Ömlik a pénz az európai szállodákba

Az európai és a közel-keleti hotelbefektetések 16,8 milliárd euróra rúgtak 2014-ban, ami 30 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest és azt mutatja, hogy a szállodák egyre fontosabbak a kereskedelmi ingatlanpiacon befektetők számára.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Tavaly a befektetési aktivitás szinte minden európai piacon jelentősen meghaladta a 2013-as szintet: Skandinávia, Németország és Dél-Európa országai mutatták fel a legnagyobb növekedést, 89, 74, illetve 50 százalékos bővüléssel. A „hagyományoknak” megfelelően, a három legnagyobb európai piac (Egyesült Királyság, Németország és Franciaország) vonzotta a tőke jelentős részét, 62 százalékot.

2014 során az Egyesült Királyság továbbra is a legvonzóbb: a brit szálloda-befektetések az európai piac 36 százalékát jelentették, amit két jelentős üzlet is támogatott. A tizenegy Crowne Plaza, Holiday Inn és Best Western név alatt üzemelő QMH-portfoliót a Marathon vásárolta meg 2014 augusztusában, tizenkilenc Holiday Inn hotelt pedig Kew Green vett meg az LRG-től 2014 szeptemberében. A vásárlási kedv minden bizonnyal 2015-ben is folytatódik a brit piacon  – derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb kutatásából.

Megugrottak a németországi befektetések

Németország a második helyre ugrott Európában, megelőzve Franciaországot, hiszen -dacára a néhány nagyvárosban tapasztalható lassulásnak- közel 3 milliárd eurót költöttek a befektetők németországi szállodákra. A nemzetközi befektetők voltak a legaktívabbak, és a viszonylag csendes első félév után a két utolsó negyedévben felpezsdült a piac, például a 342 szobás frankfurti Hilton megvásárlásával.

Franciaországban tavaly csökkent a befektetési piac forgalma, főleg a kifejezetten erős 2013-as üzletek miatt, amikor néhány igen drága szálloda cserélt gazdát. 2014-ben a befektetőket kissé elbizonytalanította az egy kiadható szobára jutó szobaár-bevétel (RevPAR) csökkenése, ami főleg a párizsi hotelekre volt jellemző. A kormányzati megszorítások mind a vállalati, mind a magánkeresletre hatással voltak, bár még így is Párizsban a legmagasabb a szobaár-bevétel szintje Európában.

„Az európai hotelpiacon is a teljes kereskedelmi ingatlanpiacra jellemző trendek érvényesültek: az alacsony kamatlábak és a növekedési ciklus hatja ma a piacot. Ezen felül ma Európában a hotelpiacon elérhető hozamprémium meghaladja az iroda és kiskereskedelmi ingatlanokét, a legjobb lokációk esetében is. Egyre több befektetőt vonz, hogy a szektor jelentős hozamokat biztosíthat és a növekvő transzparencia is növeli a bizalmukat. Ennek eredményeként a befektetők vásárlási kedvének további növekedését várjuk 2015-ben” – mondta Joe Stather, a CBRE európai hotelüzletágának vezetője.

AZ INGATLANPIACON MÁR VÉGE A VÁLSÁGNAK
A válság óta az első ízben emelkedett százezer fölé az ingatlan-adásvételek száma az országban. A lakások árai is emelkedtek, főleg a panellakások kelnek el most drágábban.
„Míg a keresletet hagyományos tőkeforrások táplálják, az ázsiai befektetők is egyre aktívabbak, köszönhetően a határokon átnyúló befektetési korlátozások könnyítésének és a minőségi európai szállodák iránti érdeklődésüknek.” – tette hozzá Joe Stather.

Budapest egyre vonzóbb

„A budapesti szállodapiac nagyon figyelemreméltó fejlődést mutat - minden fontos mutató tekintetében. A turisták egyre növekvő száma miatt a hotelek foglaltsági szintje folyamatosan emelkedik a piac 2009-es mélypontja óta és 2014-ben végre a szobaárak emelkedése is megindult, ami a bevételeket magasan az előző évi szintek fölé lökte. (Más felmérések szerint is töretlen az optimizmus a magyar piacon, csak a vasárnapi zárvatartás ügye árnyalja az összképet.) Az európai nagyvárosok közül Budapest szállodái javítottak jövedelmezőségükön a legnagyobb mértékben, ezzel is bizonyítva a magyar főváros biztos turisztikai alapjait. 2014 legnagyobb ügyelete az InterContinental Budapest eladása volt, meg nem nevezett összegért; az Al Habtoor Csoport becsléseink szerint nagyjából 70 millió eurót (21,5 milliárd forintot) fizethetett a tulajdonos GSS-nek Budapest egyik nevezetes szállodájáért 2014 júniusában. – nyilatkozta Borbély Gábor, a CBRE budapesti elemzési vezetője.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo