Tehát enyhe további csökkenés elképzelhető, különösen annak fényében, hogy az elmúlt napok csökkenéseit és a pozitív ázsiai zárást követően Európa és az USA indexei is mintha ma emelkedni akarnának. Ráadásul az Alcoa eredménye enyhén jobb lett a várakozásoknál, melyet kitörő örömmel fogadott a piac, persze ez azután kissé olvadozott. Mindenesetre a reakció jónak volt mondható, ez pedig további pozitív folytatást sugall, ugyanakkor a rövid távú korrekció még nem fejeződött be. Ellentétben az USA-val, Németországban a DAX befejezte a korrekciót, s igazándiból kész az emelkedésre, amelynek be kéne következnie hamarosan (talán még a 20 napos mozgóátlagot leteszteli). Ha nem ez történne, annak komolyabb negatív üzenete lenne a piac számára.
Matolcsy György szerint az MNB-nek is ugyanazokat az eszközöket kellene használnia, mint amit a Fed vagy az EKB alkalmaz, utalva ezzel az állampapír-vásárlás szükségességére. Matolcsy György eséllyel pályázhat Simor András márciusban megüresedő székére az MNB elnöki posztján.
USA:
Rossz hangulatban telt a kereskedés a tengerentúlon, a nap elején intenzív esés vette kezdetét a piacon, a nap második felében korrigálni próbáltak a piacok, de nem sikerült a pozitív tartományba kapaszkodniuk zárásra (Dow –0,41%, Nasdaq –0,22%, S&P500 –0,33%).
A bevétel szintjén a várakozásokat felülmúló, profit tekintetében pedig megegyező eredményeket publikált tegnap az Alcoa, aminek köszönhetően 1,1%-ot emelkedett zárás után az árfolyam. 5,9 milliárd dolláros bevétele volt a cégnek az elmúlt negyedévben, ami jobb mint az 5,6 milliárd dolláros konszenzus, de a bázisnál valamivel kisebb. A részvényenkénti profit a várakozásnak megfelelően 6 cent lett, a tavalyi év azonos időszakának 3 centes veszteségével szemben. A saját 2013-as eredményére nem adott előrejelzést a társaság, de az alumíniumpiacon 7%-os keresletbővülésre számít.
Nagyot esett tegnap a Boeing árfolyama (2,6%), miután napvilágot látott, hogy a legújabb Dreamliner 787-es gépe füstölni kezdett. A Japan Airlines üzemeltetésében lévő gépnek üzemanyag-szivárgás lehet a problémája.
Európa:
Jól sikerült tegnap az ír kötvényaukció. A tervezett 2 milliárd euró helyett 2,5 milliárdnyi 5 éves kötvényt adtak el 3,35%-os hozam mellett. A munkanélküliségi ráta 11,8%-ra emelkedett az eurózónában novemberben, ami megfelel az elemzői konszenzusnak.
Ma délben novemberi ipari termelést publikálnak a németeknél.
Olaj, arany:
Tegnap 4 centtel csökkent a kőolaj ára az Egyesült Államokban annak a hírnek a hatására, hogy az amerikai készletek 2,4 millió hordóval nőttek, míg a piac 2 millió hordó emelkedésre számított. Az arany erősödni tudott, és 1,661 dollárig nőtt a kurzus a korábbi szintekről. A befektetők növekvő kínai keresletre számítanak.
Devizák:
Tegnap erősödéssel zárt a dollár az euró ellenében. 1,311-ről 1,308-ig süllyedt az árfolyam, az előző napi emelkedést követően. A reggeli kereskedésben oldalazás látható, nem igazán tudott 1,308 környékéről elmozdulni a kurzus. Nem volt túl nagy izgalom a forint piacán tegnap, a délelőtti kereskedésben 293 forintig emelkedett a kurzus, ahonnan irányt váltott és 291,6 süllyedt zárásra. Ma reggel 291,7 körül oldalazott a kurzus.
Távol-Kelet:
A japán tőzsde az egész kereskedés során emelkedni tudott, a kínai piacokon azonban már felemás a hangulat (Nikkei 0,68%, Hang Seng 0,41%, Shanghai –0,05%). Reuters-források szerint a japán jegybank a január végi ülésen kormányzati nyomásra rögzíteni fogja a 2%-os inflációs célt, és további monetáris élénkítésről is szó eshet majd. A jen gyengülni kezdett a hírre, ami kedvezett az exportőr vállalatoknak.
Határidős piacok:
A főbb amerikai és európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.