A magyarok utazásai céljai között a tavalyhoz képest idén a legérdekesebb változás, hogy Egyiptom visszakerült a nyaralási térképre. Tavaly csak a nyolcadik helyre futott be, az idén az előkelő 5. helyig szaladt előre a Startutazás toplistáján. Az eladott csomagok számát tekintve az idén 60%-kal többen vásároltak utat az előfoglalási szezonban, mint tavaly, azaz az folytatódik az évek óta megfigyelhető trend, hogy egyre többen használják ki az előfoglalási időszak nyújtotta kedvezményeket.
Az árak Egyiptom és Horvátország kivételével vagy stagnáltak, vagy csökkentek a tavalyi évhez képest, Törökországban és Görögországban nem mértünk számottevő változást (0,2%, illetve 1,5% volt az árcsökkenés), míg Bulgária és Tunézia esetén határozott 6,9%, illetve 6,1% volt a nyaralás árának mérséklődése.
Egyiptomban 56% nőttek az árak a tavalyi hasonló időszakhoz képest, amikor ingyen sem akart senki a Vörös-tenger partjára utazni. Szintén a biztonsági helyzettel függhet össze, hogy tavaly szinte csak párok utaztak Egyiptomba, addig az idén jellemzően gyermekes családok választották az ország nyaralóhelyeit.
6. helyezett: Horvátország
Az utasok 6%-a foglalt le eddig Horvátországba nyaralást. Ebből a számból nehéz messzemenő következtetéseket levonni, mivel Horvátország talán a kevésbé érintett az előfoglalási kedvezményekben, továbbá nem charteres úti cél, melyeknek a forgalma jellemzően az utazási irodákon keresztül bonyolódik. Horvátországba a korábbi tapasztalataink szerint sokkal később, május után érkezik hatalmas mennyiségben érdeklődés.
Ami azonban a számokból így is kiderül: Horvátország a leginkább családi célpont, itt a legmagasabb az együtt utazók száma, és itt a legalacsonyabb a nyaralásra befizetett összeg. (Csak Horvátoszában magasabb az átlagos csoportlétszám 4-nél (4,24), azaz a három gyermekkel utazók elsődleges célpontjának az Adria tűnik.
Tavaly a labilis belpolitikai körülmények miatt Egyiptom csak a 8. helyen állt a rangsorban, az idénre azonban ismét visszatért a korábban mindig is elfoglalt helyére. Az idén ötször annyi magyar utazik majd Egyiptomba a nyáron, mint egy évvel korábban.
Egyiptom igazi egzotikus úti cél, az egyik legszebb tengerparttal, ami itthonról öt óra repülési időn belül elérhető, Nem is csoda, hogy az élmezőnyben Egyiptom esetében a legmagasabb az egy főre eső ár. Egyiptomban túlnyomó részben 5 csillagos, all inclusive ellátású szállodákra volt igény a januári időszakban.
4. helyezett: Tunézia
Minden 12. utas (8,5%) az idén Tunéziában fogja tölteni a szabadságot. Tunézia egyértelműen a családi nyaralásra teremtetett: a lassan mélyülő, finomhomokos tengerpartokon a kisebb gyermekek is biztonsággal pancsolhatnak. Az eddig tapasztalatok szerint a családok tudatosan választják az Észak-afrikai ország strandjait, igen nagy arányban egy pici gyermekes családok vásároltak utat Tunéziába.
3. helyezett: Bulgária
Bulgária a nyaralás szempontjából igazán fontos szép-olcsó- jó hármasából az egyik legjobb keveréket kínálja. Igazi családi nyaralóhely, az idei tapasztalatok alapján átlagban négy fő, két felnőtt és két gyerek utazik valamelyik Fekete-tenger melléki városba.
2. helyezett: Törökország
Törökország végzett a második helyen, ha az utasok számát (22%) vesszük alapul, de messze az első helyre kerül, amikor a rangsorolás alapja a nyaralásokra költött összeg. Törökországban csak (98% felett) all inclusive ellátásos, 4 és 5*-os szállodában foglaltak utat a magyar utasok a 2015-ös nyaralás szezonra. A legtöbb esetben 3 és 4 fős családok utaznak nagyobb gyerekekkel.
Törökország az all inclusive ellátásos nyaralások hazája, a török szállodák e tekintetben eleddig utolérhetetlennek tűnő színvonalat értek el. A magas szolgáltatási minőség (beleértve az all inclusive ellátást, annak remek színvonalát, valamint a 4-5*-os szállásokat) indokolja a Török Riviéra óriási vonzerejét, és azt is hogy ide vagyunk hajlandóak nagy számban a viszonylag magas összeget költeni. (Egyiptom után a második legmagasabbat a TOP6-ban szereplő országok közül.)
1. helyezett: Görögország
Görögország első helyét a népszerűségi listán csak a két évvel ezelőtti görög válság ingatta meg időlegesen. Görögország a nyaralás, szabadás, kikapcsolódás, lelassulás, feltöltődés paradicsoma; hatalmas területen, rengeteg élményt ígérve a nyárra.
Görögország esetében nem lehet általános érvényű mintákat találni sem a nyaralás értékére, sem arra, hogy kik választják a nyaralás célpontjának, hogy milyen céllal, milyen okból keresik fel az országot. Rengetegen mennek Észak-Görögország szárazföldi üdülőhelyeire (mint pl. Sarti, Paralia, az Olymposzi Riviéra) egyéni vagy buszos utazással, illetve a szigetekre charterrel utazva. Görögország esetében nehéz egy olyan hívószót találni, ami az utasok nagy arányára igaz, mint Törökország esetében az all inclusive ellátás.