Még az olajat sem tudta megingatni a brutális feldolgozott termékkészletek növekedésének ellenére. Tegnap ugyan kicsit csökkent az olaj ára a hírre, sőt még a MOL-ba is beleadtak, de mostanra ez letörlődött a grafikonról, s az olaj folytatja az emelkedést ma reggel. A befektetők hisznek a szép új világban, ahol eléggé gazdagok leszünk (vagy legalábbis az amerikaiak) ahhoz, hogy sokat autózzunk, sok benzint fogyasszunk, s így magas szinten legyen a kőolaj felhasználás.
USA:
Fontos makroadatot tegnap nem publikáltak a tengerentúlon, de a jó Alcoa gyorsjelentésnek örültek a befektetők, ezért sikerült a pozitív oldalon zárni a kereskedést. A nap elején nagy lendülettel indult a kereskedés, majd a záráshoz közeledve a piac veszített a lendületből (Dow 0,47%, Nasdaq 0,46%, S&P500 0,26%).
A tengerentúli média arról írt tegnap, hogy a leköszönő pénzügyminisztert Jack Lew fogja váltani. Obama elnök csütörtökön jelenti majd be hivatalosan a távozó Timothy Geithner utódját. A szenátusnak kell jóváhagynia a miniszter kinevezését, akinek első fontos feladata, hogy a 16,4 ezer milliárd dolláros adósságplafon megemelésével kapcsolatban megállapodásra jusson.
Tegnap több mint 5%-ot emelkedett a Facebook, mert a piac arra számít, hogy hamarosan fontos bejelentést fog tenni a társaság. Ma este George és Bullard Fed jegybankárok fognak beszélni 18:45-kor. A tengerentúlon a szokásos heti munkanélküliségi adatokat publikálják délután.
Európa:
A nyugat-európai piacokon is kedvező hangulat uralkodott, pluszban tudtak zárni az indexek (FTSE100 0,75%, DAX 0,31%, CAC40 0,3%). A tegnap publikált ipari termelési adat a vártnak megfelelően alakult novemberben Németországban. 2,9%-os visszaesésre számítottak, és a tényadat is ennyi volt. Az eurozónában az EKB kamatdöntésére fognak figyelni ma a befektetők. A várakozás szerint az alapkamat nem változik, 0,75% marad.
Olaj, arany:
A WTI kőolaj ára 93,52 dollárra nőtt hordónként a kedvező kínai exportadatok hatására, mely szerint decemberben 14%-kal ugrott a kínai export nagysága. Az arany ára is kismértékben nőtt (1.659 dollárra unciánként) a magasabb kínai kereslet hatására.
Devizák:
A forint erősödéséről szólt a tegnapi kereskedési nap. A 293 körüli ellenállásszintről pattant le a kurzus a nap elején, és egészen zárásig tartott a hazai fizetőeszköz erősödése az euró ellenében, amelynek során a 20 napos mozgóátlagig (290 forint) esett az árfolyam. A reggeli kereskedésben enyhe forinterősödés látható, a következő támasz 287-297,5 forint környékén van.
A dollár enyhén tudott erősödni tegnap az euró ellenében, de inkább egy oldalazó napot láthattunk 1,305 környékén. Az árfolyam a reggeli órákban is lefelé mozog, arra számítunk, hogy rövidesen elérheti az 1,3-as támaszt.
Távol-Kelet:
A bika uralkodik az ázsiai piacokon, s bár a kezdeti lendületes emelkedés után a kereskedés második felében lemorzsolódás volt látható, még így is szép pluszban zártak az indexek (Nikkei 0,7%, Hang Seng 0,6%, Shanghai 0,2%). A kedvező adatok lendítették pluszba a piacokat, a kínai export 14,1%-kal bővült éves alapon decemberben, ami bőven meghaladja az 5%-os várakozást. Az import 6% volt ugyanebben az időszakban, miközben csak 3,5%-ot vártak. A külkereskedelmi egyenleg is masszív többletet mutatott decemberben: a 20 milliárd dolláros várakozás helyett 31,62 milliárd dollár lett az aktívum.
Határidős piacok:
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.