Magyarországon 17,5 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma, ez a világátlag több mint négyszeresét, az európai átlag több mint háromszorosát és a régiós átlag közel háromszorosát jelenti - ismertette a Turisztikai Világszervezet legfrissebb adatait a Magyar Turizmus (MT) Zrt. A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) augusztusi jelentése (World Tourism Barometer) szerint a világon 4 százalékkal, Európában 5 százalékkal, a közép-kelet-európai régióban 6 százalékkal, Magyarországon pedig 17,5 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2015 első felében. Hasonlóan nagyarányú növekedést egyetlen közép-európai országban sem regisztráltak: Csehországban 7,9, Szlovákiában 10,3, Ausztriában pedig 7,0 százalékos bővülést mértek ugyanebben az időszakban.
Az UNWTO adataival harmonizálnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is: 2015 első félévében a Magyarországra turisztikai céllal látogató külföldiek száma (8,7 millió) 17,6 százalékkal nőtt 2014 azonos időszakához képest, kiadásaik pedig 12,3 százalékkal bővültek, meghaladva az 510 milliárd forintot. A több napra Magyarországra érkező külföldi turisták száma még dinamikusabban, csaknem 21 százalékkal emelkedett és több mint 5 milliót tett ki. Kiadásaik 10,6 százalékkal nőttek 2014 első félévéhez képest és meghaladták a 467 milliárd forintot. Egy napra is többen, 3,7 millióan érkeztek, ez 13,6 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának adatát. Az egy napra érkező turisták kiadásai nőttek a legdinamikusabban, 34 százalékkal, megközelítve a 43 milliárd forintot.
Nagyon jó volt a nyár
Kiemelkedő nyarat zárt a turizmus Magyarországon, az előrejelzések szerint a tavalyi rekordév után az idén újabb rekordot dönthet az ágazat. Míg Magyarország nyári turisztikai kínálata, strandjai soha nem látott számú látogatót fogadtak, a kulturális rendezvények és fesztiválok iránti érdeklődés is új magaslatokba emelkedett, a légi közlekedés szintén minden eddigit felülmúló eredményeket hozott.
A Budapest Airport történetében először idén júliusban átlépte az utasok száma a havi egymilliós határt. Az idei első félévben 12 százalékos növekedést ért el a fővárosi repülőtér forgalma, ami majdnem félmillióval több légi utast jelent a hazai turizmus számára, mint egy évvel korábban. Az első 8 hónapban 13 százalékkal többen, mintegy 113 ezren használták Magyarország második legnagyobb repülőterét, a Debrecen Airportot is.
A magyarországi fesztiválokon és kulturális rendezvényeken is új látogatórekordok születtek: a Sziget Fesztivál 6 napja alatt több mint 430 ezren látogattak ki a Hajógyári-szigetre, ezzel háromszor lett teltházas. A soproni Volt fesztiválon idén 123 ezren, a Balaton Sound Fesztiválon 145 ezren, az EFOTT-on pedig több mint 103 ezren vettek részt. A sárvári Nádasdy Fesztiválhoz hasonlóan a debreceni Campus Fesztivál is nézőcsúcsot döntött 84 ezer látogatójával, akárcsak a nyárzáró Szegedi Ifjúsági Napok, ahol több mint 90 ezren voltak.
Kérdés meddig marad így
Ugyanakkor csúnya meglepetés is érhet minket az idén. A Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) tagirodáinál az augusztus végén kialakult menekültügyi helyzet miatt külföldi csoportok és egyéni utasok sorra mondták le magyarországi látogatásaikat. Erdei Bálint, a MUISZ elnöke korábban felhívta a figyelmet, hogy van olyan utazási iroda, ahol a jellemzően napi 50 egyéni foglalás helyett az csak 4-6 érkezett, a csoportok pedig a tervezett létszámnál kevesebb fővel érkeznek.
A fő probléma az, hogy a külföldi sajtóban folyamatosan sokkoló képek jelentek meg a magyarországi helyzetről és ez már önmagában elriasztja a turistákat attól, hogy Magyarországra jöjjenek, függetlenül attól, hogy repülővel, vonattal, autóval, vagy hajóval érkeznek. A várható bevételkiesés összegét még nagyon nehéz megállapítani. A külföldi partnerirodák folyamatosan érdeklődnek a hazai utazási irodáknál a magyarországi helyzetről, akik igyekeznek megnyugtatni őket arról, hogy a turisták nincsenek veszélyben sem Budapesten, sem az ország többi.