Tőzsde cikkek

Mi történt a forinttal?
Erősen gyengült tegnap a forint, ám a napvilágot látott magyarázatok egyike sem tűnik elég erősnek ahhoz, hogy magyarázza a folyamatokat az Erste elemzői szerint. Mára a ház szakemberei emelkedést várnak Európában és Budapesten egyaránt.

Továbbra sem tud magához térni a BUX
Örülnek a japán választásoknak, gyengül a jen, emelkedik a piac. A német DAX is plusz nullában evickél a fontos ellenállás környékén. Az jó, hogy mágnesként ragad a szinthez, pozitív folytatást vetít előre.

Mindenki a megegyezésben érdekelt
John Boehner republikánus vezető kissé leküldte a piacokat. Szerinte Obama nem akar kiadást csökkenteni, s például a kisvállalkozások adóját emelné, ami nem olyan jó. Erre egy kis csökkenéssel válaszoltak az amerikai részvénypiacok. A vita ellenére azért mindenki egyre inkább tisztában van azzal, hogy a pártok abban érdekeltek, hogy megegyezzenek – kezdték reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.

Jó híreket hozott Bernanke
Tegnap pozitív üzenetet hozott Ben Bernanke. Az „operational twist” helyett jön 45 milliárd dollárnyi friss pénz a piacokra, ennyiért fog a Fed államkötvényeket vásárolni havonta.

Parkolópályán az IMF tárgyalások
Ma is enyhe pozitív hangulat van Európában, s a BUX is fordulós jeleket mutat. Így megostromolhatjuk a 200 napos mozgóátlagot, ez pedig mintegy 150-200 pontos emelkedést vetít előre.

Ma már emelkednie kellene a tőzsdének
Monti nyugtatgatja a piacokat, szerinte nem kell félni politikai vihartól Olaszországban. A befektetők nem ezt gondolják, de talán a mai napon már valamiféle megnyugvás jöhet az Appennin-félszigeten.

Tragikus adatot láthattunk Kínából
Az export 9 százalékos növekedés helyett, csak 2,9 százalékkal tudott bővülni novemberben. Két évvel ezelőtt még 40 százalékkal száguldott ez az érték, s azóta folyamatosan csökken.

Csak 8 százalékra van a piac a csúcstól!
Tegnap komoly teljesítményt nyújtott a DAX index. Sikerült a korábbi lokális maximum fölé kerülnie és megcélozta a 7.600 pontnál levő következő szintet, amely fölött már csak a 8.200 pont környéki minden idők legmagasabb értéke van, mint ellenállás.

Magyarországon vizsgálódik a Fitch
Sajtóértesülések szerint a Fitch hitelminősítő elemzői megérkeztek Magyarországra, és tárgyaltak az MNB-vel és a Nemzetgazdasági Minisztériummal.

Mintha kezdene pozitívba fordulni a hangulat
Sok minden nem történt a világban, de ennek ellenére elillanóban van az a negatív hangulat, amely az elmúlt két napban jellemezte a piacot.
Egyre sürgetőbb a megállapodás az amerikai költségvetésről
Gyenge amerikai adatok rontották tegnap a hangulatot a piacokon. Az Erste elemzői szerint lassan ideje lenne, hogy az indexek elhagyják a jelenlegi szinteket, a folytatás szempontjából a következő napok mozgásai fontosak lehetnek.
Ma lehet okunk az optimizmusra
A nagyvilágban optimizmusra adhat okot, hogy ma megkezdődik a görög kötvények visszavásárlása, s Merkel kancellárasszony is azt mondta, hogy hitel leírásra számíthat Görögország, ha a költségvetése többletessé válik.
Hogyan lesz egy munkásgyerekből milliárdos tőzsdecápa?
A hedge fund guruk többsége kerüli a nyilvánosságot, vannak viszont, akik kifejezetten provokálják a közvéleményt. Hugh Hendry munkáscsaládban nevelkedett, aki saját bevallása szerint momentum kereskedő, bár sokszor a trendektől eltérő irányokkal kereskedik.
Nincs IMF-tárgyalás: negatív hír ez a piacoknak
Tegnap megint volt egy kis volatilitás az amerikai piacokon. Előbb Boehner a képviselő ház republikánus színű szóvivője szerint egyelőre nincs jelentős előrelépés a „költségvetési szakadék” ügyében. Ez okozott egy kisebb pánikot a piacon.
Kedvezőtlen IMF-hírek ellenére is erős tudott maradni a forint
Jó hangulat uralkodott a tengerentúlon. Indokolatlanul nagyot zuhant az arany árfolyama. Stabil tudott maradni a forint. Emelkedés Ázsiában. Emelkedhet a mai kereskedésben a hazai piac.
Csúnya lett a tegnapi nap vége Pesten
A kezdeti emelkedésből újabb komolyabb csökkenés alakult ki, s egy gyenge támasz szintet át is ütött a BUX index, akár csak a Richter, amely nagyon közel került a 35.000 Ft-os erősebb támaszhoz.
Az alapkamatról dönt ma az MNB
Kis csökkenést láthattunk tegnap szerte a világban. Európában és az USA-ban egyébként természetes korrekció volt a múlt heti jelentős emelkedést követően. Különben is inkább a kivárás jellemezte a befektetők viselkedését a Görögországról folyó tárgyalások közepette. Ez különben pozitív eredménnyel ért véget - kezdték reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.
A fekete péntek jól sikerült, de rosszkor jött a leminősítés
Számunkra nyilván a legfontosabb esemény, hogy az S&P egy fokozattal csökkentette a magyar hosszú távú államadósság minősítését, a hosszú távú növekedési kilátások romlása miatt.
Súlyos döntés előtt Európa
Jönnek a hírek rendesen. A tajvani kormányzati alap részvényvásárlása jelentős emelkedést hozott a Taiex indexben. Ázsiában amúgy is pozitív a hangulat annak köszönhetően, hogy egyre kevésbé félnek a kínai lassulástól. Ráadásul a német export és import adatok is 0,5 százalékponttal meghaladták a várakozásokat, s ez valamiféle gazdasági élénkülésre utal - áll az Erste elemzőinek reggeli kitekintőjében.
Tényleg csak minket izgat az EU-büdzsé?
Jönnek a jobbnál jobb hírek rendesen. A tajvani kormányzati alap részvényvásárlása jelentős emelkedést hozott a Taiex indexben. Ázsiában amúgy is pozitív a hangulat annak köszönhetően, hogy egyre kevésbé félnek a kínai lassulástól.
Ma is lesz mi miatt aggódni
Erős emelkedést láthattunk tegnap Európában és az USA-ban is, örülnek a piacok az amerikai fejleményeknek. Ugyanakkor, azért ma is lehet aggódni.
Jobb lett volna Matolcsy újabb csomagja nélkül
Talán jobb napunk lehetett volna ma, ha nincs a magyar kormány pénteki bejelentése. A befektetők egyelőre pozitívnak értékelik a tárgyalásokat a republikánusok és a demokraták között. A felek karácsonyig szeretnének megegyezni, s abban is egyetértenek, hogy el kell kerülni a „fiskális szakadékot”. . Nálunk viszont az új adók agyoncsapják a MOL-t és az OTP-t.
Vállalati hírek mozgatják a hazai piacot
A Richter portfoliók átrendezése erőteljesebb mozgást eredményezett tegnap a hazai tőzsdén, a nemzetközi piacokon továbbra is az amerikai pénzügyi problémák befolyásolják a hangulatot. Az Erste elemzői szerint jöhet némi korrekció, bár ez lehet, hogy a pesti parketten inkább hétfőre bontakozik majd ki.
Szakadék szélén táncolunk
Továbbra is a medve maradt az úr a nemzetközi piacokon, még mindig a „pénzügyi szakadék” illetve az azzal kapcsolatos tárgyalások, annak elkerülése ad okot a félelemre. Ugyanakkor az egyedi sztorik is hatnak a piacon. Például a Cisco jelentős emelkedést tudott felmutatni az eredmény hatására, bár azért a napon belüli mozgása már inkább beteges volt - emelték ki az Erste elemzői reggeli kitekintőjükben.
Végre jó hírek jöttek
Jó lett a Home Depot eredménye, s a cég az árbevétel és EPS várakozásait is megemelte. A görögök sikeresen bocsátottak ki egy és három hónapos kötvényeket. Még cirka egy milliárd euróval többet is gyűjtöttek össze, mint szerettek volna.
Továbbra is beteg a piac.
Tegnap ünnepnap volt az USA-ban, de a tőzsdék nyitva tartottak. Így nem túl nagy meglepetésre az indexek végül leheletnyi elmozdulást mutattak.
Obama nem nyugtatta meg a piacokat
Továbbra is bizonytalanság jellemzi a piacokat, ezt azonban már jórészt beárazta a piac - jelezték reggeli kitekintőjükben az Erste elemzői.
Már megint a görögök
A Görögországgal kapcsolatos negatív hírek (később kaphatják meg a következő hitelrészletet), illetve az amerikai „pénzügyi szakadékkal” kapcsolatos aggodalmak megint negatívan hatottak végül a nemzetközi piacokra.
Csúnya nagy zakót láthattunk tegnap
Hosszú idő után újra korreláltak a piacok, ami nem jó jel. Kérdés, hogy ez folytatódik-e. Egyelőre egy napról van szó, s még nem romlott el véglegesen semmi. Mindenesetre érdekes jelenséget láthatunk mindenféle magyarázatokkal.
Eljött a nagy nap
Legalábbis az amerikai választók számára. Egyszer valaki azt mondta, hogy a választás a „demokrácia ünnepe”. Tökéletesen egyetértünk ezzel. A győztesre viszont kemény munka vár, s megkapja azt a lehetőséget, hogy négy év múlva mint győztes hadvezér nézhessen vissza az elnökségi évekre. Ugyanis nagy valószínűséggel addigra túl lesz a recesszión az USA és remélhetőleg a világ és Európa is.
Már az elnökválasztásra figyelnek a piacok
Egy kis jojó-t láthattunk az elmúlt napokban. Ami talán egy kissé aggasztó, hogy a jó hírek ellenére végül a jövőtől való félelem ébredt fel a piacokban. Hiszen holnap lesz az elnökválasztás az USA-ban.
Sandy nyugalomba vágta a piacot
A tengerentúli börzék tegnap is zárva tartottak, a többi piacon azonban jó hangulat uralkodott. A reggeli ázsiai emelkedés mellett a nyugat-európai piacok is észak felé vették az irányt. A jó hangulatban szerepet játszottak a jó gyorsjelentések, és a vártnak megfelelő makroadatok.
A piacokon is tombol a hurrikán Amerikában
A tengerentúli befektetők távolmaradása ellenére nem volt teljesen eseménytelen a hétfői kereskedés. A hurrikán miatt több vállalat is bejelentette, hogy elhalasztja a harmadik negyedéves gyorsjelentését. A világ másik felén mozgalmas volt a nap, a japán és az indiai jegybank is élénkítő lépéseket jelentett be, de ennek ellenére a pirosban zártak az indexek – kezdték reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.
Óriáshurrikánra figyelnek a piacok
A nemzetközi piacok hangulatát ma jelentős mértékben meghatározhatja, hogy Amerika legnagyobb tőzsdéi közül a NYSE és a Nasdaq sem nyit ki a Sandy nevű óriáshurrikán miatt. Ennek következtében a hazai parketten sem számíthatunk kiemelkedő mértékű forgalomra a mai nap során.
Ami elromlott a múlt héten, az még mindig rossz
A tegnapi nap is halovány volt mind a németeknél, mind az USA-ban. Ezzel szemben Ázsiában ma reggel már méretesebb, egy százalék körüli eséseket látunk, s a határidős indexek is csökkenést sugallnak. Szóval, ami elromlott múlt héten, az továbbra is rossz.
Szendereg a robogás
Például a DAX esetében, egy rés betöltést követően illett volna kissé komolyabb emelkedést mutatni. A mintegy 0,3% valahogy nagyon haloványnak tűnt. Közben a rövid távú indikátorok jelzést adtak és Ázsiában is javult a hangulat. Így ma talán összejön az a „kissé komolyabb” emelkedés.
Megint az aggodalom lett az úr
Míg ünnepeltünk a világ csúnyán viselkedett. A DAX-nak jó nagyokat sikerült esnie, s az amerikai piacon is az aggodalom lett az úr.
Kis cégek számára is elérhetők a tőkepiaci források
A Budapesti Értéktőzsde célja, hogy a bevonzza a parkettra a kis és közepes cégeket is, kevés társaság rendelkezik azonban az ehhez szükséges átláthatósággal és kellő vállalkozói múlttal. A cél elérését a kisebb cégekre szabott kockázati tőkeprogramok is segíthetik, amelyek felgyorsítják a vállalkozások fejlődését, egyszersmind alkalmassá teszik azokat további tőke bevonására. A tőzsdére lépés nemcsak a kockázati tőkés számára megfelelő kiszállási lehetőség, de a vállalkozás eredeti tulajdonosa számára is jó megoldás, ha megtartaná tulajdonrészét.
Csalódást okozott a Google
Enyhe emelkedést várnak az Erste elemzői a Budapesti Értéktőzsdén, bár úgy tűnik, hogy a kormány intézkedései nem csupán átmenetileg növelték a részvénybefektetők elvárt kockázati prémiumát.
Újra unortodox útra lépett a kormány
Volt egy kis aggodalom tegnap, s napközben jelentős esést is produkált az index. Ugyan az jó hír, hogy a kormány együttműködik az EU-val, hiszen nem akarjuk elbukni a kohéziós alapokból az évi 500 millió euró támogatást, amely a GDP 0,5 százalékára rúgó ingyen pénz.
Jön az újabb 150-200 milliárdos megszorítás?
Tovább folytatódik a spanyol ügy, s pozitívak a fejlemények. Az EU jól fogadta azt a tervet, hogy csak elővigyázatossági keretet kérnének a spanyolok, de felhívták a figyelmet, hogy akkor is folytatni kell a megkezdett költségvetési kiigazításokat. Na ennek megörült a piac, de azért nem kell túlzásokba esni, hiszen csak a támasz szintekről indultak meg az árfolyamok - kezdték reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.
Indul a dömping
Indul a gyorsjelentési dömping az USA-ban. Olyan nagyágyúk jelentenek ma, mint a Coca-Cola, Goldman, IBM vagy Intel. Különben eddig 38 cég jelentett az 500 S&P indextagból, s eddig 7 százalékos volt az EPS növekedés, amely mintegy 8,5 százalékos meglepetés. Vagyis eddig viszonylag jól alakult a gyorsjelentési szezon.
Ismét forró a görögök körül a levegő
Ugyan megint felhevült a görögök körül a levegő, de valószínűleg ettől kevésbé kell most félni. Olyan tervek fogalmazódtak meg, hogy az ESM segítségével vásároljon vissza a dél-európai állam kötvényeiből a jelenlegi nyomott, 50 százalék alatti, de inkább 20-30 százalék körüli árakon. Így jelentősen csökkenthetné az államadósságot és teljesülnének a 2020-ra szóló tervek - kezdik reggeli kommentárjukat az Erste elemzői.
Továbbra is a bizonytalanság az úr a piacokon
Egyesek Görögország távozásáról beszélnek a monetáris unióból, vagy éppen olyan összeomlásról beszélnek Európában, mint amelyet az USA-ban láthattunk 2008 októberében. Szóval nagy a pesszimizmus.
Érdekes helyzet alakult ki a piacokon
Ha a BUX-ra tekintünk, és a negatív nemzetközi hangulatot nem vesszük figyelembe, akkor azt mondjuk, hogy a technikai kép alapján simán tovább kéne emelkednie az indexnek. Tegnap sikeresen rugaszkodott el a BUX a 20 napos mozgóátlagról és a rövidtávú indikátorok is emelkedést sugallnak.
Az aggodalom az úr a piacokon
Továbbra is a félelmek dominálnak a piacokon, s így a lokális csúcsok közeléből dél felé veszik az irányt az indexek. Pedig tegnap voltak segítő körülmények, amelyek emelhették volna az indexek értékét, de ez a délelőtti órákban elhalt. Legalábbis ami a DAX-ot illeti. A BUX relatíve erős volt - kezdik reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.
Már az IMF is sötétebbnek látja a jövőt
Egyelőre nem mozgatja meg a piacokat különösebben az IMF által kiadott Költségvetési Monitor, amelyben a szervezet jelentősen rontotta mind a világ, mind magyar gazdaságra vonatkozó előrejelzéseit. A befektetőket inkább a végre elinduló ESM rendszer illetve a kezdődő gyorsjelentési szezon érdekli.
Gyorsjelentés előtti szélcsend a piacokon
Van egy kis aggodalom a piacon. Holnap indul az amerikai gyorsjelentési szezon. Ugyan az elemzők többsége növekvő eredményeket vár összességében, de az indulás valószínűleg nem lesz túl fényes, hiszen az Alcoa esetében a profit jelentősen visszaeshetett az elmúlt negyedévben - emelték ki az Erste elemzői reggeli kitekintőjükben.