Ugyan a kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index negatív meglepetést hozott, s Obama is a szokásosnál keményebb hangot ütött meg a republikánusokkal szemben (azaz szerinte nem lesz megállapodás, ha a konzervatívok nem adják fel ellenállásukat az adóemeléssel szemben), ennek ellenére úgy tűnik, hogy a piacok újra hegymenetbe kapcsolnak. Az pedig jót jelent, hiszen most a részvényindexek többsége a lokális maximum környékén téblábol. S ha hír nélkül tudna fontos szinteket áttörni, az igazán az erő jele lenne. Így kíváncsian szemléljük a mai eseményeket, legalábbis ami a nemzetközi piacokat illeti. A BUX is küzdheti ma magát fölfelé, de a 20 napos mozgóátlag 18.342 pontnál, akár komoly ellenállás is lehet.
USA, Európa:
Tegnap sem volt túl fényes a hangulat a tengerentúli piacokon, tovább csorogtak lefelé az árfolyamok (Dow -0,1%, Nasdaq -0,17%, S&P500 -0,17%). Fontos makroadat nem látott napvilágot tegnap.
Barack Obama a Bloomberg TV műsorában John Boehner republikánus politikus elképzeléseit kritizálta. Szerinte olyan megállapodásról szó sem lehet, hogy a gazdagok adóját nem emelik. A republikánusok tíz év alatt 800 milliárd dolláros adóbevétel növekedést javasolnak reformok formájában, 2,2 ezer milliárd dolláros javaslat másik fele pedig kiadáscsökkentésekből állna össze.
A görög államkötvény visszavásárlási terv bejelentése után jó hangulat alakult ki a kötvénypiacokon. A spanyol 10 éves hozam 5,22%-ig süllyedt, ami tavasz óta nem látott érték, az olasz hozamok pedig 4,4%-ig estek ami két éve nem látott szint.
A tegnapi Ecofin ülésen nem született megegyezés az európai bankunióról. A német és francia ellentét miatt jövő héten folytatódnak a tárgyalások, és akár még idén megszülethet a döntés a bankunióról. Az októberi termelői árindex 2,6% lett az eurózónában, ami visszaesés az előző havi 2,7%-hoz képest, de jobb mint 2,5%-os elemzői konszenzus.
Ma délután ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index novemberi értékét publikálják az USA-ban, illetve munkapiaci adatokat (foglalkoztatottság változás, nem mezőgazdasági termelékenység, bérköltség) is láthatunk. 10:30-kor spanyol kötvényaukciók lesznek.
Olaj, arany:
A kőolaj három napi esés után ma reggel erősödni tudott a kínai gazdaságból megjelent hírek hatására, mely szerint a kínai vezetés kész további eszközök bevetésére, hogy fékezze a gazdaság lassulását. A WTI jegyzése hordónként 88,9 dolláros szinten állt ma reggel. Az arany némileg erősödni tudott 1.705 dollárra unciánként, köszönhetően a gyorsabb növekedési várakozásoknak. A piac 1.650 dollár alatt vételi lehetőséget lát a sárga nemesfém árfolyamában.
Devizák:
Az EURUSD devizapár tovább emelkedett és a nyitó 1,3054-ről az árfolyam 1,3094-ig emelkedett. A nap folyamán sikerrel tört át egy ellenállási szintet is az árfolyam. Az euró erősödésének hátterében a csökkenő európai, ugyanakkor növekvő amerikai kockázatok állnak. A tegnapi nyilatkozatok alapján a republikánusok és demokraták álláspontja ismét távolodni látszott a költségvetési szakadék kezelése kapcsán, ami nem kedvezett sem az eurónak sem az amerikai részvényindexeknek.
A tegnapi kimondottan jól sikerült kincstárjegy aukció után sem talált magára a forint és tovább gyengült az euróval szemben. Az EUR/HUF árfolyam 282,67-ről 283,21-re változott. Technikai szempontból a forint valószínűleg tovább folytatja sávozását a 280-as és 285-ös szintek között.
Távol-Kelet:
Jelentős emelkedés volt tapasztalható ma reggel a távol-keleti piacokon. A Shanghai index értéke 2,83%-ot emelkedett és ezzel ismételten a lélektani 2.000 pont fölé került az értéke. A Hang Seng index 1,45%-ot, a Nikkei 0,39%-ot emelkedett, a mérsékelt mértékű amerikai csökkenés ellenére is.
A HSBC a vártnál jobb ipari PMI érték után publikálta a szolgáltatói szektorra vonatkozó beszerzési menedzserindexet is, melynek értéke 53,5-ről 52,1-re csökkent. Ausztráliában a vártnak megfelelően alakult a harmadik negyedévi GDP nagysága.
Az igen jelentős kínai növekedés mögött a párt és egyben az ország újonnan megválasztott vezetőinek tegnapi találkozója állhat, mely megnyugtatta a piaci szereplőket, hogy nem tervezek radikális változtatást a gazdaságpolitikában, ugyanakkor még nagyobb mértékű gazdaságélénkítés várható tőlük.
Határidős piacok:
A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.