Újabban az utazók két markáns csoportja különböztethető meg: az egyik kényelemre, biztonságra és kényeztetésre vágyik. Elfáradni semmiképp sem, és gondolkodni is csak mérsékelten szeretne, tehát keresi az előre szervezett programokat, amelyekkel garantáltan „mindent lát majd, amit látni érdemes” anélkül, hogy túlságosan kimerülne. A másik népszerű utazási irányzat követői viszont mindentől ódzkodnak, ami „turistás”, és inkább a szabadságra, függetlenségre és eredetiségre koncentrálnak. (A magyarok többsége tavaly többször és többfelé utazott, de csak rövidebb, pár napos időszakokra.)
Kinek a pap, kinek a papné
A szolgáltatók sokféle igényre kínálnak „dobozos” megoldást. A totális kikapcsolódást garantáló wellnessüdülések között is hatalmas a választék: dönthetünk, hogy a hedonista vagy az egészséges énünket kívánjuk épp előtérbe helyezni. A népszerű tematikus utazásokon a gasztronómia, az egészséges életmód vagy a lelki feltöltődés is lehet a szervező erő.
Az utazók nemcsak az egzotikus célpontokon, hanem itthon is egyre többet várnak a nyaralástól, teleléstől. Azok a helyek sikeresek, amelyek a magas színvonalú ellátás mellett valamilyen extrával – egzotikus hangulattal vagy épp kolostormagánnyal, különleges sportolási lehetőséggel vagy hagyományos disznóöléssel – várják a vendégeket.
A másik tábor szereplői – akik semmiképp sem akarnak „turistáskodni” – egyedül vagy kis csoportban mennek felfedezőútra, és bárhol is legyenek, lehetőleg a helyiek valódi életét igyekeznek megismerni, nem csak a műemlékeket. A hátizsákos turista sokak számára bohókás és talán kissé ápolatlan külsejű, húszas éveiben járó kalandort jelent. Pedig ez a stílusú, kalandozó utazás ennél sokkal több. Sokan élvezik, hogy ha nem csoporttal és nem előre foglalt célpontok között utaznak, hagyhatják magukat sodródni az árral. Ha egy hely megtetszik, nem kell az előre tervezett idő elteltével továbbállniuk, maradhatnak, ameddig jólesik. Ha viszont valami mégsem olyan érdekes, mint ahogy gondolták, egyetlen napot sem kell pazarolniuk rá. Ráadásul könnyedén betervezhetnek a saját érdeklődésüknek megfelelő megállókat – legyen a hobbijuk az oldtimer autók vagy a játékbabák.
Ha az eredetiségre vágyók közé tartozunk, fel kell viszont készülnünk néhány akár kissé vicces helyzetre is. Az egzotikus célpontok lakói például nagy eséllyel nem mind beszélnek angolul, nemhogy magyarul. Ez a legtöbb esetben egyáltalán nem gond, hisz mindenki közös célja, hogy megértsük egymást. Amellett, hogy bízzunk a mutogatás erejében, akár egy kis jegyzetfüzetet is érdemes lehet magunknál hordani. A rajzolás – akkor is, ha azt hisszük, hogy semmilyen kézügyességünk nincs – csodákra képes!
A világ legtöbb helyén az emberek örülnek a turistáknak, és legalább annyira érdekesnek találnak majd minket, mint mi őket. Könnyen beszélgetésbe elegyedhetünk, sőt akár egy helyi család vacsoraasztalánál is találhatjuk magunkat, ha elég nyitottak vagyunk. Nyitottnak lenni pedig érdemes, hiszen az ilyenfajta utazás egyik legnagyobb előnye, hogy közvetlen közelről ismerhetjük meg, hogyan élnek a helyiek.
Hogy a szabadság sokkal nagyobb, ha így szervezzük az utat, az nem kétséges, ugyanakkor azt sem lehet tagadni, hogy nagyobb odafigyelést, szellemi jelenlétet is kíván. Feltöltődni biztosan tudunk, de azért nem árt néhány nyugodt napot is betervezni, mielőtt visszaállnánk a munkába. Az sem egyértelmű minden esetben, hogy saját szervezésben utazni olcsóbb. Igaz, nem kell az utazási iroda díjával számolnunk, de nem is fogjuk megkapni azokat a speciális kedvezményeket, amelyeket a profi utazásszervezők kialkusznak maguknak.
Tippek - trendek
Változtassunk!
Az utazás egyik fontos eleme, hogy kiszakadjunk a mindennapi környezetünkből. Ne csak a helyszín változzon hát, próbáljunk ki számunkra ismeretlen ételeket és programokat! Ki tudja, lehet, hogy új kedvencünk lesz.
A gasztronómia az utazás fontos része. De nem kell ehhez minden este méregdrága étterembe menni. Válasszunk inkább olyat, ahol a helyiek vannak többségben, így nem csak autentikusabb ételekhez, de nagyobb élményekhez is juthatunk, általában jóval olcsóbban. Azokban a helyekben jobban bízhatunk, ahol sok a vendég. De ne hagyjuk ki a helyi piacokat sem! Sőt, akár igazi házi kosztot is kóstolhatunk, ha az EatWith vagy BookaLokal oldalakon a célváros egyik vendéglátójánál előre bejelentkezünk. A szakértők szerint ez lesz az egyik legfontosabb trend 2015-ben.
Gyalogoljunk!
Mondják, hogy az út a lényeg, nem a cél. Ezzel annyiban egyetértünk, hogy egy helyet igazán felfedezni akkor tudunk, ha nemcsak az útikönyvben szereplő látványosságokat nézzük meg, hanem azt is, ami köztük van. Alapvetően elég egy jó térkép, és már indulhatunk is, de ha ez túl merésznek tűnik, akkor is preferáljuk a gyalogos, vezetett túrákat, megéri a fáradság.
Figyeljünk a biztonságra!
Állítólag a legtöbb lopás a megérkezés utáni 24 órában történik a turistákkal, amikor még nem ismerik a helyi viszonyokat. Fontos, hogy csak a szükséges mennyiségű készpénzt tartsuk magunknál, a többi, az útlevéllel együtt jobb helyen van a hotel széfjében – az iratból alapvetően elég, ha egy másolat van nálunk. Ha nem luxushotelben szálltunk meg, ahol elvárás az elegáns öltözet, inkább mellőzzük a drága ékszert vagy túl feltűnő ruhát.
Gondoskodjunk biztosításról!
A legveszélytelenebbnek tűnő luxusúton is előfordulhat legalább egy fájó fog, ami jelentős anyagi teher is lehet. Sok bankkártya díja már tartalmaz utasbiztosítást is, de ne felejtsünk el utánanézni, a miénk ilyen-e! Ha nem, a pár ezer forintos plusz biztosítás megkötése biztosan megéri.