Egy kis szópárbajt is láthattunk az euró árfolyam körül az európai vezetők részéről, ami azért meglepő, mert 2011-ben 1,5-nél is járt a kurzus. Most pedig 1,35-1,36 körül áll. Ezek alapján valószínűleg mégis van abban valami igazság, amelyet egy kolléga vetett fel, hogy esetleg kialakul egy devizaháború. Ugyanis a piacok pont ennek megfelelően viselkednek.
A DAX úgy csinál mintha az EUR/USD árfolyam túl magas lenne, az USA piacai pedig úgy, mintha a dollár kellően gyenge lenne, s akkor még japánról nem is beszéltünk, ahol egyértelműen a JPY/USD mozgatja mostanában az Nikkei értékét. Ráadásul itthon is már jó ideje a gyenge forint irányába mutató gazdaságpolitikát láthatunk. Mindenestre az elmúlt napok eséseit követően, ma jöhet megint valamiféle próbálkozás az emelkedésre, amelyet valószínűleg inkább oldalazásnak nevezhetünk majd.
A hazai decemberi ipari termelés 3,4 %-kal esett vissza, ha a szezonálisan kiigazított adatot nézzük. A nem kiigazított 7,6 %-kal csökkent a várt 4,8 %-kal szemben. A januári államháztartási hiányt ma este tudhatjuk meg.
USA:
A tengerentúli indexek a tegnapi kereskedés során kis elmozdulás mellett oldalaztak, végül vegyesen zárták a napot. Fontos makroszámok hiányában főként a vállalati jelentésekre fókuszáltak a befektetők. (Dow 0,06%, Nasdaq -0,11%, S&P500 0,05%). Tegnap nyitás előtt publikálta negyedéves számait a Time Warner, a részvényenkénti profit 1,17 dollár volt az előző negyedévben, ami meghaladja az 1,1 dolláros várakozást. Az árbevétel valamelyest elmarad a piaci konszenzustól, 8,22 milliárd dollár helyett 8,16 milliárd dollár volt. A negyedéves osztalék fizetését 26 centről 28,75 centre emelte a menedzsment. Zárásig 4,1 %-ot emelkedett az árfolyam.
A McGraw-Hill, a Standard and Poor’s hitelminősítő anyacégének árfolyama közel 20 %-ot esett az elmúlt napokban arra a hírre, miszerint az Egyesült Államok bepereli a hitelminősítőt.
Európa:
A londoni börze kivételével pirosban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai mutatók (FTSE100 0,19%, DAX -1,09%, CAC40 -1,4%). Ma délután az Európai Központi Bank kamatdöntő ülésére figyelnek majd a befektetők, az elemzők az irányadó kamat tartására számítanak. 10:30-kor spanyol kötvényaukciók lesznek, délben pedig német ipari termelési adatokat fogunk látni.
Olaj, arany:
Az olaj árfolyama tegnap egy kisebb leszúrás után visszakorrigált és a nap egészét tekintve csak minimális elmozdulás volt tapasztalható. Árfolyam 96,64-ről 96,62-re csökkent. Az arany árfolyama továbbra sem tud kitörni a szűkülő háromszögből, így ismételten csak mérsékelt emelkedést tudott felmutatni. Unciánkénti árfolyama 1672,95 dollárról 1677,70 dollárra emelkedett.
Devizák:
- Az EUR/USD árfolyam kismértékben csökkent 1,3583-ről 1,3523-ra mérséklődött. Közben az EUR/HUF kismértékű emelkedést mutatott az árfolyam a nyitó 293,97-ről 294,4-re emelkedett zárásra. Napközben a forintnál egy kisebb kilengés volt tapasztalható azokra a hírekre, hogy Oroszország egy jelentősebb összegű devizában kibocsátott államkötvénycsomagot vásárolna, azonban később a híreket cáfolták.
Távol-Kelet:
A Nikkei 0,93%-ot, a HangSeng 0,41%-ot, a Shanghai index pedig 0,64%-ot csökkent. Japánban a vártnál jobb lett, de még így is csökkent a tavalyi évhez képest a berendezések megrendelés állománya, miközben a GDP előrejelzéseket felfelé módosították. Ausztráliában a foglalkoztatottság várt fölötti mértékben növekedett, a munkanélküliség pedig csökkenést mutatott. A pozitív hírekre az Ausztrál index emelkedést mutatott.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a főbb határidős piacok a reggeli órákban