Turizmus cikkek

A magyar turisták és a csokigyár
A hagyományos értelemben vett nyaralások mellett egyre nagyobb teret nyernek az egy-, legfeljebb kétnapos üdülések, túrázások és gyárlátogatások.

Csőd vagy áldás a kupon?
A közösségi vásárlóoldalak, internetes szállásoldalak képviselői, valamint a szállásadók eltérően vélekednek arról, hogy a bónuszok, kuponok, internetes kedvezmények segítenek vagy inkább kárt okoznak a szállodaiparnak.

Jönnek a turisták, csak nem költenek
A Malév 2012 eleji csődje és a fapados légitársaságok térnyerése átalakította a Magyarországra érkező utazóközönség szerkezetét: miközben az országba érkező turisták száma emelkedik, csökkent a több napra ide látogatók aránya, és az országba érkezők kevesebbet költenek - mondták az MTI-nek szakemberek.

A mobilitás számít, nem a luxus
A magyarok jellemzően utazásaik előtt az utolsó pillanatban foglalnak bérautót, általában az alacsonyabb árkategóriából. Kínában európai jogosítvánnyal nem lehet vezetni, Kubában még nem történt meg a kölcsönzői piacnyitás, Európában, Ausztráliában, Észak-Amerikában és Dél-Afrikában viszont minden nehézség nélkül bérelhető autó.

Szép számok a SZÉP Kártyáról
Meredeken emelkedik a SZÉP Kártyával rendelkezők, s azt elfogadók száma egyaránt. A kártya egyre népszerűbb, de elsősorban a nagyvállalatok körében, a kkv-k kevésbé élnek a béren kívüli juttatásokkal. Hasonlóképp féloldalas kissé a felhasználás: továbbra is elsősorban a vendéglátóhelyeken fizetnek tulajdonosaik SZÉP Kártyával.

Milliárdos játszma: a hazai turizmus a tét
Imádok játszani, mondja Hirschberg Attila, aki az általa kifejlesztett, majd saját tulajdonú vállalkozásában gyártott Reokorr termékcsaládot tekinti első és hosszú ideig jól jövedelmező játszmájának. Most gigantikus játékba kezdett. A tét: a siker kirángathatja a kátyúból a honi turisztikát, és így a gazdaság jelentős részét is. A nyeréshez azonban partnerek kellenek, hogy beérjen a célba az akár több száz milliárdos bevételt hozó, sokak számára üzleti lehetőséget kínáló, számos munkahelyet teremtő projekt.

Megéri újítani a megszokott stratégiák követése helyett
Sok szálloda próbálkozik a kuponos oldalakon meghirdetett akciókkal megtölteni üresen maradó szobáit. Ha első pillantásra jó ötletnek tűnik is, át kell gondolni, kinek és hogyan érdemes beszállni a kuponos üzletbe, vagy inkább egy újító stratégián kellene gondolkodni.

Magyarországot is érinti a világ legdrágább utazása
Mindenki álmodott már arról, hogy hátratolja irodai székét, fogja a táskáját és befizet egy világkörüli útra. Aki meg is szeretné tenni, annak nincs másra szüksége, mint egymillió fontra és két évre, ennyibe kerül és ennyi ideig tart ugyanis a világ minden bizonnyal legdrágább utazása, amely 962 világörökségi helyszínt érint, Magyarországon például a tokaji borvidéket.

Támogatást kérnek az idegenvezetők
A jogosulatlan idegenvezetés problémájának megoldása, a turistacsoportok könnyebb mozgásának biztosítása valamint az idegenvezetők, munkájuk miatt szükséges ingyenes múzeum belépői ügyében tárgyalt a MISZ az államtitkárral.

Lejárt a türelmi idő, le a csillagokkal!
Lejárt a türelmi idő, a Nemzetgazdasági Minisztérium mostantól kampányba kezd, hogy csak azok a szálláshelyek használhassák a minősítő csillagokat, akiknek papírjuk van róla
A magyar hotelek a legbarátságosabbak
Előkelő helyen állnak európai összehasonlításban a magyar szállodai szolgáltatások. A barátságos és szakszerű kiszolgálásról végzett felmérést a vendégértékelések alapján a hotel.info, az eredmények szerint Budapesten és Helsinkiben a legbarátságosabb a kiszolgálás.
Kellene egy konferenciaközpont Budapesten
A hazai konferenciaturizmus problémáit az autókölcsönzők is megérzik. Az átlagos konferencialátogató kis autót bérel, de sokat költ. A hazai konferenciaturizmus fejlesztése az autókölcsönzők számára is pozitív változást hozna a piacon. Ahhoz, hogy Magyarország és Budapest a konferenciaturizmus elismert központjává válhasson, továbbra is égető szükség lenne egy 3-4 ezer fő befogadására alkalmas konferenciaközpontra, vélik a szakértők.
Napfényes évet zárt a turizmus
Rekordévet zárt 2012-ben a magyar turizmus, a piacon azonban hatalmas átrendeződés figyelhető meg. Tavaly a külföldi vendégéjszakák száma tekintetében országos szinten tíz százalékos növekedés volt megfigyelhető 2011-hez képest, ez részben az új küldőpiacoknak és az új desztinációknak volt köszönhető.
Utaztatáshoz nem kell pénztárgép
Felmentés kérhető az adóhatóságtól a pénztárgép adóügyi egységgel (AEE) való felszerelése alól ha a pénztárgép olyan helyen üzemel, ahol az adatkapcsolat létesítéséhez szükséges elektronikus hírközlő hálózat nem érhető el. A pénztárgép alkalmazásának kötelezettsége alól kivételt képez az utazási iroda, utazási ügynökség, turisztikai szolgáltató iroda utazási szolgáltatásai tekintetében.
Ki szeretne bemutatkozni Londonban?
A Magyar Turizmus Zrt. Egyesült Királyságbeli külképviselete 2013. március 21-én“Hungarian Tourism Day” néven Leisure Travel workshopot rendez Londonban, amelyre magyar szolgáltatók: szállodák, beutaztatási és program-szervező irodák, attrakciók, wellness fürdők, TDM szervezetek jelentkezését várják
Horvát-magyar borturisztikai együttműködés
Borturisztikai szolgáltatások közös fejlesztésébe kezdett egy horvátországi település és két magyarországi szakmai szervezet a napokban, az egy évig tartó projektre 405 ezer eurót költenek.
Megöli az árverseny a szállodákat
Nagyon sok új kapacitás épül a szektorban, ami a fogyasztóknak jó, a szállodásoknak viszont kifejezetten rossz. Belekényszerültek egy árversenybe a tulajdonosok; akár áron alul is el kell adni a szobákat. Sok fejlesztés EU-s pénzből valósul meg, promócióra viszont nem költenek.
Fertőzéseket okoznak a melegedő európai tengerek
Az emberi eredetű klímaváltozás következtében melegedő vízhőmérséklet az oka, hogy a Balti-tengeren olyan baktériumok terjedtek el 2012-ben, melyek bélgyulladást okoznak az emberi szervezetben. Alaposan meg kell ezentúl gondolnunk, melyik tengerhez menjünk nyaralni?
Ki lesz "Az év ifjú szállodása"?
Az MSZÉSZ Dr. Menyhárt Lajos Alapítványa ismét pályázatot hirdet Az év ifjú szállodása 2012 cím elnyerésére. A pályázat célja a szakmában kiemelkedő teljesítményt nyújtó fiatal szakemberek elismerése. Az alapítványi elismerést minden évben, maximum kettő, 35 év alatti szakember kaphatja meg.
Végre kilábal a válságból a rendezvénypiac
A magyar rendezvénypiac kilábalni látszik a válságból, legalábbis az elmúlt évre vonatkozó becslések szerint a rendezvények számát tekintve már meghaladtuk a 2008-as időszakot. Idén a Magyar Turizmus Zrt. tervei szerint ehhez néhány százalékos növekedéssel a nemzetközi konferenciák is hozzájárulhatnak. További jó hír, hogy a hazai vállalatok is többet költenek, igaz, ez a szegmens jelentősen átalakult az elmúlt néhány év alatt.
Egészségükön spórolnak a magyar turisták
Javában tart már a síszezon, így a magyarok közül is egyre többen választják valamelyik környező ország síparadicsomát. Sajnos azonban a folyamatos figyelmeztetések, vagy a több százezres, nem ritkán milliós károkról és az extrém életmentő akciókról szóló hírek ellenére, a magyar síelők még mindig csak alig kétharmada köt utasbiztosítást, esetleg síbiztosítást.
Magyar házak a világ legkedveltebb szállodái között
Az év elején két nemzetközi turisztikai portál is díjazta a hazai szálláshelyeket. A TripAdvisor a világ 25 legjobb szállodája közé választotta a Four Seasons Hotel Gresham Palace-t; míg a HolidayCheck.de szerint a világ 99 legkedveltebb szálláshelye között van a Lotus Therme Hotel & Spa Hévíz.
A síszezonban a kisbusz a menő
A kisbuszok kihasználtsága idén februárban is maximum közelében alakul majd az autókölcsönzőknél a síszezonnak köszönhetően, a szezonban cégek és magánszemélyek is szívesen veszik igénybe a kölcsönzők szolgáltatásait.
Több mint százmilliárd turisztikai fejlesztésekre
Több mint 100 milliárd forint értékben kezdődhetnek el turisztikai fejlesztések az Új Széchenyi Terv Regionális Operatív Programok forrásainak köszönhetően.
Átalakulóban az utazási szokások? Több utas, olcsóbb helyeken
Egyre többen utaznak együtt és egyre olcsóbb szálláshelyeket keresnek a turisták, de hosszabb ideig pihennek – ez derül ki a Szallas.hu 2012 egészét összesítő statisztikájából.
Milliárdos fejlesztés Zalakaroson
Több mint egymilliárd forint értékű beruházás valósul meg 500 millió forintos pályázati forrás segítségével Zalakaroson, ahol termáltavat hoznak létre és gyerekeknek fedett élményfürdőt alakítanak ki a gyógyfürdőhöz kapcsolódóan.
Jól ment a fürdővárosoknak az év végén
2011-hez képest átlagosan 25 százalékkal több időt töltöttünk távol az otthontól, pihenéssel a tavalyi év utolsó napjaiban. A karácsonyi és szilveszteri időszakban egyértelműen a fürdővárosok a legnépszerűbbek, a TOP 10-es listát 2012-ben is Hajdúszoboszló vezette.
Alig van szállodaprojekt
Bár a KSH adatai szerint az év első tíz hónapjában 8 százalékkal nőtt a szállodai vendégéjszakák száma, a négycsillagos kategóriában kiugró, több mint 17 százalékos növekedés volt, a szállodapiaci fejlesztők egyelőre mégis kivárnak, alig indul új fejlesztés az országban - állapítja meg a BDO Magyarország elemzése.
Látvány-pálinkafőzde Leányváron
Egy látogatófolyosón sétálva a pálinkafőzés minden momentumát végignézhetik a vendégek a Savanya család új, uniós támogatással épült pálinkafőzdéjében a Tolna megyei Sióagárdhoz tartozó pincefaluban, Leányváron.
Lobbizni kell mindenekfelett
A turizmus-vendéglátás szakmai szervezeteinek meg kellene tudniuk fogalmazni azt a néhány, az egész ágazat szempontjából sorsdöntő kérést, követelést, amelyet közösen, a partikuláris érdekeket félretéve tudnának képviselni a mindenkori törvényhozás és kormányzat előtt. Ha nem tud idáig eljutni a szakma, akkor hosszú távon is csak szavakban lesz húzóágazat – így summázható a TMSZ által szervezett, második szakmai kerekasztal beszélgetés.
Megmenthető a magyar fürdőszektor?
Magyarországon több mint 300 fürdő üzemel, azonban ezeknek kevesebb mint 10 százaléka működik nyereségesen. A szektor összességében évente több tízmilliárd forintnyi hiányt termel. Pedig a veszteséges fürdők egy részét akár már 2-3 év alatt nyereségessé lehetne tenni. A megoldást a műszaki innováció és a technológiai fejlesztések, valamint a létesítmények térségi turisztikai stratégiába illeszkedő, menedzserszemléletű üzemeltetése együtt biztosíthatják.
Üdülési csekk: mennyi marad a zsebekben?
Már csak pár hétig lehet beváltani az üdülési csekkeket, amelyekből közel 480 ezer darab van még forgalomban - tájékoztatta a Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ) Kft. szerdán az MTI-t.
QR-kód a turizmusban
Habár nyugaton már igencsak elterjedtnek számít, hazánkban még csak most van felfutóban a QR-kódokat használó marketing-technológia. Héjj Szilárd a Piac&Profit marketing szakértője szerint egy remek marketing ötletet mutat be legfrissebb blogbejegyzésében.
Elképesztő ütemben nő a mobil szállásfoglalás
Jelenleg az online szállásfoglalások 8-9 százaléka érkezik mobilról, de folyamatosan növekszik azoknak az aránya, akik okostelefonon keresnek szállást. Nekik készült az az új mobil applikáció, amely kilistázza és utazás közben is könnyedén foglalhatóvá teszi a legközelebbi szabad helyeket.
A szeptember is külföldieket hozott a magyar szállodákba
Szeptemberben tovább javult a szállodaipar teljesítménye, s az ágazat szempontjából kiemelt súlyú harmadik negyedév is viszonylag jó adatokat produkált. A kedvező trendek ellenére a szektor helyzete még kritikus: a foglaltság gyenge, az árak nyomottak, a foglalkoztatás csökkent, a kapacitás pedig (ha nagyon lassú ütemben is, de) tovább bővült.
Egészségünkre! Újra hódít a borturizmus
Hódít a magyarországi borturizmus: szaporodnak a fesztiválok, a programok. A nyolcvanas években is népszerű desztinációk mellett, mint a Badacsony vagy a Tokaj-hegyaljai borvidék, újabb, eddig mellőzött tájegységek is egyre népszerűbbek.
Kell a SZÉP a túléléshez
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége megdöbbent és aggódik, a cafeteria változások miatt, melyek következtében arra lehet számítani, hogy a munkáltatók ismét csökkentik ennek a béren kívüli juttatásnak az arányát, vagy az adótöbbletet a dolgozókra hárítják.
Teltházas ünnepek jöhetnek
A két közelgő négynapos hétvégén feltehetően belföldi vendégekkel telnek majd meg a vidéki szállodák, a fővárosiakat pedig a fapadosokkal érkező külföldi vendégek foglalhatják el. A hazai szállodások többségének így nincs oka komoly panaszra.
A vártnál többet költöttünk nyáron
A nyár elején készített felmérés szerint a lakosság több mint 80 százaléka tervezett nyaralást ebben az évben, szomorú hír, hogy végül alig 69 százalékuk jutott el valóban üdülni – derült ki, a Lealkudtuk.hu legfrissebb, mintegy 2 200 fős felmérésből. A nem nyaralók 60 százaléka a pénzhiányt jelölte meg fő okként, de érdekes, hogy 27 százaléknak ideje nem volt pihenni.
Ezek a legnépszerűbb hazai pihenőhelyek ősszel
Átlagosan háromszor annyit költünk éjszakánként szálláshelyre ősszel, mint a nyári időszakban – derült ki a Szallas.hu statisztikáiból. A legnépszerűbb célpont a nyáron inkább hanyagolt Budapest, valamint Eger és Sopron.
Bíztató nyarat zártak a hazai hotelek
A belföldivendég-éjszakák számának növekedési üteme (+6,0) idén először augusztusban haladta meg a külföldiekét (+4,5%), amelyben elsősorban a SZÉP-kártya felhasználás bővülése játszott szerepet. A szállodai vendégforgalom 12 százalékkal élénkült, főként a négycsillagos házak jó szereplésének köszönhetően. A kereskedelmi szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal nőtt - a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint.
Több százmilliós támogatás fogászati turizmusra
Összesen 39 fogászati vállalkozás nyert el egyenként 10 és 30 millió forint közötti támogatást a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) által a múlt év végén meghirdetett pályázaton.
Nagyon olcsók a magyarországi szállodák
Szobafoglaltságban jól teljesített júliusban Budapest, az átlag szobaárakat tekintve azonban csak a 28. helyen végzett a vizsgált 31 európai nagyváros közül - közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ), a nemzetközi és hazai szállodaipar 2012. január-júliusi teljesítményéről szóló értékelésében.
Rég nem látott szinten a hazai turizmus
Nőtt a vendégéjszakák száma júliusban az előző év azonos időszakához képest, az árbevétel pedig 9,6 százalékkal hízott. A magyar kereskedelmi szálláshelyeken január és július között eltöltött közel 12 millió vendégéjszaka egyaránt meghaladja a 2008-as gazdasági világválság előtti és utáni szintet.
Júliusban javítottak a szállodák
A külföldi vendégforgalom növekedése, a hazai visszaesése eredőjeként 3,3 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma júliusban az előző év azonos időszakához képest. Az árbevétel folyó áron 9,6 százalékkal hízott.
Borturizmus? Egészségünkre!
Kezd felnőni a magyarországi borturizmus, ez látható a szaporodó programkínálatból, fesztiválokból. A nyolcvanas években már népszerűnek számító desztinációk mellett, mint a Badacsony, vagy a Tokaj-Hegyaljai borvidék, már olyan újabb, eddig viszonylag háttérbe szorult tájegységek is egyre népszerűbbé válnak, mint a legendás Hajósi pincesor, Pannonhalma, vagy a Móri borvidék.
Élelmiszerdrágulás, megroppanó mezőgazdaság – Ezt okozza az aszály Magyarországon
Idén már a negyedik hőhullámon vagyunk túl, és az elmúlt hónapokban lehullott csapadék mennyisége jelentősen elmaradt a sokéves átlagtól. A vízgazdálkodásban egyelőre nem okoz gondot az aszály, az állat- és haltenyésztők, valamint szántóföldi gazdálkodók komoly károkat szenvedtek. Szakemberek szerint a jövőben fel kell készülnünk arra, hogy a hasonló időszakok gyakrabban sújtják majd a Kárpát-medencét. Persze nem mindenhol jelentett gondot a szárazság: a turizmusban viszonylag jó szezont zárhatnak a Balatonnál és parlagfűből, szúnyogból is jóval kevesebb volt az idén. A Piac&Profit összefoglalta az elmúlt hónapok eseményeit.
Még nem szárad ki a Balaton, de a helyzet aggasztó
Nem nevezhető rendkívülinek a Balaton térségét jelenleg sújtó csapadékhiány és szárazság, de figyelemreméltó, hogy a hasonló jelenségek az utóbbi másfél-két évtizedben gyakoribbá és tartósabbá váltak - mondta Varga György, az Országos Vízügyi Főigazgatóság referense egy keszthelyi tudományos konferencián kedden.