Eljött az idő a komolyabb eszközleépítésre?

Az USA felől érkező negatív hírek (gyenge New York-i ipari termelés), illetve a Fitch leminősítési fenyegetőzése megtette a hatását a nemzetközi piacokon. Az aggodalom persze Európában valahogy nagyobbnak bizonyult, mint az Egyesült Államokban - kezdték reggeli kitekintőjüket az Erste elemzői.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A DAX betöltötte azt a rést, amely eddig támaszként működött, és ez megint negatív üzenet. Az árfolyam az elkövetkező napokban akár a valamivel 7600 pont fölött lévő 30 napos mozgóátlagig is lecsoroghat.

Elérkezett tehát az idő, hogy komolyabban figyeljük az esetleges vételi pozíciókat, hiszen közel vagyunk ahhoz, hogy egy komolyabb leépítést kelljen eszközölnünk. A negatív hangulatnak köszönhetően ma is csökkenést várunk a magyar piacon.

USA

- Eséssel indult a kereskedés a tengerentúli piacon, de nyitás után észak felé vette az irányt a kurzus, és a zárásig tartó emelkedés ellenére is csak az indexek egy része került enyhe pluszba.

- Tegnap sajtótájékoztatót tartott a Facebook, ahol kiderült, mi áll a hetek óta tartó titkolózás hátterében. Mark Zuckerberg egy új keresőt mutatott be, ami nem egy webes keresőmotor, mint a Google, hanem a Facebook-on belüli keresésre lesz alkalmas. A piac nem fogadta nagy örömmel a hírt, az árfolyam 2,7%-ot veszített értékéből.

- A kiskereskedelmi forgalom jól alakult decemberben, a várt 0,2% helyett 0,5%-kal bővült a forgalom, és az előző havi adatokat is felfelé módosította a tárca.

- A New-Yorki feldolgozóipari index januári értéke csalódást okozott a befektetőknek, a felülvizsgált -7,3 pontról (eredetileg -8,1 pont volt a korábbi adat) -7,8 pontra csökkent a mutató, miközben a konszenzus -2,8 pont volt.

- Az Apple tovább esett, ezúttal 3%-ot. A piac továbbra is attól tart, hogy az iPhone 5 iránt a vártnál gyengébb a kereslet.

- A Fitch felülvizsgálhatja az Egyesült Államok legjobb „AAA” osztályzatát, ha a politikuson nem tudnak megegyezni időben az államadósság plafon emelésének kérdésében.

- Az előző napi 13% után további 7%-ot erősödött a Dell a felvásárlási pletykákra.

- A Richter tengerentúli partnere, a Forest Laboratories 21 centes részvényenkénti veszteséget szenvedett el az elmúlt három hónapban, miközben a piac 8,4 centes veszteségre számított. Az árbevétel 42%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Ennek ellenére az árfolyam 0,7%-kal emelkedett.

- Ma a JPMorgan, a Bank of New York, a Goldman Sachs és az eBay publikálja negyedéves számait.

- Számos makroadat is érkezik a tengerentúlról: az NAHB házárindex januári értéke, az ipari termelés decemberi értéke és a fogyasztói árindex.

Európa

- Az európai piacon sem volt egyértelmű a hangulat, többségében a negatív oldalon zártak az indexek (FTSE100 0,15%, DAX -0,69%, CAC40 -0,3%).

- Egy- és másféléves kincstárjegyet értékesített Spanyolország 5,75 milliárd euróért. A hozam alacsonyabb lett a decemberinél.

- A német gazdaság 0,7%-ra lassult tavalyi évben, ami kicsivel gyengébb az elemzők által várt 0,8%-nál.

Olaj, arany

- Az amerikai nyersolajárak csökkentek köszönhetően azoknak a jelentéseknek, mely szerint várhatóan 2,2 millió hordóval nőttek az USA készletei. Tegnap 93,45 dolláron zárt a jegyzés.

- Az arany viszont ismét emelkedni tudott 1.682 dollárig unciánként, ugyanis ismét előtérbe kerültek a világ likviditás ösztönző programjai.

Devizák

- Tegnap tovább folytatta az erősödését a forint az euróval szemben, igaz már lényegesen kisebb lendülettel, mint tette azt egy nappal korábban. Az EUR/HUF árfolyam 294,85-ről 294,19-re mérséklődött.

- A Fitch Ratings, az egyik legnagyobb hitelminősítő tegnap jelezte, hogy felülvizsgálhatja az USA jelenlegi AAA kockázati besorolását. Erre akkor kerülne sor, ha az adósságplafon körüli viták túlságosan elhúzódnának. Ennek ellenére a dollárnak sikerült tegnap erősödnie, miután a tengerentúlról a vártnál jobb kiskereskedelmi adat érkezett, miközben a vártnál kisebb lett a termelői árindex értéke is, ami Bernanke-t támasztja alá, vagyis az inflációtól egyelőre nem kell félni. Közben a német évesített GDP bővülés 0,7%-os értéke elmaradt a várakozásoktól. Ezek együttes hatására a dollár 1,3382-ről 1,3306-ig emelkedett.

Távol-Kelet

- A Nikkei 2,57%-ot, a Hang Seng 0,48%-ot, míg a Shanghai index 0,89%-ot csökkent a ma reggeli kereskedés során.

- Japánban annak ellenére következett be jelenetős csökkenés, hogy a gépek rendelésállománya várt fölötti lett. Azonban a jen erősödésnek indult a dollárral szemben az eddigi gyengülő trend helyett, ez pedig negatívan érintette az exportáló vállalatokat.

- A kínai piacok sem teljesítettek jól, ennek oka, hogy a vártnál nagyobb csökkenés volt tapasztalható a decemberi FDI-ban.

Határidős piacok

- Alapvetően a negatív tartományban vannak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Sajtóhírek szerint a MOL eddig 92 dolgozót bocsátott el a százhalombattai finomítótól. A cég idén összesen 656 dolgozótól fog megválni.

- Áldott Zoltán, az INA Igazgatóságának elnöke és a MOL ügyvezető testületének tagja 2013. január 15-én 5.000 darab MOL részvényt értékesített 18.536 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Áldott Zoltán tulajdonában 60.000 darab MOL részvény maradt.

- Magyar Telekom: Tegnapig kellett volna a Getronics-nak aláírnia az elektronikus útdíj szerződést az állammal. Hivatalos bejelentés még nem érkezett, egyes sajtóorgánumok úgy tudják, hogy aláírták, míg mások úgy, hogy nem. A sajtó is arra számít, hogy új tendert fognak kiírni.

- A Kúria az Európai Bíróság eljárását kezdeményezte az OTP ellen folyó perben. A pert egy magánszemély indította az OTP ellen a bankok azon gyakorlatát kifogasolva, hogy hitelfolyósításkor deviza vételi, míg a törlesztőrészlet megállapításakor deviza eladási árfolyamon számolnak. Az OTP szerint a szerződések jogszerűek és világosak, így a bíróságnak nincs joga azokat vizsgálni. Kedvezőtlen bírósági döntés esetén, illetve ha azt minden ügyfélre alkalmazni kell, az OTP-nél 10-15 milliárd forintos veszteséggel számolhatunk, ami részvényenként 35-55 forintot jelent. Ennek azonban kicsi az esélye.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes.
További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo