Ha a saját várakozásainkat és a kiszámíthatatlan gazdasági, adózási környezetet nézzük, akkor az S&P-nek majdnem igaza van. Szerintünk Magyarország még a jelenlegi alacsony beruházási aktivitás mellett sem süllyed adóság spirálba, s a valószínűsége is kicsi. Ha az S&P várakozásait nézzük, akkor meg kifejezetten érthetetlen a leminősítés. A leminősítésről bővebben itt olvashat!
Ennek ellenére valamiféle negatív hatása lehet a piacra, de az valószínűleg limitált keretek között marad. Mindenesetre a nemzetközi hangulat enyhén negatív ma reggel, annak ellenére, hogy a „fekete péntek” jól sikerült. Egyes számítások szerint 20 százalék körüli forgalombővülés volt tavalyhoz képest, amelyre 2007-óta nem volt példa. Vagyis ma reggel a negatív mód az uralkodó, de a hangulat fordulhat, akár már nap közben is.
USA, Európa:
Jó hangulatban zajlott a hét utolsó (rövidített) kereskedési napja a tengerentúli piacon (Dow 1,35%, Nasdaq 1,38%, S&P500 1,29%). Jól indult a karácsonyi vásárlási szezon a tengerentúlon, a tavalyi 226 millió helyett 247 millióan látogatták meg a boltokat, és személyenként 423 dollárt költöttek átlagosan a tavalyi 398 dollárral szemben. Ma az online vásárlások napja van, amit Cyber Monday névre kereszteltek.
A katalán tartományi választásokon azok a pártok szereztek többséget, akik a függetlenség mellett kampányolnak. Artur Mas katalán elnök célja, hogy négy éven belül népszavazást írjon ki Katalónia függetlenségéről, a korábbi 62-nél azonban jóval kevesebb, mindössze 50 helyet sikerült megszerezni a 135 fős parlamentben. Ezért a többi függetlenséget támogató párttal kell együttműködnie, hogy ez sikerüljön. A közvélemény kutatások szerint a 7,5 milliós lakosság fele támogatja a függetlenné válást.
A monetáris unió pénzügyminiszterei ma rendkívüli ülést tartanak a görög adóság rendezés kapcsán. Egyelőre nem tudtak megegyezni az IMF-fel az esetleges kötvény visszavásárlásról. Ha sikerül egyezségre jutni a pénzügyminisztereknek ma 12 óra 30 perkor, Brüsszelben tartandó ülésen, akkor a görögök hamarosan hozzájuthatnak legalább 31 milliárd euró finanszírozáshoz.
Olaj, arany:
Az olaj piacán csak mérsékelt emelkedés volt tapasztalható. Az olaj árfolyama 87,68-ról 88,28-ra változott és ezzel az árfolyamnak sikerült elrugaszkodnia a 30 napos mozgóátlagról. Jelentősebb árfolyam emelkedés volt tapasztalható az arany piacán. Az unciánkénti árfolyam 1729 dollárról 1753 dollárra változott. Az arany árfolyama az olajhoz hasonlóan a 30 napos mozgóátlagról pattant felfelé. Az arany árfolyamának emelkedését jelentősen támogatta a dollár árfolyamának gyengülése.
Devizák:
Pénteken a piac zárása után jelentősen gyengült a forint az euróval szemben, miután az S&P leminősítette a magyar államkötvények hosszú távú besorolását. Az eddigi BB+ról BB-re csökkentette a minősítését az eddigi negatív kilátását pedig stabilra változtatta. Az EUR/HUF árfolyam 279,48-ról 282,53-ra emelkedett.
Az euró erősödni tudott pénteken a dollárral szemben. Az EUR/USD árfolyam 1,2884-ról 1,2976-ra változott. Az árfolyam kereskedését nagymértékben meghatározták a péntek reggel megjelenő, vártnál kedvezőbb német makro adatok. Távol-Kelet:
A Nikkei 1,81%-ot, a Hang Seng 0,41%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke 0,61%-os csökkenést mutatott.
Nem jelent ma meg fontosabb makroadat Ázsiából.
Határidős piacok:
Negatív irányban mozognak a határidős piacok a reggeli órákban.