turisztikai célú utazások legnépszerűbb célpontja a magyarok körében Ausztria mind a nyári, mind a téli hónapokban. Ausztrián belül is a legkedveltebb Stájerország. A magyar utazók többsége télen az aktív kikapcsolódást választja, így elsősorban kirándulni, túrázni, síelni és snowboardozni, várost nézni mennek.
Olaszország a legmenőbb célpont
Évről évre egyre többen döntenek úgy, hogy a téli szünidő másfél-kéthetes időszakát külföldön töltik. Az utazási irodák ajánlatait böngészve látható, hogy immár feltűntek a last minute ajánlatok is, melyek kedvezményei kompenzálhatják az ilyenkor jellemző, akár 30-40 százalékos felárat. Az Utazasnet.hu felmérte, hogy melyek az idei legnépszerűbb év végi célpontok az oldalain, emellett összegezte a kapcsolódó foglalási tapasztalatokat is.