Csalódtak a nagyok a régióban - Mi jöhet ez után?

Jóval kevesebb az intézményi befektető a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), sokat fogyott az alapkezelői, vagyonkezelői megbízások száma és volumene is a magyar tőkepiacon, aminek szerepe van a Budapesti Értéktőzsde forgalmának két év alatt bekövetkezett 60 százalékos visszaesésében is. Az új piaci helyzetben a költséghatékonyság kerül a középpontba, amely átformálja a piaci kapcsolatokat.

Zsugorodott tavaly az intézményi befektetői piac, az intézményi megbízások által generált tőzsdei forgalom átlagosan 30 százalékos csökkenése és a hazai szakmai befektetők által kezelt vagyon olvadása miatt.  Az alapkezelői piacról a 2011-es magán-nyugdíjpénztári vagyonátadás miatt mintegy 300 milliárd forint értékű részvénybefektetés távozott, amely csak hosszú évek alatt épülhet vissza. Kevesebb pénz áramlott be 2012-ben a jelentős értékpapír-portfoliót kezelő életbiztosításokba is, a féléves díjbevétel csaknem 20, míg a háromnegyedév végi közel 10 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban.

Távoznak a világóriások

Mivel a tőzsdei forgalom és a vállalati tranzakciók visszaesése a feltörekvő közép-európai régió egészére jellemző, néhány neves külföldi pénzintézet már bejelentette, hogy leépíti a térségben a tőzsdei szolgáltatásokkal és vállalati finanszírozással foglalkozó üzletágát.

Nagy kihívások előtt állnak a kisebb magyar értékpapírcégek is, amelyek a csökkenő piacon, a BÉT új Xetra kereskedési rendszeréhez kapcsolódó információtechnológiai kiadások mellett kell, hogy megőrizzék nyereségességüket. A konszolidáció tehát folytatódhat, és a részvénykereskedés átalakulhat.

Költséghatékony megoldások

Változnak a befektetői célpontok
Az átrendeződő piacon a csökkenő BÉT forgalom miatt felértékelődik a nemzetközi tőzsdékhez kiépített közvetlen kapcsolat. Változnak a professzionális befektetőktől érkező kereskedési megbízások célpontjai is. A KBC Securities tapasztalata szerint nő az érdeklődés a balti piacok iránt és egyre többen nyitnak olyan egzotikusnak számító, korábban kevéssé népszerű piacok felé, mint az orosz és a török.
„Nem lenne meglepő, ha akár harmadával csökkenne a következő időszakban a tőzsdetagok száma a BÉT-en, ugyanakkor a tőzsdéről távozó brókercégek egy része megmarad, mint szolgáltató, csak egy nagyobb cégen keresztül csatlakozik majd a BÉT-hez” – vélte Körmöczi Dániel, a KBC Securities intézményi üzletágának igazgatója. Szerinte a piacon maradó értékpapírcégek olyan komplex és költséghatékony szolgáltatással erősíthetik pozícióikat, amelynek igénybe vétele megfelelő alternatívát jelent az ügyfeleik megtartására törekvő, de az önálló tőzsdei kereskedést feladó cégek számára.

A partnert kereső brókercégek számára vonzó lehet egyebek mellett Körmöczui Dániel szerint, ha egy helyen tudnak szerződni az értékpapír-forgalmazására és a letétkezelésre is, azaz partnerük az értékpapír-kereskedés lebonyolítása mellett ellátja az értékpapír számlavezetéssel kapcsolatos nyilvántartási, elszámolási és értékelési feladatokat is.

 

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo