Tőzsde cikkek

Tulajdonképpen semmi különös nem történt
Ugyan sok a beszéd mind a politikusok, mind a jegybankárok, mind az IMF részéről, de a piac mintha mindezzel nem törődne. Csinálja a maga dolgát. Végignézve a vezető indexeken, semmi különös nem történik. Le a 20 napos mozgóátlagra, majd fel onnan.

Még százmilliárdos megszorítást vár tőlünk az IMF
Szépen araszolgatunk felfelé a 20 napos mozgóátlagokon. Közben pedig végre elkezdtek a jó hírek is csordogálni. Jobbak lettek mind az amerikai, mind az európai beszerzési menedzser indexek.

Egyelőre nem megyünk sehová
Nem hozott túl sok izgalmat a tegnapi kereskedés. A tengerentúlon oldalaztak a piacok, de az európai fronton sem volt lényeges mozgás, gyakorlatilag a magyar index sem ment sehová. A viszonylag hírszegény környezetben főként hangulatalapú volt a kereskedés, így sok újat nem lehet elmondani a grafikonokról. A BUX továbbra is a 20 napos mozgóátlag felett araszol, és amíg ez a szint nem sérül szignifikánsan, addig további emelkedésre számíthatunk – emelték ki reggeli kommentárjukban az Erste elemzői.

Összezavarta a kormány a befektetőket
Emelkedéssel indították a hetet a nemzetközi piacok. Ez alól a magyar börze sem volt kivétel, bár az első órákban még bizonytalan volt a hangulat, de zárás előtt megérkeztek a vevők, és a magasba tornászták az árfolyamot. A kedvező hangulat ellenére sem tudott emelkedni a forint.

Továbbra is negatív a hangulat
Gyengébb kínai adat, spanyolok körüli aggodalmak, s lehetne folytatni a sort, mi mindentől félnek most a befektetők. Közben a kínai és a Hong-Kong-i piac is zárva tart. Az utóbbi csak a hét elején, míg az előbbi az egész hétre bezárt.

A tegnapi korrekció után ma emelkedés jöhet
Rendesen adták a piacokat tegnap, elsősorban a bankokat, hiszen azok sokat emelkedtek, vagyis igazán alkalmasak voltak arra, hogy a negatívvá váló hangulatban profitot realizáljanak rajta. Azt lehetett sejteni, hogy a mozgás, ami igen csak méretesre sikeredett, valójában csak korrekció.

Jó hír! Csak kicsit zuhantunk!
A Philadelphiai Fed kormányzó aggodalmai, a spanyol tüntetések, a görög deficit mértékének várható további növekedése (20 milliárd euróról 30 milliárdra), na meg az elmérgesedő japán-kínai vita a zsebkendőnyi szigetek körül (a Toyota leállítja kínai termelését), mind elég rossz hírnek tűnik.

Magyarországon nem jött be a papírforma
A várt kis eséséből kis emelkedés lett tegnap, legalábbis Budapesten. A külföldi piacokon bejött a papírforma. Ma idehaza a jegybank kamatdöntésére figyel a piac, az elemzői vélemények megosztottak abban a kérdésben, hogy az MNB csökkenti-e az alapkamatot.

Megint nem tudtak csendben ülni a politikusok
Megint túl vagyunk egy hétvégén, amikor a politikusok nem tudtak a fenekükön ülni. Hiába, megérkezett az ősz. Jönnek a hírek a görögök duplázó deficitjéről, a kínai GDP lassulás alja még nem, vagy csak nagyon haloványan látszik.

A kormány is belátta: nem lesz itt növekedés az idén
Nem várt módon a japánok is besegítettek: 10 ezermilliárd jennel, azaz mintegy 127 milliárd dollárral (55 ezer milliárd jenre) megfejelték az eddigi állampapír vásárlási programjukat. A bankok megsegítésére szolgáló alapot, amely 25 ezer milliárd jenre rúg, nem változtatták meg. A lépés meglepetésként érte a piacot, hiszen 21 elemzőből csupán 5 számított valami hasonló lépésre.
Egyelőre ránk nem veszélyes a japán-kínai mosolyszünet
Még egy kis geopolitikai feszültség az iráni mellé. Kína és Japán között tört ki a mosolyszünet néhány lakatlan sziget miatt. Persze most már van értelme az évszázados vitának, hiszen állítólag jelentős olajkészletek vannak a föld alatt.
Őszies, lapos napunk lesz
Rövid fellendülést hozott a német alkotmánybíróság vártnak megfelelő döntése. Az indexek a korábbi kitörést követően a nap végére enyhén tovább emelkedtek.
Mindenki várja a fontos döntéseket
Mindenki a német alkotmánybíróság és a Fed ülésének eredményét várja. Ezerszer leírtuk, holnap (délelőtt 10 órakor) és holnapután (este) várhatók a nagy események, vagyis zajlik a korrekció szerte a világban, szinte minden jelentősebb index kisebb csökkenést produkált és ezzel nincs is baj, a múlt heti rally után.
Újabb mérföldkövek előtt a tőkepiacok
Jelentős emelkedési hullámot láthattunk a múlt hét végén, a Mario Draghi-féle terv bejelentést követően. Ezen a héten figyelhetjük a német alkotmánybíróság döntését az ESM ügyében, amely szerdán várható. EU politikusok meg vannak győződve, hogy pozitív lesz a döntés. Csütörtökön pedig Ben Bernanke szavait várhatjuk izgalommal a QE3 ügyében. Vagyis nyugodtan lehet korrekció a hét első napjaiban, de annak nem kéne jelentősnek lennie, hiszen számos index csak most hagyott el fontos szintet - kezdték reggeli kitekinőjüket az Erste elemzői.
Újabb mérföldkövek előtt a tőkepiacok
Jelentős emelkedési hullámot láthattunk a múlt hét végén, a Mario Draghi-féle terv bejelentést követően. Ezen a héten figyelhetjük a német alkotmánybíróság döntését az ESM ügyében, amely szerdán várható. EU politikusok meg vannak győződve, hogy pozitív lesz a döntés. Csütörtökön pedig Ben Bernanke szavait várhatjuk izgalommal a QE3 ügyében. Vagyis nyugodtan lehet korrekció a hét első napjaiban, de annak nem kéne jelentősnek lennie, hiszen számos index csak most hagyott el fontos szintet - kezdték reggeli kitekinőjüket az Erste elemzői.
Változhat a Facebook megítélése?
A Facebook alakulásával foglalkozó elemzők egy cseppet összezavarodtak - véli Peter BoKiaer, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank szakértője. Bár egytől-egyig ugyanazt a nyilvánosan elérhető részvényesi dokumentációt csemegézik, egyáltalán nem jutottak közös nevezőre a Facebook üzleti modelljének mibenlétét illetően és arról sem, mit hoz ez a konyhára árbevétel és nyereség formájában.
Kitaláció volt az IMF-levél, Orbán bedöntötte a forintot
Csak választóknak szóló akció volt a kiszivárogtatott IMF-levél tartalma, Orbán Viktor Facebook-on tett nyilatkozata azonban súlyos kilengést okozott a forint árfolyamában, a félresikerült kommunikáció ismét megingatta a befektetők kormányba vetett bizalmát.
A munka ünnepe ellenére is emelkedett a piac
Tegnap az amerikai piacok, a munkát ünnepelvén, zárva tartottak. Ennek ellenére a piacok viszonylag határozott emelkedést tudtak felmutatni, amelyet az is segített, hogy az EKB elnöke, Mario Draghi arról beszélt, hogy ha a másodlagos piacon három évesnél rövidebb futamidejű kötvényeket vásárol a központi bank, az nem ütközik a tiltott finanszírozás tilalmába.
Ma az amerikaiak is megünneplik a munkát
Ma az amerikaiak is megünneplik a munkát, egy munkaszüneti nappal. Így az amerikai tőzsdék is zárva lesznek ma, s ez megadja az alaphangulatot a világ börzéin.
Fontos nap előtt állunk
El vagyok szontyolodva. Hamarosan túl leszünk azon az izgalmon, amely eddig a szívünkbe markolt. Ma délután négy órától hallhatjuk a Fed elnökének beszédét a jegybankárok éves konferenciáján. Ott pedig vélhetően kibújik a szög a zsákból. Vagy mégsem? Mindenesetre a befektetők minden idegszálukkal erre az eseményre koncentrálnak. Ha netán nem jönne most sem konkrétabb üzenet a gazdaság élénkítésével kapcsolatban, akkor valószínűleg sokkal jobban elszomorodnának, mint most én. Az pedig nem jelent jót - kezdi reggeli kitekintőjét az Erste elemzője.
Véget ért a nyári nihil, és ez nem jó nekünk
A nyári nihil után két nap emelkedő forgalom és mi az eredménye? Csökkenő árak, ráadásul a BUX index a 200, a 30 és a 20 napos mozgóátlagok alatt tartózkodik, a forint pedig jelentősen gyengült a kamatdöntés után.
Kamatvágás ide vagy oda, péntek előtt nem mozdul meg semmi
Továbbra is Bernanke szavaira vár a piac, a tegnapi kereskedés leginkább állóvíznek nevezhető. Az amerikai indexek a lokális maximumok környékén ingadoznak, a hazai piac a kamatdöntés ellenére sem tudott látványosan elmozdulni, és a német DAX index árfolyama is egy oldalazást jelző keresztet rajzolt a grafikonra.
Izgalmas hétnek nézünk elébe
Pénteken kerül megrendezésre a jegybankárok éves Jackson Hole-i konferenciája, ami Bernanke beszédével kezdődik. Hetek óta erre vár a piac, sokan számítanak arra, hogy újabb monetáris lazításról is beszél a Fed elnök.
Az árbevétel nő, a beruházások futnak, de a nyereség olvad
A Masterplast Nyrt. az első félévben 8 százalékkal, 39 millió euróra növelte árbevételét, az adózott eredmény azonban az egy évvel korábbi 313 ezer euró nyereségből 85 ezer euró veszteségbe fordult. Az építőipari társaság a héten már a harmadik beruházást jelentette be, amelyet az esztendő első felében lebonyolított a tőzsdei tőkebevonásból szerzett forrásból valósít meg.
Szimatot fogtak a medvék
Jól elromlott a hangulat! Míg a DAX tegnap a 20 napos mozgóátlagot tesztelte, addig a BUX már a 30 napos mozgóátlag alatt jár. Ahogy estünk egy kicsit a medvék azonnal hatalmas lármát kezdtek el csapni. Ilyen címet láttam ma reggel a Yahoo-n. „Marc Faber: Odds of Global Recession Are 100%". Azaz tuti, hogy globális recesszió lesz. Ne legyen senkinek kételye efelől. Szóval a medvék azonnal szimatot fogtak és jó PR érzékkel rendesen, paráztatják a publikumot - kezdték napi kitekintőjüket az Erste elemzői.
Hitel helyett tőkebevonás
A Facebook közelmúltban történt részvénykibocsátásából okulva érdemes átgondolni, hogy mi kell a sikeres tőkebevonáshoz. Bár az Ernst and Young legfrissebb tanulmánya szerint világszinten lecsökkent a magántőke-hátterű elsődleges részvénykibocsátások (IPO) száma 2012 második negyedévében, számos jel mutat arra, hogy több cég is tervez részvénykibocsátást a közeljövőben.
Ma a javuló hangulatban emelkedhetünk
Fontos adatok Amerikából, emelkedik az olaj és az arany is, amerikai adatdömping után gyengült a dollár. Gyenge adat, emelkedő árfolyamok Ázsiában. Emelkedésre számítunk ma.
Ma még csendes napra számíthatunk
Úgy tűnik, hogy a mai nap is csendes lehet, ugyanis kevés makro adatot láthatunk ma, gyakorlatilag semmit. Ugyan a politikai nagyüzem is beindul, de az is csak inkább holnap. Ettől függetlenül valamiféle nyilatkozatháborúra már most is számíthatunk.
Bikapata kopoghat a pesti kövön
Angela Merkel megörvendeztetett bennünket. Kiállt az EKB jegybankelnök, Mario Draghi terve mellett, amely az euró megmentéséről szólna. Emellett az MNB közlése az államadósság csökkenéséről újabb lökést adhat a forintnak.
A válság kitörése óta nem volt erre példa
Egyedi történetek mozgatják a piacokat, erre a válság kitörése óta nem volt példa. A MOL például rekord gyenge eredményt produkált, pedig az iparági környezet jó volt. Így jött is a büntetés mintegy 4 százalékos csökkenés képében.
Ázsiai rém tartja izgalomban a világot
Gyenge MOL eredmény és várakozásoknak megfelelő német GDP adat (bár a kommentárokban már jobbról beszélnek) látott napvilágot. Továbbra is izgalomban tartja a világot az ázsiai, kínai lassulás réme.
Stagnálást várhatunk mára
Nap végére kis pluszba rántották fel az amerikai indexeket, de ez sem segített Ázsián, ahol inkább kis mínuszokat láthatunk ma reggel. A japán második negyedéves GDP gyengébb lett a vártnál, s negyedéves összehasonlításban még csökkent is, a nominális GDP 0,1%-kal visszaesett a várt növekedéssel szemben.
Brókerek anyagcseréjétől omlik össze a gazdaság?
Jól kimutatható folyamatok mennek végbe az emberi testben, amikor kockázatot vállalunk. Az emberi test működése természetesen nem függetleníthető a tudattól és az elmében keletkező pozitív érzésektől, ihletett meglátásoktól, gondolatoktól, vagy éppen a stressztől. Egy brókerből lett tudós utánaeredt a fiziológiai változásoknak. A kérdés a visszacsatolás: ha a testi szimptómák befolyásolják a piaci szereplők cselekedeteit, sok ember esetében, kollektív szinten az egész piac működésébe is beleavatkoznak?
Ma egy százalék mínusz belefér
Csúnya kínai külkereskedelemi adatokat láthattunk ma reggel. A befektetők nem is hagyták szó nélkül a meglepő adatokat, Ázsia esik. Különben ahhoz képest, hogy milyen nagy meglepetést láthattunk, a reakció moderáltnak mondható, ugyanis az ázsiai feltörekvő piacok nulla körül oszcillálnak, s inkább a fejlett piacokon láthatunk eladói nyomást.
Devizaolimpia és dotkomlufi – Piaci összefoglaló
A devizaolimpia elmúlt heti nyertese egyértelműen a forint volt, miután a júniusi 307-es HUF/EUR szint óta 10 százalékot izmosodott fizetőeszközünk a közös valutával szemben. Ez idén a második ilyen produkció, legutóbb januárban sikerült 324-ről 290 alá esnie, pedig piaci elemzők szerint az eurózóna válsága még korántsem ért véget, és az Egyesült Államokban újra kialakuló dotkomlufival riogatják a befektetőket.
Hogyan lesz a fából vaskarika?
Habár a kínai adatok rosszabbak lettek a vártnál, ráadásul India is gyengén muzsikál, hiszen az ipari termelés a várt növekedéssel szemben csökkent júniusban, ennek ellenére Ázsiában alapvetően emelkedést láthattunk ma reggel.
Megtört a forint lendülete
Az egyelőre jó el, hogy pl. a DAX index úgy korrigál (legalábbis a dinamikus indikátorok szintjén), hogy közben az árfolyam emelkedik. Ez az erő jele. Ennek ellenére nem szabad elfelejtenünk, hogy az elmúlt napok emelkedését követően, most már egy korrekciós fázisban van a világ legtöbb indexe.
Jöhet egy korrekció, de nem kéne megijednünk
3 hónapos csúcson a tengerentúli piacok. Folytatta az emelkedést az olaj árfolyama. Tovább száguld a forint. Folytatódott a tegnap megkezdett. Emelkedés a Távol-Keleten. Erős eredmény az Egistől. Korrekció várható ma a BÉT-en.
Folytatódhat a száguldás a piacokon
Hatalmas rally jött pénteken arra a pletykára, hogy a spanyolok máris jelentkeznek az EFSF-nél a segítségre, s így megteremtődik a lehetőség az EKB segítségre is. Vagyis a Mario Draghi jegybankelnök által megemlített segítség szinte azonnal materializálódik is. Szerintünk pedig a valóság az, hogy voltak, akik túl sokat vártak a csütörtöki bejelentéstől, s csalódtak, és csalódottságukban eladtak. Ez eltolta a piacokat, de csak a támasz szintekig. Pénteken pedig az ellenállások újra ostrom alá kerültek, ez a mai napon is folytatódhat az Erste elemzőinek álláspontja szerint.
Ma jöhet egy kis nyugalom
Mario Draghi elintézte a piacokat. Persze talán ez leginkább nem neki, hanem a túlzott piaci várakozásoknak köszönhető. Hiszen új kötvényvásárlási programot indítanak, s vásárolni fognak perifériás állampapírokat, de ennek feltételei vannak. Egyrészt csak rövid, maximum egy éven belül lejáró papírokat vesznek, s ráadásul csak olyan államokét, amelyek bejelentkeznek az EFSF/ESM-be. Vagyis nincs féktelen pénzöntés, hanem csak visszafogott, nagyon megfontolt költekezés.
Elmaradt az összeomlás
Nem hozott összeomlást a Fed akciótlan ülése. Ugyanakkor a remény tovább él, hiszen a Fed ismételten elmondta, hogy közelről figyelik a helyzetet, és ha kell, akkor megteszik a szükséges lépéseket.
Egyre inkább érik a korrekció
Az európai fejlemények még mindig fűtik a piacokat. Felemás kép az árupiacokon. Merkel és Hollande egyeztetése erősítette az eurót. Emelkedéssel kezdte a hetet Ázsia. További emelkedés várható ma.
Fordulat jelei látszanak a magyar piacon
Jó vállalati eredmények jellemezték a tegnapi napot Amerikában. Közben Európában is gőzerővel indul a gyorsjelentési szezon, ahol szintén mintha inkább a jobbat jelentők lennének túlsúlyban.
Meglendült a spanyol varázspálca, esni kezdett a forint
Pénteken napközben jelentős fordulat következett be a nemzetközi befektetői hangulatban, és elindult a részvények „kiárusítása". Az idegeket Spanyolország borzolta azzal, hogy újra „elszálltak" a kötvényhozamok. Az eurózóna válságával kapcsolatos kiújuló félelmek miatt a forint erősödése is megtorpant.
Amerikába vándorolnak a magyar megtakarítások
Számottevő lakossági forrás áramlott az év első felében tőzsdei befektetésekbe, amely a megtakarítási hajlandóság javulására utal. A kedvező folyamatot ugyanakkor nem tükrözi a Budapesti Értéktőzsde rendkívül alacsony forgalma, amelynek hátterében egyrészt a külföldi befektetők kivárása húzódik meg, másrészt a magyar kisbefektetők egyre inkább a külföldi értékpapírpiacokon keresnek vonzó célpontokat - derült ki a KBC Securities elemzéséből.
Csendes lesz a Függetlenség Napja
Ma a függetlenségét ünnepli Amerika, így csendes kerekedésre számíthatunk Európában és Magyarországon is. Ha már a függetlenség napjánál tartunk, akkor az amerikai pénz, a dollár születésnapjáról is beszélünk, amelyet az USA alkotmányában 9 évvel és két nappal a függetlenség kikiáltása után rögzítettek.
Úgy tűnik, hogy nyerő-nyerő szituációban vagyunk
Nagyon gyenge termelési adatokra válaszul a részvényárfolyamok emelkednek, mivel a befektetők ezáltal egyre inkább hisznek a további mennyiségi lazításban.
Pénteken vége szakadt a görög átoknak
Hatalmas száguldást láthatunk pénteken szerte a világban. Az öröm jogos, a shortosok kipattanása is. Kérdés, hogy tud-e tartós emelkedés jönni, de ezt nehéz megválaszolni.