A bank rossz eredményét egy egyszeri tétel (560 millió eurónyi halasztott adó amortizációja) okozta. Összességében ezek csak indokoknak tűnnek arra, hogy a Dow Jones gyakorlati csúcsra jutatásánál egy jelentős profit realizálás induljon el a piacokon, attól félve, hogy most jön a korrekció. Az ilyen jóslatok pedig sokszor önbeteljesítők szoktak lenni.
A DAX például egy nagy levegővel a támasz szintig merült, ahol ráadásul az 50 napos mozgóátlag is van jelenleg (vagy legalábbis nagyon közel). Ezért azt gondoljuk, hogy ma vagy holnap jöhet egy emelkedés erről a szintről, de annak minősége jelentős lesz a folytatás tekintetében. A BUX is átesett a 20 napos mozgóátlagon, s talán a 30 napos mozgóátlag (ahol egy támasz szintet is találunk) állíthatja meg a lefelé irányuló mozgást.
Meg nem nevezett források szerint a magyar kormány 10 éves, dollárban denominált kötvényeket tervez kibocsátani 2 milliárd dollár értékben a hét második felében. A kamat 5,25-5,5% között lehet, ami 50-75 bázisponttal magasabb, mint a magyar CDS felár és a 10 éves amerikai államkötvények hozama.
USA:
Gyengén kezdték a hetet a vezető tengerentúli börzék, az indexek lefordultak a csúcsokról és jelentős mínuszban zárták a kereskedést (Dow -0,93%, Nasdaq -1,51%, S&P500 -1,13%). Az Amerikai Egyesült Államok peres eljárás elindítását tervezi a Standard and Poor’s hitelminősítő ellen. A 2008 előtt alkalmazott jelzálog hitelminősítések miatt indulhat per, a források szerint még akár a héten beadhatják a keresetet.
A Dell papírjait napokon belül kivezethetik a piacról, ha sikerül megállapodni a tranzakció részleteiről. A mától BlackBerry néven forgó Research in Motion papírjait tartásról vételre minősítette a Bernstein.
Európa:
Rendkívül borús volt a hangulat a nyugat-európai piacokon, több százalékos eséssel zártak az indexek (FTSE100 -1,58%, DAX -2,49%, CAC40 -3,01%). A termelői árak éves alapon 2,1%-os emelkedést mutattak, ami nem volt meglepetés, mert a piacok is erre számítottak.
A New York Times arról ír, hogy a ciprusi bankcsőd elkerülése érdekében az országnak körülbelül 22 milliárd eurós mentőcsomagra lenne szüksége. A ciprusi pénzintézetek betéteinek nagy része orosz maffiózók és oligarchák kezében van, ezért nem szívesen adják meg a segítséget a szigetországnak. Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter azt mondta, hogy az euró fennmaradás szempontjából nem olyan fontos, hogy Ciprus elkerülje a csődöt, hiszen nagyon kis országról van szó. Januárban jelentősen zuhantak (-8,5 % éves alapon) a német autóértékesítések.
Olaj, arany:
96 dolláron zárt tegnap az amerikai könnyű kőolaj. Ez jelentős, 1,6%-os áresés a mai készletadatok előtt. A tegnapi tőzsdei áresés tehát a nyersanyagpiacokon is éreztette hatását. Az arany kismértékben emelkedett tegnap a növekvő kockázatkerülés miatt. Az arany 1,675 dolláron állt ma reggel.
Devizák:
Az EUR/USD árfolyam 1,3643-ról 1,3514-re csökkent, miután tegnap felerősödtek az Európával kapcsolatos aggodalmak. A hangulat romlását több tényező együttesen váltotta ki, így többek között az olasz és a spanyol politikai feszültségek éleződése és Ciprus finanszírozási problémáinak súlyosbodása. A kedvezőtlen nemzetközi hangulatban a forint gyengülni kezdett az euróval szemben és az EUR/HUF devizaárfolyam 292,27-ről 293,35-re emelkedett zárásra.
Távol-Kelet:
A Nikkei 1,89%-ot, a Hang Seng pedig 1,72%-ot esett, miközben a Shanghai index 0,28%-os emelkedést tudott felmutatni. A HSBC ma publikálta a szolgáltatói szektor PMI adatát, ami 51,7 pontról 54,0-ra emelkedett.
Ausztráliában a külkereskedelmi hiány nagysága lényegesen kisebb lett a vártnál decemberben, miközben a negyedik negyedévben a házárindex év/év alapon 2,1%-os növekedést mért, szemben a 0,9%-os várakozással. Az ausztrál jegybank nem változtatott az alapkamat nagyságán, továbbra is 3%-on tartotta azt.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.