Turizmus cikkek
A nyaralókat nem zavarta a rossz idő
Az augusztus második felében beköszöntő ősz sem tudta visszafogni a turizmus bővülését a harmadik negyedévben. A legtöbb vendég Siófokon töltötte az időt – jellemzően 2 éjszakát –, s átlagosan 40 710 forintot költött. Ősszel a termálfürdővel rendelkező városok kerülnek előtérbe, az október 23-ai hosszú hétvégén például Eger tarolhat.
Naperőmű is lehet turistacsalogató
A hatalmas szív alakú napenergia farm a csendes-óceáni Új-Kaledónia szigetén épül, és a jövő év elején kezdi meg működését. nemcsak 750 otthont lát majd el, de turistalátványosság is lesz.
Bukhatja a tengerpartokat Spanyolország
Akár egy negyvenméteres sávot is elveszíthet tengerpartjából egyes szakaszokon Spanyolország az éghajlatváltozás miatt 2050-re, mert az emelkedő tengerszint súlyosan erodálja a turisták által is kedvelt földközi-tengeri partokat.
Megéri az utószezonban nyaralni
Utószezonban nyaralni menni szokatlan gondolat a legtöbb magyarnak, pedig ilyenkor nincs tömeg, a mediterráneumban még tart a nyár és a szállások és repülőjegyek is lényegesen olcsóbbak.
Kevesebb volt a szabályszegő a szezonban
Az idei nyári idegenforgalmi főszezonban a hatósági ellenőrök a korábbinál kevesebb fogyasztóvédelmi szabálytalansággal találkoztak, egyre több vállalkozás nyújt korrekt szolgáltatást, és képvisel jogkövető, fogyasztóbarát szemléletet.
Amilyen az időjárás, olyan a szezon
A turisztikai piac szereplői fejlődő, de az időjárás miatt kicsit hullámzó intenzitású szezont tudhatnak maguk mögött. A szállásadók összességében erősebbnek értékelték az idei szezont, mint a tavalyit.
Gyógyvíz-nagyhatalom vagyunk!
A nyaralási úti célok toplistáját általában a vízparti nyaralóhelyek vezetik, hátrébb sorolva a kalandos tematikus nyaralásokat. Magyarországról alig néhány óra alatt elérhetjük a tengerpartot, a Balaton vagy a vadregényes Tisza-tó is csalogatja a pihenni vágyókat, és érdemes körbenézni a gyógyvizes fürdők környékén: a vizek mellé települt szállodák egészségügyi és wellness-szolgáltatásokat is kínálnak.
A fesztiválszezon pörgeti a kempingcikkeket
A hagyományos nyaralós termékek mellett több sátor, hálózsák és matrac fogy a sportüzletekben a többnapos könnyűzenei fesztiválok előtt. A fesztiválozók kifejezetten az olcsó termékeket keresik, mert tartanak a lopásoktól és rongálásoktól, míg a túrázók érdeklődése egyre inkább a prémium árucikkek felé fordul.
Eltörölnénk a borravalót
A magyarok nagy része megszokásból ad borravalót, de maga akar dönteni annak mértékéről, a többség ezért elutasítja a számlába beépített szervízdíjat. A kézbe adott jutalom mértékének meghatározásakor egyébként a kedves, segítőkész kiszolgálás fontosabb, mint a szolgáltatás minősége.
Irány a nyaralás – újra úton a magyar
A hazai lakosság utazási kedvére is pozitív hatással van, hogy a gazdasági válság kitörése óta először javult a magyarok hangulata. A megkérdezettek 45 százaléka tervezi, hogy idén nyaralni megy.
Üzleti utazókat céloz meg az Airbnb és az Uber
A közösségi gazdaság két jelentős szereplője, a szállásokra szakosodott Airbnb, valamint az autómegosztást kínáló Uber összefogott a költségmenedzsment szolgáltatásokat kínáló Concur-ral az üzleti utazók megnyerése érdekében.
Kiadja a nyaralót? Így adózik utána!
A szálláshely-szolgáltatói tevékenység olyan adóköteles tevékenység, amely kizárólag adószám birtokában folytatható és a szolgáltatást végző személy az általános forgalmi adó (áfa) alanyává válik.
Budapest az egyik legnépszerűbb város Európában
London az elmúlt négy évben immár harmadszor vezeti a világ legnépszerűbb úticéljainak listáját. A rangsor első öt helyén a brit főváros után Bangkok, Párizs, Szingapúr és Dubai áll. Budapest pedig a tavalyi felméréshez képest hat helyet javítva már a negyvenedik a világ leglátogatottabb városai listáján.
Évek óta pont ilyen szezont vártak a Balatonnál
Továbbra is lendületben van a belföldi turizmus: a friss adatok alapján 10 százalék feletti volt a bővülés a második negyedévben 2013 hasonló időszakához képest. Nemcsak többször, de átlagosan többet is költöttük, amiben a SZÉP-kártya felhasználása is kulcsszerepet játszott.
Védjegyet kapnak a fürdők is
A fürdők minősítésével bővül a nemzeti tanúsító védjegyrendszer. A Magyar Fürdőszövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium öt évre adná a csillagokat a legjobb magyar fürdőknek.
Újabb könnyítés a lovas szolgáltatóknak
A Nemzetgazdasági Minisztérium módosította a lovas szolgáltató tevékenységről szóló rendeletet. A soron kívüli átalakítással a tárca 2014. június 30-ról december 31-ig meghosszabbította a vendéglovagoltatásba bevont nullás lovak alkalmassági vizsgájának határidejét, azaz türelmi időt vezet be.
Nyerésre állnak a hotelek a közvetítőkkel szemben
A szállodák az elmúlt évben fontos lépéseket tettek saját online csatornáik tudatos felépítésére, sikeresen szorítva vissza az online közvetítők (OTA – Online Travel Agent) folyamatos térnyerését és az áron aluli értékesítés folytatódását.
Kezd megjönni a kedvünk az utazáshoz
Idén már a kiutazók számának 10-15 százalékos növekedésére számítanak a szakemberek, bár a tavaly év végi statisztikák szerint még mindig kevesebben utaznak külföldre, mint 2008-ban.
Kinek éri meg foci-vb-t rendezni?
A tömegsport-események, mint az olimpia vagy a labdarúgó-világbajnokság vonzereje kétségtelen, így az országok és a városok világszerte versengenek a rendezés jogáért, mit sem törődve az ezzel járó hatalmas a költségekkel, a szervezés nehézségeivel és a szoros időbeosztással. Mi motiválja mégis a pályázókat?
Egy ló is elég a lovardába
Türelmi időt adott a Nemzetgazdasági Minisztérium a lovas szolgáltatásokat végzőknek. Így csak szeptember végétől lép életbe az új szabályozás és a lovak minimumszámát is eltörölték.
Fesztiválra járnak idén a fogyasztóvédők
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) és a megyei kormányhivatalok fogyasztóvédelmi felügyelőségei megkezdték a héten a nyári idegenforgalmi ellenőrzéseket, kiemelten a rendezvényekre kitelepült vendéglátósokat és a taxisokat vizsgálják.
Óriási pénz van a turizmusban
A nemzetközi közlekedési kiadásokat is tartalmazó nemzetközi turisztikai költés 2013-ban közel 1400 milliárd dollárt tett ki a Turisztikai Világszervezet statisztikái szerint, 5,3 százalékkal haladja meg az előző évi értéket.
Markáns, helyi termékekre lenne szükség
Egyelőre nem vált húzóágazattá a falusi turizmus Magyarországon, mert hiányoznak az ismert helyi márkák, termékek. Ennek ellenére egy-egy kevéssé ismert, periférikus kistérség mégis ki tudott törni az elszigeteltségből.
Szavazás helyett strandolni megyünk a hétvégén?
Jó idő fontosabb a magyaroknak, mint az uniós választások, legalábbis ez látszik a szállásfoglalási statisztikákból: május 25-én kétszer annyian utaznak el, mint az országgyűlési választások idején. Az előfoglalási adatok alapján július végén várható a legnagyobb roham a vízparti üdülőhelyeken.
Egy hét és elvesznek a SZÉP-Kártyás pénzek!
Május 31-én éjfélig használhatják fel a kártyabirtokosok a Széchenyi Pihenőkártyájukra (SZÉP Kártyájukra) még 2012-ben feltöltött összegeket. Az el nem költött pénzek automatikusan jóváíródnak az azokat eredetileg befizető munkáltatók számláin.
Komoly érvágás lesz idén a szülőknek a táborozás
Idén a szokásosnál is korábban, már márciusban megjelentek a tábori felhívások. A tavalyihoz képest nem nagyon változtak az árak, körülbelül tízezertől kilencvenezer forintig terjed az egyhetes belföldi foglalkozások ára. A legdrágábbak az ottalvós lovastáborok.
A hoteleknek is megéri a kuponozás
Kedvezmény, félpanziós ellátás és legalább 3 csillagos szolgáltatás valamelyik nagy fürdőváros wellness-szállodájában – ezt keressük leginkább a kuponos szállásközvetítő oldalakon. A kuponos ajánlatokból a hoteltulajdonosok is profitálhatnak.
Két dolog tesz jót a turizmusnak: a szép idő, és a SZÉP kártya
Az enyhe télnek, a hómentes tavasznak, és nem utolsó sorban az intenzív SZÉP-kártya felhasználásnak egyaránt köszönhető, hogy az idei év első 3 hónapjában mintegy 15 százalékkal bővült a belföldi turizmus. Extrém rekordokban is bővelkedett az első negyedév: volt, aki 44 napon át élvezte egy szálláshely vendégszeretetét, a legdrágább egyszeri foglalás pedig elérte a 9 millió forintot.
Költeni kellene, vagy bukjuk a pénzt a SZÉP-kártyákon
Még mindig csaknem 4 milliárd forint – vagyis nagyjából 200 ezer vendégéjszaka – van a SZÉP-kártyákon a 2012-ben elutalt összegekből, pedig az utalványok beváltási ideje hamarosan lejár.
Ettől lesz jó a kis turisztikai cégeknek
Önkéntes alapon minőségi vállalásokat tehetnének a turisztikai szolgáltatók, ha elfogadják az Európai Bizottság tervezetét. Az intézmény szerint ezzel csak jól járnának a szolgáltatók, különösen a kisebb vállalkozások.
4,1 milliárd forint jár le a SZÉP-kártyákon májusban
A magyar turizmus 2013-ban rekordévet zárt, több volt a beutazó vendég és a bevétel is növekedett. Nagy a SZÉP-kártya szerepe a sikerben, de május végéig még 4,1 milliárdot költhetnének innen.
A SZÉP-kártya tovább pörgetheti a turizmust
2014-re is jelentős, 6 százalékos bővülést vetít előre a Szallas.hu a belföldi turisztikai piacon. A bővülés elsősorban a SZÉP-kártya további elterjedésének, valamint a turisztikai szektorban tapasztalt innovációs kedvnek köszönhető.
Újraszabályozzák a lovakat
Engedett a lovas szakmai szervezeteknek a kormányzat, így kikerülnek az alig néhány hónapos rendeletből a leginkább vitatott részek: jelöletlen lovakkal is lehet szolgáltatást végezni, és nem minimum öt ló kell majd egy lovardába.
A magyaroknak idén is a Balaton lesz a Riviéra
A tipikus hazai szállásfoglalást egy harmincas, vagy középkorú városi hölgy kezdeményezi, aki a balatoni régióba szóló családos utazást, vagy wellness hétvégét keres a párjával, jó minőségű szállodában, félpanziós ellátással.
Sípályáktól tanulhatnak a balatoni vállakozók
Február 20-ig várják azoknak a szobakiadóknak, programszervezőknek, vendéglátósoknak a jelentkezését, akik idén be szeretnének kapcsolódni abba a kampányba, amely arra irányul, hogy a balatoni szezont meghosszabbítsák és a tavaszi időszakban is jelentős számú turista legyen a régióban.
Ötcsillagos turizmus: így érhetjük utol Bécset?
Budapest történelmileg, építészetileg, kulturálisan, gasztronómiailag az egyik leggazdagabb város Európában. Ennek ellenére az ötcsillagos szállodáinak átlagára versenytársaihoz képest az egyik legalacsonyabb. Miért probléma ez, mi az oka a jelenségnek, és hogyan lehetne elérni, hogy Budapest – Bécshez és Prágához hasonlóan – a globális turizmus egyik vezető célpontja lehessen?
Nem kényeztet minket az időjárás
Toplistára került 2013: ennél melegebb év még nem sok volt az elmúlt százharminc évben. 2014-ben sem sok jóra számíthatunk: ha idén újra kialakul az El Nino, akkor szomorú szezon lesz a Balatonnál, ha nem, akkor komoly aszály elé nézhetünk.
Svájci a világ legjobb szállodája
A svájci Pontresinában található Grand Hotel Kronenhof lett a világ legjobb szállodája a Tripadvisor szerint. A listában a legjobb magyar eredményt a Four Seasons Gresham Palace Budapest érte el, az európai rangsor 9. helyezésével.
Nem mindenki örül az enyhe télnek
A mezőgazdaságban és az erdészetekben nem rajonganak az enyhe téli időjárásért, de a hóhiány nagy meglepetésre jót tett a turizmusnak, és sokkal kevesebb gázt is fogyasztottunk. Az allergiások viszont már most tüsszöghetnek.
„Magyarország gyönyörű” - trendforduló a turizmusban
Több orosz, kevesebb osztrák turista érkezett hazánkba tavaly, felpörgött a belföldi turizmus részben a Szép kártyának köszönhetően, amelyre lényegesen több pénzt töltöttünk fel tavaly, mint korábban.
Jó évet zárt és még jobbat kezdett a turizmus
A magyar belföldi turizmus a gyenge tavasz ellenére is 4,5 százalékkal bővült 2013-ban. A mobileszközökről indított foglalások aránya megduplázódott, és minden ötödik szállóvendég SZÉP-kártyával fizetett. Megyei szinten Somogy magasan vezeti a foglalási számok alapján felállított sorrendet.
Gyulán van az Év Szállása
Az Év Szállása verseny legfőbb tanulsága, hogy a belföldi turizmusban az ár mellett a minőség is egyre fontosabb – hangzott el a díjátadón, ahol az abszolút nyertes a Családi Wellness Hotel Gyula lett közel 150 ezer értékelés, 40 ezer szavazat és a szakmai zsűri véleménye alapján. Az Év Turisztikai Települése címet Hajdúszoboszló nyerte el, az Év Feltörekvő Turisztikai Településének pedig Nyíregyházát választották.
Hungarikum lett a gyulai kolbász és az operett
A Hungarikum Bizottság döntésével öt új taggal bővült a hungarikumok gyűjteménye; emellett öt új elem került be a Magyar Értéktárba – közölte a bizottság ülése után a vidékfejlesztési miniszter csütörtökön Ópusztaszeren.
Ne maradjon le! Hétfőtől lehet pályázni turizmusfejlesztésre!
A turisztikai tevékenységek ösztönzését célzó pályázatra 2013. november 25-től december 20-ig lehet benyújtani a támogatási kérelmeket a LEADER Helyi Akciócsoportokhoz. A dokumentumot postán kell eljuttatni, hiánypótlásra nincs lehetőség.
Öten aláírtak, de mások sincsenek kizárva
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) november 9-én, szombaton öt szervezettel kötött stratégiai megállapodást a jogszabályok előkészítésében való részvételről.
Jövő héttől lehet pályázni falusi turizmus fejlesztésre!
Több mint 13 milliárd forint áll rendelkezésre falusi szálláshelyek létrehozására, a meglévők bővítésére, turisztikai szolgáltatások fejlesztésére, a támogatásra jövő héttől beadhatóak a pályázatok - jelentette be V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Vas megyei Szakonyfaluban.
Új stratégiát akarnak a szállodások
Új turizmusfejlesztési stratégia kidolgozását sürgeti a szállodaszövetség a szakmai szervezetek bevonásával a szállodaipar fejlődésének elősegítésére, mivel a jelenlegi viszonyok között ellehetetlenülnek a szálláshelyek.
Egyre több szálloda használja a nemzeti végjegyet
A Magyarországon működő 1032 magyar szálloda közül már 350 minősítése megtörtént, és további 141 létesítmény kezdeményezte a nemzeti szállodai tanúsító védjegyrendszerhez való csatlakozást.