Kis cégek számára is elérhetők a tőkepiaci források

A Budapesti Értéktőzsde célja, hogy a bevonzza a parkettra a kis és közepes cégeket is, kevés társaság rendelkezik azonban az ehhez szükséges átláthatósággal és kellő vállalkozói múlttal. A cél elérését a kisebb cégekre szabott kockázati tőkeprogramok is segíthetik, amelyek felgyorsítják a vállalkozások fejlődését, egyszersmind alkalmassá teszik azokat további tőke bevonására. A tőzsdére lépés nemcsak a kockázati tőkés számára megfelelő kiszállási lehetőség, de a vállalkozás eredeti tulajdonosa számára is jó megoldás, ha megtartaná tulajdonrészét.

Mit hozhat a kockázati tőke?
„Az intézményi befektetők bizalmát fokozza, ha egy kockázati tőkés már megnyitotta az utat, beszállt a cégbe, és a befektetést követően a tervezett növekedés is bekövetkezett.” – hangsúlyozta Herczku György, a KBC Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. vezetője. Hozzátette: „Mindez segíti az átláthatóságot és a cég jövőbeli kilátásainak megítélését is, hiszen a kockázati tőkés garanciát jelent arra, hogy a cég pénzügyi és piaci terveit egyszer már szakértő szemmel áttekintették.” A kockázati tőkebefektető több éves jelenléte alapján a tőzsdei befektetők nagyobb bizalmat szavaznak a vállalkozásnak. Ez a bizalom növelheti a tőkepiacon keresztül bevonható források mértékét, így kifizetődőbbé válik a tranzakció. A nagyobb kibocsátás ráadásul a részvények likviditását is segíti.
Színesítenék a Budapesti Értéktőzsdén található befektetési kínálatot a kis és közepes vállalkozások, ám a kisebb cégek többnyire nehezen teljesítik az intézményi befektetők elvárásait. A tőzsdén keresztüli forrásbevonás feltétele ugyanis, hogy a vállalkozás átlátható legyen, így a cégnek pénzüket felkínáló befektetők felmérhessék annak kockázatait.A sikeres tőzsdei bevezetés feltétele továbbá, hogy a vállalkozás megfelelő növekedési kilátásokkal rendelkezzen, ehhez azonban szükséges az is, hogy múltbeli teljesítménye is felmérhető legyen.

A kisebb vállalkozásoknak viszont többnyire nincsen befektetői szempontból jól megítélhető múltja és hitelességi problémákkal is küzdenek, így a befektetők nem mindig látnak biztosítékot arra, hogy a cég a tőlük kapott forrást megfelelően költi majd el. A tőzsdeképességet azonban a kockázati tőkeprogramok javíthatják.

Egy kevésé hangsúlyozott, de fontos szempont lehet az is, hogy ha tőzsdén száll ki a kockázati tőkebefektető, akkor az eredeti tulajdonos nemcsak megtarthatja tulajdonát, de a korábbi társánál „csendesebb”, semlegesebb befektetőkre tesz szert. Ez főként a magyar vállalkozói hozzáállás miatt nyomhat sokat a latba, a kockázati tőkebefektetésektől ugyanis sokszor azért idegenkedik egy-egy vállalkozó, mert cégét nemcsak felfuttatni szeretné, hanem hosszabb ideig megtartani, családi birodalmat építeni.

Mire jó a tőzsde?

A tőzsdei bevezetés gyakorlati haszna a kockázati tőkét befogadó kkv-ék számára kettős, egyrészt ez egy szokványos megoldás ahhoz, hogy a kockázati tőkés – hozamát learatva – kiszállhasson, másrészt lehetőséget ad a jó növekedési kilátásokkal rendelkező vállalkozások számára egy második körös tőkebevonásra.

Jeremie programok
A Jeremie I. Kockázati Tőke Program a résztvevő alapokon keresztül az innovatív, átgondolt üzleti tervvel és elkötelezett menedzsmenttel rendelkező 5 évnél nem régebbi alapítású, 1,5 milliárd forintot meg nem haladó forgalmú korai és növekedési szakaszban lévő vállalkozások számára biztosít forrásokat. A nyolc kockázati tőkealap a Start Garancia Zrt. becslése szerint 2012. június 30-áig a 54 befektetést valósított meg magyarországi vállalkozásokban.
Jeremie II. Programban a kritériumok magvető cégeknél 3 év és 200 millió forint, növekedési szakaszban lévő cégek esetében pedig 5 év és 5 milliárd forint.
Akiknek már sikerült...

Azt, hogy nem elérhetetlen egy kockázati tőkebefektetéssel elindult magyarországi kis vagy közepes vállalkozás számára, hogy a tőzsdén nagyra növekedjen, bizonyítja, hogy van már rá példa, sőt a vállalkozás nem is a budapesti parkettra, hanem egyenesen az egyesült államokbeli Nasdaq-ra tudott kilépni. Jelenleg ott forognak ugyanis a LogMeIn szoftvercég illetve a magyarországi kockázati tőkéstárssal beindult Euronet pénzforgalmi szolgáltató papírjai.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo