Turizmus cikkek

Hova utazik idén a magyar?
Ha Magyarországról hárman tengerpartra indulnak, egyikük biztosan Görögország felé veszi az irányt, de idén már visszakerült a nyaralók térképére Egyiptom is, míg a családok Tunézia felé kacsingatnak.

Mit tehet a turizmus, ha beüt a ménkű?
Az utóbbi évek tapasztalatai szerint eddig két dolog tett jót a balatoni turizmusnak: a szép idő és a SZÉP-kártya. Tavaly azonban az elmúlt évtizedek legnagyobb esőzése elmosta a balatoni szezont. Az esetleges idei rossz időre a balatoni települések azonban még jobban felkészülhetnek.

A turizmusnak is betehet a vasárnapi zárvatartás
Az idegenforgalom csődjétől tart az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, ha nem változik a boltok vasárnapi zárva tartásáról szóló törvény. Vámos György az RTL Híradónak azt mondta, kevesebb turista, kevesebb pénzt költ majd Magyarországon. A kormány hajthatatlan, továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy vasárnap senkit ne lehessen dolgoztatni.

Még nem áldozott le a pénzváltók aranykora
Még mindig pénzváltónál vesz valutát a magyar utazók többsége, viszont egyre többen döbbennek rá, hogy külföldön is használhatják a bankkártyájukat. Egyre többen fizetik az útiköltségeiket is az interneten keresztül.

Visszakapaszkodtunk a 2008-as szintre
Megtorpanóban van a gazdasági lendület: a növekedési kilátások bizonytalanok, az üzleti környezet kiszámíthatatlannak tűnik, a pénzügyi szektor teljesítménye érezhetően csökkenni fog a Policy Agenda felmérése szerint.

Irány a szabadság!
Egyre több ember vágyik arra utazásai során, hogy valami igazi különlegességgel legyen gazdagabb. Tarolnak a speciális programok, és még inkább az, ha a kötött mindennapokból a teljes szabadságba érkezhetünk.

Van, aki jól jár a frankmizériával
A CHF és az euró erősödése jót tehet a magyar fürdőknek, a rubel leértékelődése pedig csak olyan turisztikai desztinációkat érinthet, amelyek túlzottan egy piacra koncentráltak. Magyarország így olcsóbbá válhat az idelátogató külföldieknek.

A vasárnapi zárva tartás a turizmusnak is gond
A vasárnapi zárva tartással újabb „gyöngyszemmel" gyarapodott a lobbitémák listája, ez is bekerült ugyanis a turizmust hátráltató tényezők közé.

Az örök város volt tavaly a magyarok kedvence
Belföldön Budapest, a külföldön szállást keresők körében pedig Róma volt a legnépszerűbb úti cél az elmúlt évben. Idén januárban Keszthelyre és Miskolctapolcára érdemes utazni, de olcsón találhatunk szállást Krakkóban is.

Többször, többfelé utaztunk tavaly
Tavaly inkább többször utaztunk el rövidebb időre, a szálláshely árának kiegyenlítése során pedig harmadával gyakrabban került elő a SZÉP-kártya, mint 2013-ban. 2014-ben tizedével bővülhetett a belföldi vendégforgalom, és 2015-ben is 9 százalékos növekedés várható.
A tengerbe öntik a szennyvizet a turistahajók
A nagy üdülőhajók, melyek a Karibi-szigeteken és egyéb egzotikus tájakon utaztatják a turistákat, évente 3,78 milliárd liternyi kezeletlen szennyvizet öntenek a tengerekbe.
A télből nyárba? Extra kockázat
Szezonja van az egzotikus utazásoknak, novembertől márciusig megugrik a tengerentúli nyaralások száma. Ezek az utak azonban hordoznak olyan extra kockázatokat, amelyek egy közeli úti cél esetén fel sem merülnek.
Teltházasak lesznek a hotelek szilveszterkor
Szép számban akadnak olyan szálláshelyek Magyarországon, amelyek telt házzal várják a szilvesztert. Leginkább az extra programokat és esetleg ismert embereket is felvonultató csomagajánlatok népszerűek a magyarok körében.
Tudjuk, hol nyaral jövő nyáron
Kiemelkedő eredményeket értek el a Tisza-tónál, valamint Heves és Veszprém megyében található települések az Év Szállása versenyben. Közel 250 000 vendégértékelés és 40 000 szavazat, valamint a szakmai zsűri véleménye alapján megválasztották a legromantikusabb és leginkább családbarát szálláshelyeket is.
Utazás: van kockázat a hosszú hétvégén is
Az idei évben szokatlanul hosszúra nyúló őszi szünetet és a közelgő hosszú hétvégét várhatóan sokan használják majd ki utazásra. Minden esetben érdemes előre felkészülni a váratlan helyzetekre: az utasbiztosítás megkötése és az elővigyázatosság együtt jelenthet biztonságot.
Csurig telnek a szállodák a hosszú hétvégén
Országszerte telt házzal, közel százszázalékos kihasználtsággal üzemelnek a szállodák a csütörtöktől vasárnapig tartó hosszú hétvégén. Van, ahol a férőhelyek dupláját is kiadhatták volna.
Már nem csak síelni járunk a sógorokhoz
Az ősz beköszöntével egyre népszerűbbek azok az úti célok, melyek közelségük miatt elérhető kikapcsolódást ígérnek a hétvégéken. Az egyik legkedveltebb ilyen állomás a magyarok körében továbbra is Ausztria, ahol Stájerország, Salzburg, Karintia és Bécs mellett a napfényes Burgenlandot, is egyre több alkalommal választjuk.
A nyaralókat nem zavarta a rossz idő
Az augusztus második felében beköszöntő ősz sem tudta visszafogni a turizmus bővülését a harmadik negyedévben. A legtöbb vendég Siófokon töltötte az időt – jellemzően 2 éjszakát –, s átlagosan 40 710 forintot költött. Ősszel a termálfürdővel rendelkező városok kerülnek előtérbe, az október 23-ai hosszú hétvégén például Eger tarolhat.
Naperőmű is lehet turistacsalogató
A hatalmas szív alakú napenergia farm a csendes-óceáni Új-Kaledónia szigetén épül, és a jövő év elején kezdi meg működését. nemcsak 750 otthont lát majd el, de turistalátványosság is lesz.
Bukhatja a tengerpartokat Spanyolország
Akár egy negyvenméteres sávot is elveszíthet tengerpartjából egyes szakaszokon Spanyolország az éghajlatváltozás miatt 2050-re, mert az emelkedő tengerszint súlyosan erodálja a turisták által is kedvelt földközi-tengeri partokat.
Megéri az utószezonban nyaralni
Utószezonban nyaralni menni szokatlan gondolat a legtöbb magyarnak, pedig ilyenkor nincs tömeg, a mediterráneumban még tart a nyár és a szállások és repülőjegyek is lényegesen olcsóbbak.
Kevesebb volt a szabályszegő a szezonban
Az idei nyári idegenforgalmi főszezonban a hatósági ellenőrök a korábbinál kevesebb fogyasztóvédelmi szabálytalansággal találkoztak, egyre több vállalkozás nyújt korrekt szolgáltatást, és képvisel jogkövető, fogyasztóbarát szemléletet.
Amilyen az időjárás, olyan a szezon
A turisztikai piac szereplői fejlődő, de az időjárás miatt kicsit hullámzó intenzitású szezont tudhatnak maguk mögött. A szállásadók összességében erősebbnek értékelték az idei szezont, mint a tavalyit.
Gyógyvíz-nagyhatalom vagyunk!
A nyaralási úti célok toplistáját általában a vízparti nyaralóhelyek vezetik, hátrébb sorolva a kalandos tematikus nyaralásokat. Magyarországról alig néhány óra alatt elérhetjük a tengerpartot, a Balaton vagy a vadregényes Tisza-tó is csalogatja a pihenni vágyókat, és érdemes körbenézni a gyógyvizes fürdők környékén: a vizek mellé települt szállodák egészségügyi és wellness-szolgáltatásokat is kínálnak.
A fesztiválszezon pörgeti a kempingcikkeket
A hagyományos nyaralós termékek mellett több sátor, hálózsák és matrac fogy a sportüzletekben a többnapos könnyűzenei fesztiválok előtt. A fesztiválozók kifejezetten az olcsó termékeket keresik, mert tartanak a lopásoktól és rongálásoktól, míg a túrázók érdeklődése egyre inkább a prémium árucikkek felé fordul.
Eltörölnénk a borravalót
A magyarok nagy része megszokásból ad borravalót, de maga akar dönteni annak mértékéről, a többség ezért elutasítja a számlába beépített szervízdíjat. A kézbe adott jutalom mértékének meghatározásakor egyébként a kedves, segítőkész kiszolgálás fontosabb, mint a szolgáltatás minősége.
Irány a nyaralás – újra úton a magyar
A hazai lakosság utazási kedvére is pozitív hatással van, hogy a gazdasági válság kitörése óta először javult a magyarok hangulata. A megkérdezettek 45 százaléka tervezi, hogy idén nyaralni megy.
Üzleti utazókat céloz meg az Airbnb és az Uber
A közösségi gazdaság két jelentős szereplője, a szállásokra szakosodott Airbnb, valamint az autómegosztást kínáló Uber összefogott a költségmenedzsment szolgáltatásokat kínáló Concur-ral az üzleti utazók megnyerése érdekében.
Kiadja a nyaralót? Így adózik utána!
A szálláshely-szolgáltatói tevékenység olyan adóköteles tevékenység, amely kizárólag adószám birtokában folytatható és a szolgáltatást végző személy az általános forgalmi adó (áfa) alanyává válik.
Budapest az egyik legnépszerűbb város Európában
London az elmúlt négy évben immár harmadszor vezeti a világ legnépszerűbb úticéljainak listáját. A rangsor első öt helyén a brit főváros után Bangkok, Párizs, Szingapúr és Dubai áll. Budapest pedig a tavalyi felméréshez képest hat helyet javítva már a negyvenedik a világ leglátogatottabb városai listáján.
Évek óta pont ilyen szezont vártak a Balatonnál
Továbbra is lendületben van a belföldi turizmus: a friss adatok alapján 10 százalék feletti volt a bővülés a második negyedévben 2013 hasonló időszakához képest. Nemcsak többször, de átlagosan többet is költöttük, amiben a SZÉP-kártya felhasználása is kulcsszerepet játszott.
Védjegyet kapnak a fürdők is
A fürdők minősítésével bővül a nemzeti tanúsító védjegyrendszer. A Magyar Fürdőszövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium öt évre adná a csillagokat a legjobb magyar fürdőknek.
Újabb könnyítés a lovas szolgáltatóknak
A Nemzetgazdasági Minisztérium módosította a lovas szolgáltató tevékenységről szóló rendeletet. A soron kívüli átalakítással a tárca 2014. június 30-ról december 31-ig meghosszabbította a vendéglovagoltatásba bevont nullás lovak alkalmassági vizsgájának határidejét, azaz türelmi időt vezet be.
Nyerésre állnak a hotelek a közvetítőkkel szemben
A szállodák az elmúlt évben fontos lépéseket tettek saját online csatornáik tudatos felépítésére, sikeresen szorítva vissza az online közvetítők (OTA – Online Travel Agent) folyamatos térnyerését és az áron aluli értékesítés folytatódását.
Kezd megjönni a kedvünk az utazáshoz
Idén már a kiutazók számának 10-15 százalékos növekedésére számítanak a szakemberek, bár a tavaly év végi statisztikák szerint még mindig kevesebben utaznak külföldre, mint 2008-ban.
Kinek éri meg foci-vb-t rendezni?
A tömegsport-események, mint az olimpia vagy a labdarúgó-világbajnokság vonzereje kétségtelen, így az országok és a városok világszerte versengenek a rendezés jogáért, mit sem törődve az ezzel járó hatalmas a költségekkel, a szervezés nehézségeivel és a szoros időbeosztással. Mi motiválja mégis a pályázókat?
Egy ló is elég a lovardába
Türelmi időt adott a Nemzetgazdasági Minisztérium a lovas szolgáltatásokat végzőknek. Így csak szeptember végétől lép életbe az új szabályozás és a lovak minimumszámát is eltörölték.
Fesztiválra járnak idén a fogyasztóvédők
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) és a megyei kormányhivatalok fogyasztóvédelmi felügyelőségei megkezdték a héten a nyári idegenforgalmi ellenőrzéseket, kiemelten a rendezvényekre kitelepült vendéglátósokat és a taxisokat vizsgálják.
Óriási pénz van a turizmusban
A nemzetközi közlekedési kiadásokat is tartalmazó nemzetközi turisztikai költés 2013-ban közel 1400 milliárd dollárt tett ki a Turisztikai Világszervezet statisztikái szerint, 5,3 százalékkal haladja meg az előző évi értéket.
Markáns, helyi termékekre lenne szükség
Egyelőre nem vált húzóágazattá a falusi turizmus Magyarországon, mert hiányoznak az ismert helyi márkák, termékek. Ennek ellenére egy-egy kevéssé ismert, periférikus kistérség mégis ki tudott törni az elszigeteltségből.
Szavazás helyett strandolni megyünk a hétvégén?
Jó idő fontosabb a magyaroknak, mint az uniós választások, legalábbis ez látszik a szállásfoglalási statisztikákból: május 25-én kétszer annyian utaznak el, mint az országgyűlési választások idején. Az előfoglalási adatok alapján július végén várható a legnagyobb roham a vízparti üdülőhelyeken.
Egy hét és elvesznek a SZÉP-Kártyás pénzek!
Május 31-én éjfélig használhatják fel a kártyabirtokosok a Széchenyi Pihenőkártyájukra (SZÉP Kártyájukra) még 2012-ben feltöltött összegeket. Az el nem költött pénzek automatikusan jóváíródnak az azokat eredetileg befizető munkáltatók számláin.
Komoly érvágás lesz idén a szülőknek a táborozás
Idén a szokásosnál is korábban, már márciusban megjelentek a tábori felhívások. A tavalyihoz képest nem nagyon változtak az árak, körülbelül tízezertől kilencvenezer forintig terjed az egyhetes belföldi foglalkozások ára. A legdrágábbak az ottalvós lovastáborok.
A hoteleknek is megéri a kuponozás
Kedvezmény, félpanziós ellátás és legalább 3 csillagos szolgáltatás valamelyik nagy fürdőváros wellness-szállodájában – ezt keressük leginkább a kuponos szállásközvetítő oldalakon. A kuponos ajánlatokból a hoteltulajdonosok is profitálhatnak.
Két dolog tesz jót a turizmusnak: a szép idő, és a SZÉP kártya
Az enyhe télnek, a hómentes tavasznak, és nem utolsó sorban az intenzív SZÉP-kártya felhasználásnak egyaránt köszönhető, hogy az idei év első 3 hónapjában mintegy 15 százalékkal bővült a belföldi turizmus. Extrém rekordokban is bővelkedett az első negyedév: volt, aki 44 napon át élvezte egy szálláshely vendégszeretetét, a legdrágább egyszeri foglalás pedig elérte a 9 millió forintot.
Költeni kellene, vagy bukjuk a pénzt a SZÉP-kártyákon
Még mindig csaknem 4 milliárd forint – vagyis nagyjából 200 ezer vendégéjszaka – van a SZÉP-kártyákon a 2012-ben elutalt összegekből, pedig az utalványok beváltási ideje hamarosan lejár.
Ettől lesz jó a kis turisztikai cégeknek
Önkéntes alapon minőségi vállalásokat tehetnének a turisztikai szolgáltatók, ha elfogadják az Európai Bizottság tervezetét. Az intézmény szerint ezzel csak jól járnának a szolgáltatók, különösen a kisebb vállalkozások.
4,1 milliárd forint jár le a SZÉP-kártyákon májusban
A magyar turizmus 2013-ban rekordévet zárt, több volt a beutazó vendég és a bevétel is növekedett. Nagy a SZÉP-kártya szerepe a sikerben, de május végéig még 4,1 milliárdot költhetnének innen.