Turizmus cikkek

A magyaroknak idén is a Balaton lesz a Riviéra
A tipikus hazai szállásfoglalást egy harmincas, vagy középkorú városi hölgy kezdeményezi, aki a balatoni régióba szóló családos utazást, vagy wellness hétvégét keres a párjával, jó minőségű szállodában, félpanziós ellátással.

Sípályáktól tanulhatnak a balatoni vállakozók
Február 20-ig várják azoknak a szobakiadóknak, programszervezőknek, vendéglátósoknak a jelentkezését, akik idén be szeretnének kapcsolódni abba a kampányba, amely arra irányul, hogy a balatoni szezont meghosszabbítsák és a tavaszi időszakban is jelentős számú turista legyen a régióban.

Ötcsillagos turizmus: így érhetjük utol Bécset?
Budapest történelmileg, építészetileg, kulturálisan, gasztronómiailag az egyik leggazdagabb város Európában. Ennek ellenére az ötcsillagos szállodáinak átlagára versenytársaihoz képest az egyik legalacsonyabb. Miért probléma ez, mi az oka a jelenségnek, és hogyan lehetne elérni, hogy Budapest – Bécshez és Prágához hasonlóan – a globális turizmus egyik vezető célpontja lehessen?

Nem kényeztet minket az időjárás
Toplistára került 2013: ennél melegebb év még nem sok volt az elmúlt százharminc évben. 2014-ben sem sok jóra számíthatunk: ha idén újra kialakul az El Nino, akkor szomorú szezon lesz a Balatonnál, ha nem, akkor komoly aszály elé nézhetünk.

Svájci a világ legjobb szállodája
A svájci Pontresinában található Grand Hotel Kronenhof lett a világ legjobb szállodája a Tripadvisor szerint. A listában a legjobb magyar eredményt a Four Seasons Gresham Palace Budapest érte el, az európai rangsor 9. helyezésével.

Nem mindenki örül az enyhe télnek
A mezőgazdaságban és az erdészetekben nem rajonganak az enyhe téli időjárásért, de a hóhiány nagy meglepetésre jót tett a turizmusnak, és sokkal kevesebb gázt is fogyasztottunk. Az allergiások viszont már most tüsszöghetnek.

„Magyarország gyönyörű” - trendforduló a turizmusban
Több orosz, kevesebb osztrák turista érkezett hazánkba tavaly, felpörgött a belföldi turizmus részben a Szép kártyának köszönhetően, amelyre lényegesen több pénzt töltöttünk fel tavaly, mint korábban.

Jó évet zárt és még jobbat kezdett a turizmus
A magyar belföldi turizmus a gyenge tavasz ellenére is 4,5 százalékkal bővült 2013-ban. A mobileszközökről indított foglalások aránya megduplázódott, és minden ötödik szállóvendég SZÉP-kártyával fizetett. Megyei szinten Somogy magasan vezeti a foglalási számok alapján felállított sorrendet.

Gyulán van az Év Szállása
Az Év Szállása verseny legfőbb tanulsága, hogy a belföldi turizmusban az ár mellett a minőség is egyre fontosabb – hangzott el a díjátadón, ahol az abszolút nyertes a Családi Wellness Hotel Gyula lett közel 150 ezer értékelés, 40 ezer szavazat és a szakmai zsűri véleménye alapján. Az Év Turisztikai Települése címet Hajdúszoboszló nyerte el, az Év Feltörekvő Turisztikai Településének pedig Nyíregyházát választották.

Hungarikum lett a gyulai kolbász és az operett
A Hungarikum Bizottság döntésével öt új taggal bővült a hungarikumok gyűjteménye; emellett öt új elem került be a Magyar Értéktárba – közölte a bizottság ülése után a vidékfejlesztési miniszter csütörtökön Ópusztaszeren.
Ne maradjon le! Hétfőtől lehet pályázni turizmusfejlesztésre!
A turisztikai tevékenységek ösztönzését célzó pályázatra 2013. november 25-től december 20-ig lehet benyújtani a támogatási kérelmeket a LEADER Helyi Akciócsoportokhoz. A dokumentumot postán kell eljuttatni, hiánypótlásra nincs lehetőség.
Öten aláírtak, de mások sincsenek kizárva
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) november 9-én, szombaton öt szervezettel kötött stratégiai megállapodást a jogszabályok előkészítésében való részvételről.
Jövő héttől lehet pályázni falusi turizmus fejlesztésre!
Több mint 13 milliárd forint áll rendelkezésre falusi szálláshelyek létrehozására, a meglévők bővítésére, turisztikai szolgáltatások fejlesztésére, a támogatásra jövő héttől beadhatóak a pályázatok - jelentette be V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Vas megyei Szakonyfaluban.
Új stratégiát akarnak a szállodások
Új turizmusfejlesztési stratégia kidolgozását sürgeti a szállodaszövetség a szakmai szervezetek bevonásával a szállodaipar fejlődésének elősegítésére, mivel a jelenlegi viszonyok között ellehetetlenülnek a szálláshelyek.
Egyre több szálloda használja a nemzeti végjegyet
A Magyarországon működő 1032 magyar szálloda közül már 350 minősítése megtörtént, és további 141 létesítmény kezdeményezte a nemzeti szállodai tanúsító védjegyrendszerhez való csatlakozást.
Húszmilliárdos üzlet a vadászat
A magyar vadászati ágazatnak éves szinten több mint 20 milliárd forint a bevétele, az ország területén mintegy 1400 vadászatra jogosult társaság gazdálkodik, a vadászterületek átlagos nagysága több mint 6 és fél ezer hektár.
Adómentes SZÉP-kártya-feltöltést szeretnének szakmai szervezetek
A SZÉP-kártya-feltöltések élénkítése és a kártyabirtokosok számának növelése érdekében a cafeteriaelem közterheinek mérséklését javasolja három szakmai szervezet.
Szeméthegyek a világ tetején
A Mount Everesten a hegymászók által hátrahagyott szeméthalom egyre csak nőtt az elmúlt évtizedekben. Néhány szervezet hegytisztító expedíciókat indított, és a nepáli kormány is lépéseket tett a környezetszennyezés visszaszorítása érdekében.
Végre egyezség a zenei díjak ügyében
A vendéglátás és a turizmus négy meghatározó érdekképviseleti szervezete megállapodott az Artisjus-szal a 2014-es vendéglátó-ipari jogdíjakról. A zenei szerzők, előadók és kiadók vállalták, hogy nem emelnek jogdíjat, sőt a háttér jellegű élőzene esetében 50 százalékos díjcsökkenés is várható.
A turizmusban vége a válságnak
Jelentősen nőtt az év eddigi részében a vendégek, a vendégéjszakák és a szálláshelyek árbevétele is. A szakemberek bizakodnak, a Balatonnál rekordszezont zártak, a magyarok már a lángosért is SZÉP-kártyával fizetnek.
Egy hetet sem nyaraltunk a nyáron
Egyre kevesebben utaznak el egy egész hétre nyaralni, a magyarok többsége csak 3-4 éjszakára foglalt belföldi szállást az idei nyáron, de a kánikula kárpótolta a szállásadókat a hideg tavaszért. Már minden ötödik foglaláskor SZÉP-kártyával fizettünk, a legnépszerűbb úti cél pedig Siófok volt.
Máriafürdő előzi Siófokot
Meglepő fordulatokat hozott eddig a november közepéig tartó Év Szállása verseny: a települések közötti harcban például Balatonmáriafürdő megelőzte Siófokot. A legtöbb szavazatot gyűjtő 10 településből 9 fürdőváros, megyei szinten pedig a somogyi célpontok a legvonzóbbak az elmúlt két hónap több mint 11 ezer voksa alapján.
A lovakat minősítik ugye?
Módosulnak a lovas turisztikai szolgáltatások tárgyi és személyi feltételei. A változások 2013. szeptember 1-jétől lépnek hatályba. A módosítás új szabályozási elemként a lovak alkalmassági vizsgálatára vonatkozó követelményeket és a lovasterápia és fogyatékos személyek lovagoltatása szolgáltatás személyi feltételeit is tartalmazza.
A SZÉP kártya tolja a turizmust
A turizmus idei évre jellemző növekedési tendenciája a nyári hónapokban is folytatódik. A belföldi turizmus jó eredményeiben kulcsszerepet játszik a SZÉP kártya: júniusban 6,4 milliárd forintot, júliusban pedig közel 10 milliárd forintot költöttek el a kártyabirtokosok turisztikai és vendéglátó-ipari vállalakozásoknál.
Csillag helyett korona: védjegyet kapnak a szálláshelyek
A szálláshelyek kötelező minősítésének megszűnésével új nemzeti tanúsító védjegyrendszert alkalmaznak a szálláshelyek szolgáltatásainak minősítésére hazánkban. A Nemzetgazdasági Minisztérium 5 szálláshelytípusra (falusi, kemping és üdülőháztelep, szálloda, magánszállás) működtet nemzeti tanúsító védjegyrendszert, amely a szolgáltatások minőségi garanciáját segíti elő.
A közösségi oldalak döntik el, hol nyaralunk
Az ismerősök képei alapján dől el, hol nyaral az emberek többsége, állítja egy friss kutatás. Dicsekedni pedig egyenesen imádunk, a vakációs fotók nyolcvan százaléka a közösségi médián landol, egy részük kifejezetten azért, hogy irigykedjenek ránk.
Lehetőségek a tízmillió turista országában
A Világbank adatai szerint 2011-ben átléptük a bűvös határt, és a hazánkba látogató turisták száma immár eléri a teljes lakosság létszámát. Az ágazatban hosszú évek óta először nő a foglalkoztatottság, emelkednek a bevételek, sok helyütt mégis vendéghiánnyal küzdenek. A falusi turizmus nehéz éveket élt/él meg, és még mindig nincs igazi, nagy, nemzetközi konferenciaközpontunk, így az üzleti turizmusban rejlő lehetőségeket sem tudjuk maradéktalanul kihasználni.
Az online szobafoglalásoknál szimatol a GVH
Ágazati vizsgálatot indított az online szobafoglalások piacán a Gazdasági Versenyhivatal. A vizsgálat célja a szállodai, és más szálláshelyek webes felületeken történő közvetlen és viszonteladói értékesítésével, különösen az online szállásközvetítők által alkalmazott árgarancia intézményének működésével kapcsolatos piaci folyamatok megismerése és értékelése.
Közepes osztályzatot kaptak a turisták kedvelt tengerei
Az Ocean Health Index rengeteg szempontból összegzi a tengerek ”egészségét”, így többek között az élelmiszer mennyiséget, a turisztikai haszonértéket, az üvegházgáz-megkötő képességet, a biodiverzitást és a víz tisztaságát is számításba veszi.
Jacht mellé mini tengeralattjárókat vesznek az újgazdagok
Akárcak a jachtok esetében, a világ legtöbb országában nem kötik állami engedélyhez a tengeralattjárók vásárlását sem. Magán célra bárki szerezhet egyet, akinek van rá pénze. A hatóságok jóváhagyása csak akkor kell, ha üzleti célú a tengermélyi kalandozás. 400 000 fonttól (137 millió forint) 5 millióig terjed a mini-tengeralattjárók árszintje.
Hosszabban üdülünk, de olcsóbban
Átlagosan 44 ezer forintért foglaltunk szállást 2013. második negyedévében, és hosszabb ideig utaztunk el, mint tavaly – derül ki a Szallas.hu statisztikáiból. A nyári főszezonban az előfoglalások 70 százaléka vízpartra szól, a három legnépszerűbb szálláshelyből kettő a Balaton partján fekszik.
Több amerikai turista érkezhet hazánkba
Várhatóan egyre több amerikai turista látogat majd hazánkba, a tavalyi 451 ezer vendégéjszaka számának emelkedése pedig pozitív hatásokkal járhat a hazai turisztikai szektorra, elemezte Sipos Erika, a BGF Turizmus Intézeti Tanszékének adjunktusa a lehetséges hatásait annak, hogy Magyarország volt az USA egyik legnagyobb kulturális örökségeket bemutató fesztiváljának díszvendége.
Felpörgött a szállodák forgalma májusban
Számottevően ugrott májusban a kereskedelmi szálláshelyek forgalma, s ezzel együtt javult a kapacitáskihasználtság is. Mindazonáltal ez utóbbi átlagadata még mindig épphogy 50 százalék fölötti értéket mutat.
Szigorítana a fogyasztóvédelmi szabályokon a Bizottság
Erősebb fogyasztóvédelmi garanciákat indítványozott szabályozási javaslatában az Európai Bizottság. hagyományos és a személyre szabott utazások vásárlóinak érdekében szigorúbban ellenőriznék a felárakat, és az áremelés mértékét 10 százalékban maximálnák.
Az apró, de fontos élmények számítanak a vendégnek
A magyarok 74 százaléka többnyire elégedett a belföldi szálláshelyek ágyainak kényelmével, 26 százalékuk, azaz átlagosan minden negyedik vendég azonban nem pihent jól a fizetős szállások fekhelyein az elmúlt évben – derül ki a ClientFirst Consulting Kft. kutatásából.
Pályázat vendéglátóknak a Budai Várban
A Várgondnokság Nonprofit Kft. nyilvános pályázati felhívást tett közzé a Budai Várban található, volt Honvédelmi Minisztérium (HM) épületben lévő vendéglátóegység bérbeadására, mely az alábbi négy - különböző méretű és funkciójú - helyiségből áll.
Nem divat a netes szállásfoglalás
Az online szállásfoglalás egyelőre kevésbé bevett szokásnak számít hazánkban, ugyanis a magyar internetezők 46 százalékára nem jellemző, hogy a világhálón foglalná le a szálláshelyét, míg 22 százalékuk mindig él ezzel a lehetőséggel.
Külföldön szívesebben használunk bankkártyát
A külföldi utazás alatt nagyobb mértékben számítunk a bankkártyánkra, mint a hétköznapokon. A kártyabirtokosok 91 százaléka ugyanis nyaraláskor mindenképpen magánál tartja a plasztikkártyát, míg más esetben csupán 60 százalék teszi ugyanezt.
Erre ügyelnek a szezonban a fogyasztóvédők!
Megkezdődött a nyári főszezoni országos fogyasztóvédelmi ellenőrzés, amely augusztus végéig tart. Az ellenőrök a strandokon, szórakozóhelyeken, de az éttermekben is feltűnnek majd.
Ki kellene emelni a magyar fürdőket a tömegből
A Budapestre érkező látogatók alig harmada tudja, hogy fővárosunk egy híres fürdőváros, és csupán 10 százaléka látogatott Magyarországra kifejezetten miattuk. A külföldi vendégek többsége elsősorban az építészeti értékek miatt váltott jegyet egy-egy fürdőbe, nem pedig a gyógyászati szolgáltatások miatt.
Turistacsalogató árak Magyarországon
Budapest a legjobb ár-érték arányú város az ausztriai statisztikai hivatal elemzése és a Tripadvisor utazási oldal szerint is.
Verseny a legkedveltebb borvidéki település címért
Az idén is megrendezik június 15. és szeptember 8. között a borvidéki települések versenyét, a Koccintást. Mintegy 600 borvidéki település indulhat a megmérettetésben.
Keresik a legjobb ökoturisztikai létesítményt
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Turisztikai és Vendéglátóipari Főosztálya, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) Környezet- és Természetvédelmi Helyettes Államtitkársága, és a Magyar Turizmus Zrt. (MT Zrt.) pályázatot ír ki „Az év ökoturisztikai létesítménye” cím elnyerésére.
Összekapták magukat az utazási irodák
A válságban jelentős piacot vesztő turisztikai szektor az elmúlt években magára talált, legalábbis erre utalnak a hivatalos számok. Sok más szektorhoz hasonlóan egyre több cég jelenik meg a főszezon előtt álló utazásszervezők piacán, amelyek a gyengébb 2009-es évet leszámítva az elmúlt években összesítve egyre nagyobb nyereséget könyvelhettek el. Emellett az érintett cégek viszonylagos stabilitására utal, hogy a Bisnode által mért bedőlési mutató elmarad az átlagtól.
A turizmus "lélegeztetője"
A turizmus "lélegeztetője" a SZÉP-kártya, és mivel a belföldi turizmus további ösztönzésre szorul, a munkáltatókat arra kell bíztatni, hogy több ilyen juttatást adjanak a munkavállalóknak - mondta Horváth Viktória turisztikáért felelős helyettes államtitkár a Balaton Fejlesztési Tanács ülésén.
A magyar turisták és a csokigyár
A hagyományos értelemben vett nyaralások mellett egyre nagyobb teret nyernek az egy-, legfeljebb kétnapos üdülések, túrázások és gyárlátogatások.
Csőd vagy áldás a kupon?
A közösségi vásárlóoldalak, internetes szállásoldalak képviselői, valamint a szállásadók eltérően vélekednek arról, hogy a bónuszok, kuponok, internetes kedvezmények segítenek vagy inkább kárt okoznak a szállodaiparnak.
Jönnek a turisták, csak nem költenek
A Malév 2012 eleji csődje és a fapados légitársaságok térnyerése átalakította a Magyarországra érkező utazóközönség szerkezetét: miközben az országba érkező turisták száma emelkedik, csökkent a több napra ide látogatók aránya, és az országba érkezők kevesebbet költenek - mondták az MTI-nek szakemberek.