A megérdemelt pihenést arra is használhatjuk, hogy karbantartsuk a fizikumunkat, tegyünk az egészségünkért, szervezetünk jóllétéért. Magyarország gyógyvíz-nagyhatalom Európában, nincs hiány a különböző hatású fürdőkből. A gyógyfürdőkben töltött idő alatt megnyugszunk és ellazulunk, a vízben lévő oldott anyagoknak köszönhetően pedig gyógyulunk. (A magyaroknak egyébként az idén is a Balaton volt a Riviéra!)
Sokszor maguk az orvosok írják elő. Idegsebészeti kórképek és műtétek után például a beteg sokkal gyorsabban kezd gyógyulni, akár már néhány fürdőzés után csökkennek a panaszai. A krónikus petefészek-gyulladás és a meddőség kezelésében is látványos eredményekről számolnak be az orvosok, bizonyos vizek pedig a különböző bőrbetegségekre – a pikkelysömörre, a pattanásokra, a műtéti hegekre – hatnak jótékonyan. Az ásványi anyagok mellett a víz hőfoka is számít például a régen fennálló keringési zavarok kezelésében, és egyes termálvizek gyógyító erejét ivókúraként is kihasználhatjuk. Így akár több szervre is hathatnak egyszerre.
Ám nem könnyű eligazodni a számtalan gyógyfürdő között, ezért összegyűjtöttük, melyik gyógyvíz mire alkalmazható, és Magyarországon hol található.
Földes, meszes vizek
Főbb alkotórészei a kalcium-, a magnézium- és a hidrogénkarbonát-ionok. Elsősorban a reumatikus betegségek gyógyítására ajánlják, de ha szénsavat is tartalmaz, a szív- és gyomorbetegségek kezelésére is használják.
Ilyen források: Széchenyi, Császár, Lukács, Rácz, Rudas és Gellért.
Főképpen a szódabikarbóna ionjait, vagyis nátrium- és hidrogénkarbonát-ionokat találunk ezekben a vizekben, amelyek a gyomor-, bélhurut, gyomorsavtúltengés vagy légúti hurut kezelésére alkalmasak.
Ilyen források: Balf, Bükkszék, Gyopárosfürdő, Gyula, Makó, Mezőtúr.
Kloridos vagy konyhasós vizek
Nátrium- és kloridionokat tartalmaznak, amelyek jótékonyan hatnak reuma esetén, a női szervek megbetegedésekor, valamint ivókúra formájában a nyálkahártyák hurutos megbetegedésekor.
Ilyen források: Cserkeszőlő, Debrecen, Eger, Hajdúszoboszló, Karcag.
Keserűvizek
Jellegzetes keserű ízüket a szulfátion adja, és nátriumiont, valamint a keserűsós vizek magnéziumiont is tartalmaznak. A gyomor-, bél-, máj-, epebetegek ivókúrájára használják, hashajtóhatásuk közismert.
Ilyen források: Őrmező, Nagyigmánd, Tiszajenő.
Vasas vizek
Szénsavas vasat tartalmaznak, többnyire sok szabad szénsav, kétszer szénsavas nátrium és kalcium, néha konyhasó, néha kénsavas nátrium mellett. A vashiány okozta vérszegénységre jó, de elsősorban ivókúrát alkalmazzunk.
Ilyen források: Parád, Moha.
Kénes vizek
Ezek a kéntartalmú vizek fürdő formájában is alkalmasak arra, hogy a szervezet kénhiányát pótolják. Leginkább a reumás betegségek, egyes bőrbetegségek kezelésében van nagy jelentőségük.
Ilyen források: Rudas, Csevice-forrás Parádon, Erdőbénye, Balf.
Jódos–brómos vizek
Általában ezek egyidejűleg konyhasósak is, ezért alkalmasak a reuma, a női szervek betegségei és egyes bőrbetegségek kezelésére is. Ivókúrában a jód erélyesen hat a pajzsmirigyre.
Ilyen források: Debrecen, Kiskőrös és Hajdúszoboszló (meleg), Pesterzsébet (hideg).
Radioaktív vizek
Rádiumiont, radon-gázt tartalmaznak, közismerten fájdalomcsillapító hatásuk van, befolyásolják a belső elválasztású mirigyek működését.
Ilyen források: Rudas, Imre, Gellért, Eger, Miskolctapolca, Hévízi-tó.