Ráadásul ma még pozitív hír is jött a skizofrénia kezelésére szolgáló gyógyszere kapcsán, amelyet a Forest Laboratories, a Richter partnere benyújtott jóváhagyásra az amerikai hatóságokhoz. Így várhatóan a gyógyszer 2014-ben piacra is kerülhet az USA-ban. Különben mostanra mintegy duplája fordult meg a részvényeknek a tőzsdén, mint amennyit az MSCI követő tőzsdén kereskedett alapoknak el kell adnia. Vagyis hamarosan véget érhet az eladói nyomás. Különben is arra számítunk, hogy nagyjából november 30-ával véget ér a rémálom a Richter részvények piacán.
Az IMF/EU tárgyalások magyar vezetője egy konferencián tegnap arról beszélt, hogy az is eredmény, ha nincs megállapodás. A negatív komment azt sugallja, hogy a kormány visszahátrál a megállapodástól, ahogy a befektetők kockázati étvágya emelkedett az elmúlt hetekben. A hír kissé negatív. Az MNB Monetáris Tanácsa tegnapi ülésén a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 6%-ra csökkentette az alapkamatot.
Ugyanakkor a külföldi piacokat helyre rakta a demokraták szenátusi vezetője Harry Reid nyilatkozata, hogy eléggé keveset haladtak előre a „költségvetési szakadék”-kal kapcsolatos tárgyalások. Így most újra negatív a hangulat. Ezért a Richterrel kapcsolatos jó hírek ellenére a BUX további csökkenése valószínű a mai napon. Ugyanakkor limitált csökkenést várunk, hiszen 17.200 pont környékén egy támasz szint látható.
USA, Európa:
Rossz napjuk volt tegnap a vezető tengerentúli indexeknek, a nyitást követően lefelé vették az irányt, és a negatív hangulat zárásig nem enyhült. A múlt heti erőteljes emelkedés után már várható volt a negatív mozgás (Dow -0,69%, Nasdaq -0,3%, S&P500 -0,52%).
Továbbra is a fiscal-cliff-el kapcsolatos félelem uralja a piacokat, tegnap Harry Reid demokrata szenátusi vezető, azt mondta, hogy egyelőre nem történt előrelépés az ügyben. Ennek volt köszönhető a tegnapi negatív hangulat. A chicago-i Fed elnöke Charles Evans nyilatkozta tegnap, hogy a korábban említett 7% helyett 6,5%-os munkanélküliségi ráta esetén lehet kamatemelés.
Annak ellenére estek a piacok, hogy a makroadatok pozitív meglepetést okoztak a befektetőknek: az S&P Case Shiller házár index 0,3%-kal négy éves csúcsra emelkedett szeptemberben, a Conference Board fogyasztói bizalmi index novemberi értéke a várt 73 helyett 73,7 pont lett, ami 2008 februárja óta nem látott érték, a Richmond-i Fed index a várt -9 pont helyett 9 pontra emelkedett.
Olaj, arany:
Az olaj árfolyama 87,28 dollárról 87,18 dollárra csökkent és ez által a 30 napos mozgóátlagra simult rá. A mérsékelt csökkenés a fiscall cliff ismételt előtérbe kerülésének tulajdonítható. Az arany árfolyama is kissé csökkent a tegnapi kereskedés során, ennek árfolyama az unciánkénti 1748,85 dollárról 1742,15 dollárra csökkent.
Devizák:
A forint a tegnapi pozitív európai hangulatban erősödni tudott és az EUR/HUF árfolyama 281,88-ról 280,33-ra csökkent. A forint az erősödés következtében megközelítette a pénteki leminősítés előtti árfolyamot.
A tegnap délelőtti jó hangulatot a vártnál jobb amerikai makro adatok ellenére is az aggodalom váltotta délutánra és a kettő ötvözete a dollárnak kedvezett. Az EUR/USD árfolyam 1,2972-ről 1,2943-ra változott.
Távol-Kelet:
A mai kereskedésben az összes főbb távol-keleti részvény csökkenést mutatott. A Nikkei értéke 1,22%-kal, a Hang Seng index 0,94%-kal, a Shanghai index értéke pedig 1,01%-kal csökkent.
Határidős piacok:
Vegyes a mozgás a határidős piacokon