Egyrészt a Moody’s leminősítette Franciaországot, ami persze már rég kijárt volna neki, s így nagy meglepetést ez nem okoz. Másrészt az EMU pénzügyminiszterei ma tárgyalnak Görögországról, vagyis lehet egy kicsit aggódni a tegnapi nagy emelkedést követően. Így a nemzetközi piacok kis csökkenéssel kezdhetik a napot, de azt gondoljuk, hogy a tegnapi nap fordulós jeleket hordozott magában az elmúlt hetek csökkenéseit követően. A kérdés Magyarország.
Tegnap csökkent a BUX az ismert okok miatt. Viszont napközben emelkedni tudott, ráadásul a 200 napos mozgóátlagról rugaszkodott el a magyar index. Ha a rövidtávú indikátorokra nézünk, akkor is még további emelkedés lehetőségét mutatja a BUX. Ezért a talán kissé negatívabb mai nemzetközi hangulat ellenére is enyhe emelkedést várunk Budapesten. Varga Mihály elmondta, hogy csak a 2013-as költségvetés parlamenti elfogadása után folytatódhatnak a hiteltárgyalások az IMF-fel, így megállapodás is csak jövőre lehet.
USA, Európa:
Az éjszaka során a Moody’s megfosztotta a francia államötvényeket Aaa minősítésüktől és egy fokozattal Aa1-re módosította azt. Amerikában az optimizmust a kedvező gazdasági adatok mellett a fiskális szakadék megoldásának a reménye táplálta.
Az EMU pénzügyminiszterei ma találkoznak, a görög pénzügyi helyzetet tárgyalják meg. Ugyanakkor egyes sajtóhírek szerint ma még nem lesz döntés a görögökről, s így a pénzek kiutalása is csúszhat, ami egyelőre nem kritikus, hiszen a múlt héten sikeresen vontak be átmeneti finanszírozást. Ugyanakkor más hírforrások szerint ma mégis döntés születik a 31,5 milliárd eurós hitelrészlet kiutalásáról és arról is döntenek, hogy milyen lépéseket kellene még tenni a görögök megsegítésére (a 15 milliárd eurós eltérés megoldására). Vagyis kíváncsian várhatjuk ezeket a híreket, hiszen kellően nagy a bizonytalanság ezzel kapcsolatban. A trojka szerint a nehézségek ellenére a portugál kiigazítás jó úton halad. A várt 4,74 millió helyett 4,79 millió új lakásértékesítésről számoltak be az USA-ban. Az Intel vezérigazgatója bejelentette, hogy visszavonul. Paul Otellini 40 évig dolgozott a vállalatnak és az utolsó 8 évben annak vezetője is volt.
Olaj, arany:
A közel-keleti feszültségekre jelentősen emelkedett az olaj árfolyama. A kurzus 87,3 dollárról 89,28 dollárra emelkedett. Tegnap Izrael 36 órás ultimátumot adott a Hamasznak a szárazföldi hadműveletek megindítása előtt. Ez ma este fog lejárni, vagyis ha rövid időn belül nem születik megegyezés a felek között, gyors ütemben tovább nőhet a feszültség a térségben. Az arany árfolyama a 20 napos mozgóátlagról indult emelkedésnek. Az árfolyam 1714,75 dollárról 1731,7 dollárra emelkedett.
Devizák:
A tegnapi pozitív nemzetközi hangulat hatására jelentősen tudott erősödni a forint. Az EUR/HUF árfolyam 284,81-ről 281,8-ra csökkent. A nemzetközi devizapiacokat is a pozitív hangulat határozta meg. Az EUR/USD árfolyam 1,2733-ról 1,2814-re változott.
Távol-Kelet:
A Nikkei értéke 0,1%-kal, a Shanghai index értéke pedig 0,4%-kal csökkent, miközben a Hang Seng index értéke 0,39%-ot emelkedett. Japánban változatlanul 0,1% maradt az alapkamat. Az ipari aktivitás a vártnál ugyan jobb lett, de még így is csökkent. A japán jegybank ma nem jelentett be újabb monetáris lazítást, nem úgy, mint a japán kormány, amely 12,3 milliárd dollár értékű fiskális élénkítésről döntött. Ma reggel publikálták a Kínába irányuló FDI változását, ami szeptemberben 0,2%-kal elmaradt a tavalyi értékhez képest, miközben 1%-os bővülést váltak.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.