Clinton idején nagyon rendben volt az USA költségvetése annyira, hogy többlet volt a büdzsében. A japánok beváltották az ígéretüket. 20.000 milliárd jen, azaz 227 milliárd dollárnyi gazdaságélénkítő csomagot jelentettek be. Ez a GDP 4-5 százalékára rúg, így a japán piac száguldott, míg a jen gyengült.
A kérdés, hogy miből fogják visszafizetni, de ezzel a piac egyelőre nem foglalkozik. (Az adósság a GDP több mint 200 százalékára rúg.) Tehát erős jó hírek vannak. Közben a kínai inflációtól félni, amely 2,3 helyett 2,5 százalék lett, kicsit furcsának tűnik. Azt sugallja, hogy a piacok inkább csökkennének kicsit a mai napon. Ez az egyik ok, amiért ma csökkenést várunk a magyar piacon is.
USA:
Jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúli börzéken, a vételi erő zárásig kitartott (Dow 0,6%, Nasdaq 0,52%, S&P500 0,75%). A Ford bejelentette, hogy megduplázta negyedévenként fizetendő osztalékát, a korábbi 5-ről 10 centre részvényenként. Arról is beszámolt a társaság, hogy az idei évben 2.200-zal szeretné bővíteni a munkahelyek számát.
Emelkedett a friss munkanélküli segély kérelmek száma a tengerentúlon, miközben az elemzők csökkenésre számítottak. A múlt héten 371 ezer fő volt a segélykérők száma, a piac 365 ezer főre számított. A múlt heti adatot lefelé módosították: 372 ezerről 367 ezerre. Az American Express bejelentette, hogy 5.400 ember bocsát el, ez az alkalmazottak 8,5%-a. A Morgan Stanley lefelé módosította a Microsoft-ra adott ajánlását. A korábbi felülsúlyozásról semlegesre vágta le az ajánlást.
Európa:
A Moody’s hitelminősítő egyszerre három fokozattal minősítette le Ciprus adósbesorolását. A korábbi „B3”-ról két fokozat kihagyásával „Caa3”-ra rontotta a besorolást, és az új osztályzathoz negatív kilátást hagyott érvényben. Ciprus így mélyen a spekulatív kategóriába került. A Európai Központi Bank kormányzótanácsa a vártnak megfelelően nem változtatott az alapkamat szintjén (0,75%). Draghi azt nyilatkozta, hogy a döntés egységes volt, kamatcsökkentésre nem érkezett javaslat. A közlemény nem sok újdonságot tartalmazott decemberhez képest.
Jól sikerültek tegnap az európai kötvényaukciók. Spanyolországban a tervezett 5 milliárd helyett 5,8 milliárd eurónyi állampapírt értékesített az adósságkezelő, és a 10 éves hozam pedig 5% alá esett, ahol tavaly márciusban járt utoljára. Az olaszoknál 8,5 milliárd euró értékben adtak el egy éves papírokat, a hozam 3 éves mélypontra esett. .
Olaj, arany:
Emelkedéssel telt a tegnapi kereskedés az olaj piacán. A 93 dolláros nyitást követően 94,7 dollárig száguldott az árfolyam, majd zárásra 93,8 dollárig korrigált. A trend továbbra is felfelé mutat, bár a tegnapi kitörési kísérlet nem volt túl meggyőző. Az arany árfolyama emelkedéssel zárt tegnap, 1.657 dollárról 1.675 dollárig, a csökkenő trendvonal tetejéig rallyzott a kurzus. Az ellenállás áttörésével további emelkedés jöhet a papírban.
Devizák:
Az EURUSD devizapár értéke 1,3064-ről 1,3272-re emelkedett, melyhez nagymértékben hozzájárult, hogy az EKB kamatdöntését követő sajtótájékoztatón Mario Draghi elmondta, hogy a kamat szinten tartása egyöntetű döntés volt és nem érkezett javaslat a kamat csökkentésére.
A forint jelentősen gyengült a tegnapi nap folyamán, az EURHUF árfolyam a kezdeti 289,59-ről 293,74-re emelkedett. A gyengülés nem volt példanélküli a régióban, bár a forintnak nem segített, hogy Matolcsy György újfajta jegybanki eszközök alkalmazásának lehetőségéről írt. A forint ma reggel további gyengülést mutat, az árfolyam már 294,5 fölé is emelkedett.
Távol-Kelet:
A Shanghai index értéke 1,91%-kal, míg a HangSeng index értéke 0,58%-kal mérséklődött a mai kereskedés során. A japán Nikkei-nek sikerült a trenddel ellentétesen mozogni és ennek eredményeként 1,4%-os emelkedést tudott felmutatni.
A japán piacok emelkedése mögött az a tény áll, hogy ma reggel a japán kabinet jóváhagyott egy 227 milliárd dollár értékű élénkítő csomagot, melytől a gazdaság jelentős, akár 2%-os növekedését várják. Közben az USDJPY árfolyama 89 fölé emelkedett, ami segíti az exportcégeket.
Még a japán piacon is kiemelkedő teljesítményt mutatott a Sharp, melynek árfolyama 12%-kal emelkedett, miután elterjedt róla az a hír, hogy a decemberrel záró negyedévben ismét nyereséges lesz a vállalat. A vállalat később cáfolta a médiaértesüléseket és közölte, hogy ők azt csak február 1-én fogják nyilvánosságra hozni.
Kínában a fogyasztói árindex kissé meghaladta a várakozásokat, ami korlátot szabhat a gazdaságot élénkítő intézkedésnek. Indiában a november havi ipari termelési adat elmaradt a várakozásoktól, miközben Dél-Koreában a várakozásoknak megfelelően nem változtattak a repo kamatlábakon.
Határidős piacok:
Az európai határidős indexek a pozitív, míg az amerikaiak a negatív tartományban vannak ma reggel.