Turizmus cikkek

Jól működik a közösségi médiában? Mutassa meg!
Március 31-ig nevezhetik a magyar hotelek és turisztikai szolgáltatást nyújtó szervezetek, vállalkozások legjobb közösségi média megoldásaikat a Tourism Social Media Awards versenyre.

Menekültekre és közmunkásokra vadásznak a vendéglátósok
Több éve itt élő menekültek, nyugdíjból visszahívott korábbi dolgozók és közmunkások enyhíthetik a vendéglátóipar súlyos munkaerőhiányát a VIMOSZ főtitkára szerint. A külföldi elszívó hatás nem gyengül, belső piacról kell mozgósítani a tartalékokat.

Bizarr divat: utánzat utazás
Az emberek többsége azt mondja, szeret utazni, valójában azonban a többség nem teszi. A szolgáltatóknak erre is van megoldása: ahogy hamis ruhát vagy napszemüveget, utánzat utazást is vásárolhatunk. Van rá kereslet!

A hoteleknek is fel kell készülniük a digitális nemzedékre
További lassulást vár a vendéglátóiparban 2017-ben az EY Global Hospitality Insights elemzése. A jóslatot a gazdasági bizonytalanságra, a folyamatosan növekvő kínálatara és az ezzel párhuzamosan csökkenő keresletre alapozzák. Ez nagyjából a 2016-ban is tapasztalt trend folytatása. A siker kulcsa a digitális világban keresendő.

Síelni, vagy snowboardozni veszélyesebb?
A tél kedvelt sportjai, a síelés és a snowboardozás egyaránt balesetveszélyes tevékenységnek számítanak. A legtöbb síbaleset elesésből adódik, de a pályán való ütközés sem ritka. Utánajártunk, melyik téli sport űzése közben nagyobb az esélye egy balesetnek, és melyek a leggyakoribb sérülések.

Öntik a pénzt a balatoni strandokba
Idén 1,860 milliárd forintos vissza nem térítendő fejlesztési támogatásra pályázhat 44 balatoni település 48 fizetős strandja, illetve a szabadstrandok - közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség.

Turisztikai pályázati felhíváshoz várják a javaslatokat
Elindult a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) piacképes turisztikai szolgáltatáscsomagok fejlesztését célzó pályázati felhívásának társadalmi egyeztetése - tájékoztatta Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-t.

Kevesebb magyar merészkedett külföldre tavaly
A kiemelkedő nyári szezon és a megszokottnál erősebb szeptember egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy 2015-höz képest újabb rekordévvel zárjon a belföldi turizmus. A legnépszerűbb települések rangsorában tavaly is Budapest, Siófok és Hajdúszoboszló vitte a prímet, s már minden ötödik belföldi kikapcsolódást valamilyen mobil eszközről intézték a magyarok.

Egyre élesebb a verseny a magyar gyomorért
Étteremben száz magyar közül tizennyolcan esznek hetenként legalább egyszer vagy többször. Száz fogyasztóból további tizenhárom havonta kétszer-háromszor étkezik otthonán kívül, tizenkettő pedig egyszer. Így a vendéglátóhelyek komoly versenyt támasztanak az élelmiszer-kiskereskedőknek és gyártóknak a fogyasztók „gyomor részesedéséért” és pénzéért folyó versenyben. Többek között ezt állapítja meg a Nielsen hatvanegy országban, köztük Magyarországon végzett felmérése.

Az Airbnb is továbblép a szállásbizniszen
A megosztás alapú gazdaság is változik. Már nem csupán arról van szó, hogy a kihasználatlan vagy nélkülözhető vagyontárgyainkból, mint például üresen álló lakásunk, kocsink hátsó ülése, pénzt csinálunk. Kell valami plusz. Szállásközvetítésből így lesz programszervezés.
Ha szilveszter, akkor Budapest
A magyar főváros a 12. helyen szerepel a legkeresettebb európai városok listáján szilveszterkor. A Trivagio felméréséből az is kiderül, hogy a magyarok a négycsillagos hoteleket keresik legnagyobb arányban az év utolsó bulijához, a wellness hotelek dugig lesznek.
Olcsóbb lehet a zene a hotelekben
Az adott szállodai csillagkategória előző évi szobakihasználtsági adatait is figyelembe vevő zenei jogdíjtarifa-számítást alkalmaz az Artisjus 2017-ben. A közös jogkezelő ezenkívül több területen egyszerűsít, illetve csökkenti a díjtételeket: például jelentősen nő az új zenefelhasználók belépő kedvezménye.
Terrorizmus és turizmus: csak múló rosszullét?
A terrorizmus mindenre hatással van a világon, ez alól a gazdaság sem kivétel. Az üzlet azonban, úgy tűnik, könnyebben kiheveri a hatalmas sokkokat, mint az emberek.
Új helyzetet teremt a turizmusfejlesztési törvény
Megjelent a január 1-én életbe lépő új turizmusfejlesztési törvény, amely újraszervezi és desztinációs alapokra helyezi a turizmus fejlesztését. Bár a desztinációalapú gondolkodás egybecseng a Magyar TDM Szövetség korábban sokszor hangoztatott álláspontjával, lényeges kérdés, hogy az elmúlt 10 évben kialakult, helyi és térségi TDM-szervezetek területeit mennyiben fedik le a most kidolgozás alatt álló térségek.
Utazni akar a magyar, akár az űrbe is
Utazni, valami nagy tettet véghezvinni: ezek a vágyak szerepelnek legtöbbünk életének kívánságlistáján, más néven a bakancslistán – derült ki a Meglepkék.hu felméréséből. Az emberek vágyai között akadnak hétköznapi, extrém és pikáns dolgok is.
Több pénzt kap a Balaton
Hamarosan megjelenhet a balatoni fejlesztésekről szóló új kormányhatározat, amely a korábbinál 15-20 százalékkal több forrást, 367 milliárdot biztosít az elkövetkező évekre a tó körüli fejlesztésekre.
Megússzák a turistabuszok?
Egymástól független, jól értesült források információja szerint visszavonják a budapesti hop-on hop-off típusú városnéző szolgáltatásra kiírt pályázatot - közölte a Turizmus.com szakportál. A monopolhelyzetet előidéző pályázat ellen Orbán Viktornál nyílt levélben tiltakoztak a piaci szereplők.
Törvény van, pályázat nincs
Elfogadta a Parlament a turizmusfejlesztési törvényt, amely kimondja, a turisztikai fejlesztések tervezési alapegysége a jövőben a turisztikai desztinációk szerint történjen. Közben a turisztikai desztinációmenedzsment (TDM) szervezetetek a nekik szóló uniós pályázatok váratlan felfüggesztése ellen tiltakoznak.
Kiváló döntés a családi nyaralásnál a Hotel Orchidea
Ha Ön nyugodt pihenésre vágyik, szép és csendes környezetben, akkor tökéletes választás a Hotel Orchidea. A magyarországi termálfürdők közül a Hotel Orchidea minőségét az évek óta visszajáró vendégkörünk bizonyítja. Barátságos, segítőkész személyzet, kényelmes szoba és kiváló étterem várja a megszállni vágyókat.
Mit keresnek a külföldiek a magyar lakáspiacon?
A külföldi vásárlók lépést tartanak a magyar lakáspiac növekedésével, 2013 és 2015 között az évi 89–134 ezer adásvétel 6-7 százalékát adták. Ráadásul a szóban forgó időszakban többet vásároltak, mint amennyi eladtak, így a kezükben lévő lakásállomány az elmúlt 3 évben több mint 7 ezer ingatlannal nőtt – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből. A külföldiek Budapesten magas presztízsű ingatlanokat keresik, de a határ menti településeken és a nyaralóövezetekben is aktívak.
Mit várnak 2017-től a luxusturisták?
Az esernyővel hadonászó idegenvezetős, savanyú utazásoknak vége. A luxusturisták egzotikus kalandokat, kényelmes, zökkenőmentes ügyintézést várnak. Ezek azok a trendek, amelyekre a szállodásoknak figyelniük kell, ha több felső kategóriás utazót szeretnének.
A szomszéd mondja meg kiadhatjuk-e a lakást?
Csak a többi tulajdonos hozzájárulásával lehetne kiadni a lakásokat, és hasonló bejelentési kötelezettség terhelné, mint a szállodákat, bérlakásokat pedig nem lehetne rövidtávon kiadni – áll a Magyar Szállodák Szövetségének javaslatában.
Egyre nagyobbat harap a magyar tortából az Airbnb
A statisztikai adatok és elemzések – közte a KSH adatai és az MSZÉSZ éves jelentései alapján a közösségi szálláshely-szolgáltatás egyre jelentősebb szeletet hasít ki a turisztikai piacból: 2010 és 2015 között a budapesti, ilyen jellegű kapacitás megduplázódott, míg az Airbnb felületén „átmenő” vendégforgalom közel 6-szorosára nőtt. Ezzel szemben a szállodai kereslet „csak” 40%-kal nőtt.
Megye, régió, kistérség - és most még jönnek a térségi desztinációk
A turizmusfejlesztési törvényjavaslat szövege alapján úgy tűnik, turisztikai régiók helyett jönnek a térségi desztinációk. A mostani beosztásból csak a Balaton kerülhet fel az új térképre.
Virul a benzinkút-turizmus Luxemburgban
Nemcsak a kelet-európai polgárok járnak a határon túlra olcsóbban tankolni, Luxemburgban is dívik a benzinturizmus. A szállítmányozó cégek is direkt itt haladnak át kamionjaikkal, hogy olcsón tudjanak üzemanyagot szerezni. A miniállamban ugyanis jóval alacsonyabb az üzemanyagadó, mint másutt.
Az Északi-sark sincs biztonságban a turistáktól
A globális felmelegedés miatt megolvadnak a jégtakarók, számos hónapban zavartalanul hajózható az Északi-sarkkör. Egyre nagyobb luxushajók merészkednek eddig elzárt sarkköri rületekre. Sokan újabb Titanic-katasztrófától tartanak.
Az utazásszervezőknél is véget ért végre a válság
Újra elérte, sőt meghaladta az utazásszervező vállalkozások összesített nettó árbevétele a válság előtti 2008 évi szintet – derül ki az OPTEN cégadatbázisából. A 2008-as év 216 milliárd forintos forgalma után a szektor 2009-ben drámai árbevétel csökkenést volt kénytelen elkönyvelni, ahonnan évről-évre elért növekedéssel, csak a tavalyi évben sikerült újra meghaladnia a válság előtti szintet.
Kamatostul kapja vissza a pénzt a Balaton
Számottevően több támogatáshoz juthat a Balaton kiemelt üdülőrégió a még szakmaközi egyeztetésre váró új javaslat szerint a tavasszal visszavont, 300 milliárd forintos balatoni fejlesztési forrásról szóló kormányhatározathoz képest.
Bécsben is be kell jelenteni azAirBnb-t
A bécsi parlament 2016. szeptember 30-án megszavazta a turisztikai támogatásokról szóló törvény kiegészítő jogszabályát, amely szigorú büntetés terhe mellett bejelentési kötelezettséget ír elő mindazoknak, akik szobát vagy lakást adnak bérbe, akár magánszemélyként, akár üzleti alapon.
Mindenkinek joga van az utazáshoz
Az akadálymentes utazást népszerűsíti az idén az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) felhívása, amelyhez csatlakozva Magyarországon hatodik alkalommal ünneplik meg a turizmus világnapját szeptember 27-én.
Nem csak a lakáskiadók kattantak rá az AirBnB-re
A hivatalos statisztikák szerint Budapesten több mint 6000 lakást adnak bérbe a világ legnagyobb szállásmegosztó platformján, az AirBnB-n keresztül. A rövidtávú lakáskiadásban rejlő üzleti lehetőségeket azonban nemcsak a lakástulajdonosok használják ki, hanem számos hazai cég, startup is megjelent a piacon az üzemeltetéshez kapcsolódó szolgáltatásokkal.
Balatoni halat a balatoni csárdákba
A Balatoni Szövetség fontosnak tartja, hogy az üdülőrégió vendéglátóegységei, büféi, halsütödéi balatoni halhoz juthassanak, ennek érdekében két megoldási javaslatot dolgozott ki - derül ki a Balatoni Szövetség (BSZ) elnökségének állásfoglalásából.
Erre a lehetőségre várnak 35 éve
Még idén elindulnak a turisztikai uniós pályázatok – mondta Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője csütörtökön. Utoljára 35 évvel ezelőtt volt annyi pénz turizmusfejlesztésre, mint ma. Elképesztő lehetőség van a Magyar Turisztikai Ügynökség vezetőinek kezében.
A 10 legriasztóbb hiba a weboldalakon
Honlap nélkül ma már egy vállalkozás sem igazán életképes, de a turisztikai szektorban különösen fontos a megfelelő weboldal. Nem elég, ha szép, fontos, hogy tényleg felhasználóbarát legyen. A Tnooz turisztikai hírportál a szállodai honlapok leggyakoribb hibáit szedte össze, melyekből mindenki tanulhat, aki ügyfelekre vágyik.
Rákapott a gazdaság az áfacsökkentésre
A turizmus kilátásai kedvezőek a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) szerint, de a tartós növekedéshez a versenyképesség javítására, egyebek között jelentős, a szobakiadásra is kiterjedő áfacsökkentésre van szükség.
A szállodaiparba is betörtek a robotok
Szürreális lények és robotok között szürcsölnek teát a vendégek a Nagaszakiban található Henn na Hotelben, amely a világ első olyan szállodája, ahol szinte mindent robotok végeznek.
Nem mindenkinek a Balcsi a riviéra
Az idei nyár slágere Horvátország volt a magyar turisták körében, mely népszerűségi listán ezúttal megelőzte a tavalyi nyertes Olaszországot. A Trivago felméréséből kiderül, hogy az egyes országokban mely tengerparti városok fogadták a legtöbb magyar napozni és fürdeni vágyót az idén.
Ingyen épít kisvárosi szállókat az Airbnb
Ingyen épít az Airbnb közösségi központokat, kiadható szobákkal. Az épület tulajdonosa és üzemeltetője a helyi közösség lesz, s a kiadásból származó profit is helyben marad. A látszólag karitatív kezdeményezés célja, hogy behozzanak a turisták látókörébe ismeretlen, de látogatásra érdemes helyeket. Olyan kisvárosokat támogatnának így, ahol nincsenek források a turizmus fellendítésére.
Ennél többet is ki lehetne hozni a Balcsiból
Messze az országos átlag alatt van a Balaton gazdasági teljesítőképessége, és ez ráadásul folyamatosan csökken egy friss tanulmány szerint. A tendenciát csak jelentős fejlesztések árán lehetne megfordítani – szögezi le egy a Balaton Fejlesztési Tanács adataira támaszkodó elemzés.
Nem volt, aki süsse a lángost, inkább ki se nyitottak
A dél-balatoni kereskedelmi és vendéglátó vállalkozásoknak a krónikus munkaerőhiány okozta a legfőbb gondot az idei nyári szezonban, forgalmuk a parti sávban átlagosan 15-30 százalékkal, a parttól távolabb 5 százalékkal csökkent tavalyhoz képest.
Bátrabban nyúltunk a SZÉP-kártyához
Idén július végéig több mint 10 százalékos növekedést mutat a SZÉP-kártya költések összege az előző év azonos időszakához képest, a kártyakibocsátók adatai szerint a nagyobb összegeket a nyári szezonban költik el a kártyabirtokosok, a legnépszerűbb a vendéglátás alszámla - derült ki a kártyakibocsátók adataiból.
Már most fullon van a Balaton
Bár az államalapításunk ünnepe ebben az évben nem hoz magával hosszú hétvégét, még így is rengetegen töltik wellnessezéssel, kikapcsolódással augusztus 20-át. A legtöbb kimozdulni vágyó ezúttal is a Balaton partjáról szeretné végignézni a tűzijátékot – derül ki a trivago.hu felméréséből.
Napi tizenegyezret szánnak a Szigetre a fiatalok
A Szigeten fesztiváloztak a legtöbben a 19-29 éves korosztályból, a fiatalok negyede járt már itt legalább egyszer. Látogatottság alapján a második helyen a Balaton Sound végzett, a harmadik pedig a Volt fesztivál lett – derült ki a K&H fiatalok jóléti indexének második negyedéves felméréséből. A kutatás szerint a fesztiválok a férfiak, az aktív keresők és a budapestiek körében a legnépszerűbbek. A legtöbben 1-2 napot maradnak és átlagosan naponta 7-11 ezer forint költőpénzt tartanak szükségesnek a belépőjegy árán felül.
Ahol egyszer jó volt, szívesen visszatérünk
A magyarok harmada több alkalommal is visszatér ugyanarra a településre nyaralásai alkalmával, és minden ötödik ember ugyanoda foglal szállást, ahol egyszer már elégedett volt a kiszolgálással - derült ki a Szallas.hu legfrissebb, az Év Szállása versenyhez készített statisztikáiból.
Több mint 160 milliárdot nyaraltunk el
Utazás, kikapcsolódás, pihenés: nyáron leginkább ez a három dolog segít elviselni a hőséget és a kimerítő munkanapokat. A statisztikák szerint itthon már nemcsak ilyenkor választunk egyre többen külföldi úti célt. Csak 2016 első negyedévében a magyarok 4,2 millió alkalommal utaztak külföldre, 17%-kal többször, mint 2015 hasonló időszakában, és 164 milliárd forintot költöttek utazásra
Nem árt vigyázni az utazási irodával
Nyáron sokak számára jön el a pihenés, nyaralás ideje. Ki ne szeretne minden problémáról elfeledkezni? Ám ilyenkor sem árt az óvatosság – például az utazásszervező cég kiválasztásánál.
Nincs Wi-Fi? Oda nem is megyünk
A magyarok 65%-a rendkívül hasznos eszköznek tekinti az internetet az üdülés megtervezésében és a nyaralás során 87% csatlakozik fel a világhálóra. A Wi-Fi elérés a magyar utazók 48%-a számára fontos szempont a szálláshely kiválasztásakor, míg a lengyelek a mosógépet tartják szem előtt, a görögök pedig a városközpontban szeretnek lakni.
Orbánhoz fordulnak a kisemmizett cégek
Nyílt levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz a budapesti városnéző hop on-hop off üzletág meghatározó többségi piaci részesedésével rendelkező három cége. Azt szeretnék elérni, hogy a főváros ne teremtsen monopolhelyzetet.