Kaptunk egy várakozásnak megfelelő Apple gyorsjelentést, amire 10 százalékot zuhant az árfolyam a zárás utáni kereskedésben, pedig korábban még majdnem 2 százalékos emelkedéssel zárta a napot. Az ok egyszerű, a cég árbevételre vonatkozó idei várakozásai jelentősen alulmúlják az elemzői előrejelzéseket. Így hiába emelkedett és haladta meg a várakozásokat is az HSBC által számított kínai beszerzési menedzser index, visszafogott mozgásokat látunk ma reggel az ázsiai piacokon, illetve az európai és amerikai határidős indexekben.
Pedig az amerikai adósságplafon átmeneti eltörlésének is örülhetnénk, de a piacok számítottak rá, s már előre emelkedéssel reagáltak a várt jó hírre, így ennek már sok hatása valószínűleg nem lesz. A magyar piacra tekintve azt látjuk, hogy az index ott billeg az emelkedés során kialakított szinten (rés), s még egy normálisnak mondhatót sem tud pattanni róla, ez pedig nem nagyon tetszik nekünk. Ennek ellenére „adunk még egy esélyt” a BUX-nak, hiszen a rövid technikai indikátorok alapján emelkedhet, s azt mondjuk, hogy ma szinten maradó kereskedés mellett talán egy kis emelkedést fel tud majd mutatni.
USA:
Enyhe emelkedéssel fejezték be a kereskedést a tengerentúli börzék tegnap, a S&P500 index hajszálnyira van az 1.500 pontos lélektani szinttől. Az történt, amit az elemzők vártak: tegnap esti gyorsjelentésében évek óta most először számolt be profitcsökkenésről az Apple. Profit szinten persze még így is meghaladta az elemzői várakozásokat, mert 13,54 dollárral szemben 13,81 dollár volt a részvényenkénti nyereség az elmúlt három hónapban. Ez 0,4%-kal múlja alul az egy évvel ezelőtti számokat.
Árbevétel oldalon valamivel gyengébbek lettek a számok a konszenzusnál, 54,73 milliárd dollár helyett 54,51 milliárd dollárt ért el a cég, ami viszont 18%-kal magasabb, mint a bázis. A jónak nevezhető számok ellenére 10%-ot zuhant zárás után az árfolyam. A menedzsment várakozásai nem túl fényesek a jelenlegi negyedévre, 41-43 milliárd közötti árbevételt vár a cég, szemben az elemzők 45,6 milliárd dolláros várakozásával. A bruttó fedezeti szint 37,5-38,5% között lehet a negyedévben, ami viszont további romlást jelentene. A legutóbbi negyedévben 38,6% volt a bruttó fedezeti szint, ami 6 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel ezelőtti értéknél. Az értékesítések terén 47,8 millió darab iPhone eladásról számoltak be, ami 28%-os bővülés év/év alapon, de a 47,5-53 millió darabos várakozási sáv alsó szélét jelenti csak.
A McDonald’s negyedéves számai jobbak lettek a várakozásoknál, a profit 1,33 dollár helyett 1,38 dollár volt az elmúlt negyedévben. Az árbevétel 6,82 milliárd dollárról 6,95 milliárdra emelkedett, a piac 6,89 milliárdot várt. A United Technologies részvényenkénti profitja 1,04 dollár lett az tavalyi 1,42 dollár után, az elemzők 1,03 dollárt vártak. Az EPS-t számos egyszeri tétel csökkentette, összesen 25 centtel. A Wells Fargo 14%-kal 25 centre emelte negyedéves osztalékát.
Az Egyesült Államok képviselőháza tegnap megszavazta az adósságplafon átmeneti felfüggesztését, így május 19-ig időt nyert a tengerentúli ország. Harry Reid demokrata vezető azt mondta, hogy a felsőház rövid időn belül változtatások nélkül fogadja el a tervezetet.
Európa:
Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai indexek (FTSE100 0,3%, DAX 0,15%, CAC40 -0,4%). Mario Draghi EKB elnök pozitív az idei évvel kapcsolatban, szerinte a tavaly elért eredményeknek köszönhetően az év második felében már javulásra lehet számítani.
Az eurózóna szolgáltatói és ipari beszerzési menedzser indexét publikálják ma 11 órakor, de folyó fizetési mérleg adatot is láthatunk 10 órakor. David Cameron brit miniszterelnök tegnap bejelentette, amennyiben hatalomra jut a 2015-ös választásokon, akkor népszavazást fog kiírni a brit EU tagság témájában.
Olaj, arany:
Tegnap kismértékben esett az arany és az USA kőolaj ára. Az utóbbi elsősorban annak volt köszönhető, hogy nőtt az USA készletek nagysága, míg a Seaway vezeték kapacitásai nem elegendőek az ország közepén felhalmozott készletek elszállítására. Az arany 1.679 dollárig esett tegnap.
Devizák:
A forint tegnap oldalazott az euróval szemben, az árfolyam 293,5-295 között mozgott, de zárásra nem igazán mutatott elmozdulást. A reggeli kereskedésben gyengülés indult a forint piacán, a 294 forintos nyitás után 294,5-ig emelkedett az EUR/HUF árfolyama. A dollár 1,327-1,335 között lényegében napok óta egy szűk sávban oldalaz az euró ellenében. A hajnali kereskedésben sincsen irány, 1,332 környékén araszol az EUR/USD kurzusa.
Távol-Kelet:
Japán emelkedésben, a kínai tőzsdék enyhe mínuszban zárták a kereskedést (Nikkei 1,28%, Hang Seng -0,16%, Shanghai -0,77%). A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,9%-ra emelkedett a várt 51,7%-ról, ami két éves csúcsot jelent. A japán export a vártnál nagyobb mértékben, 5,8%-kal esett vissza decemberben.
Határidős piacok:
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.