A sokkoló számadat a „2014 Cruise Ship Report Card” nevű jelentésből származik, melyet a Föld Barátai környezetvédő világszervezet jelentetett meg. A kalkulációhoz a tengeri túráztatást végző 16 legnagyobb vállalat amerikai állami szerveknek bejelentett adatait vették alapul.
Amint a zöldek kutakodásából kiderül, a turisztikai vállalatok több lépést tettek már hajóik környezetbarátabbá alakítására, s a környezeti terhelés mérséklésére. Ez alól viszont az esetek többségében kivételt képez a szennyvíz-kérdés.
Mivel a legnagyobb márkák hatalmas úszó városokkal közlekednek – amikor egy ilyen 10-12 emeletes hajó kiköt például az olaszországi Velencében, eltörpülnek mellette a néhány szintes történelmi épületek –, a tengerbe bocsátott szennyvízmennyiség nyilvánvalóan tetemes.
A tengeri turistahajóknak csak 40 százaléka alkalmaz valamilyen szennyvíztisztítási eljárást a hajón belül. De még ezek is elöregedett technológiák.
A cégek gondatlanságának oka, hogy a hajók javarészt a „senki földjén” hajóznak. Az amerikai jogrend mindössze a parttól számított 3 mérföldes (4,8 kilométeres) körzetben követeli meg, hogy a hajók ne piszkítsák be a vizet szennyvízzel. Azon túl már mindenki önszorgalomból oldja meg a tisztítást, ha akarja.
A Föld Barátai vezetősége örvendetesnek találta, hogy első alkalommal állt készséggel rendelkezésre a vizsgálathoz mind a 16 vezető túrahajó-üzemeltető cég.