A korábbi ellenállás szintek most már támaszok, ezért jó lenne eltávolodni tőlük és nem visszaesni ezek alá, ugyanis az utóbbinak negatív üzenete lenne a folytatás tekintetében. Az előbbiben viszont a Fed segíthet, akkor, ha ma tényleg valamiféle mennyiségi lazítást jelent be. Erre viszont csak a magyar piac zárását követően, este kerülhet sor. Így ma kivárós, lapos kereskedésre számítunk a magyar börzén.
USA, Európa:
Enyhe pluszban zártak tegnap a vezető tengerentúli mutatók, de a kereskedés során végig egy szűk sávban oldalaztak az indexek. A kivárás folytatódott a mai Fed ülést követő sajtótájékoztató előtt (Dow 0,07%, Nasdaq 0,31%, S&P500 0,24%).
A várakozásoknak megfelelően az Apple bemutatta az új, iPhone 5 névre hallgató készülékét, amely vékonyabb, nagyobb és erősebb lett a korábbi modellhez képest. Az Apple bejelentése sem tudta érdemben elmozdítani a piacokat, a papír árfolyama 1,4%-os pluszban zárt.
A tegnapi nap legfontosabb eseménye azonban a német alkotmánybíróság döntése volt, amely a várakozásoknak megfelelően jogszerűnek találta a válságkezelő alapot (ESM) és a fiskális paktumot. AZ ESM életbe lépésével kapcsolatban feltételeket támasztott a testület, a német hozzájárulás nem haladhatja meg a 190 milliárd eurót. A másik feltétel pedig, hogy a kifizetéseket a német parlament mindkét házának el kell fogadnia.
A mai nap legfontosabb eseménye a Fed döntés (18:30-kor) és az ezt követő kommentár (Bernanke 20:15-kor tart sajtótájékoztatót), ezen kívül a termelői árindex augusztusi alakulását, és a szokásos heti munkanélküli segélykérelmeket hozzák nyilvánosságra a tengerentúlon.
Olaj, arany:
Tovább oldalaz az arany kurzusa, a Fed döntés előtt kivárnak a befektetők. Tegnap 1.729-1.747 dollár között araszolt a kurzus, de zárásra nem tudott elmozdulni. Négy napja tart az oldalazás, ami nem meglepő a múlt heti emelkedés után. A technikai kép továbbra is kedvező, ezért nagyobb a valószínűsége a pozitív kitörésnek.
A kőolaj árfolyama a 200 napos mozgóátlag felett oldalazott a tegnapi kereskedés során. Napon belül 96-98 dollár között mozgott az árfolyam, és ma is folytatódhat az oldalazás. Az olajkészletek a várt 2,9 millió hordós csökkenés helyett 2 millió hordóval nőttek, míg a benzinkészletek 1,1 millió hordóval csökkentek, az elemzők 1,7 millió hordós zsugorodásra számítottak.
Devizák:
A tegnapi kereskedés folyamán az EUR/USD árfolyam 1,2855-ről zárásra kereken 1,2900-ig emelkedett. A dollár gyengülésének hátterében a német alkotmánybíróság ESM-et érintő döntése áll, melynek következményeként a perifériális európai országokat a jelenleginél hatékonyabban tudják majd segíteni. Ez növeli Európa válságból történő kilábalásának az esélyét, ez pedig az eurót erősíti. Szintén az eurót segíti, hogy a döntés mellékhatásaként a német államkötvények hozama emelkedhet, ami az Amerikával szembeni hozamkülönbözeten keresztül az eurót erősíti a dollárral szemben. Szintén a dollárt gyengíti, hogy ma lesz a Fed kamatdöntő ülése, melytől kamatcsökkentés nem várható, azonban szó eshet a QE3-ról. A monetáris lazítás pedig gyengítené a dollárt.
A tegnapi kedvező hangulatban átmenetileg erősödni tudott a forint, azonban a 20 napos mozgóátlagról 281,45-ös árfolyam mellett fordult az árfolyam trendje és nap végére kismértékű gyengüléssel zárta a kereskedést a forint. AZ EUR/HUF devizapár 282,35-ről 282,95-re változott. A forint a nap egésze során együtt mozgott a lengyel zlotyval.
Távol-Kelet:
A Nikkei 0,32%-kal, a Hang Seng 0,11%-kal emelkedett, ugyanakkor a Shanghai index 0,40%-ot veszített értékéből. Zhu Min az IMF helyettes vezetője szerint a jelenleg tapasztalható kínai lassulás nem káros, szerinte pusztán a túlhevült gazdaság normalizálódásának lehetünk szemtanúi. A koreai jegybank meglepetésre változatlanul, 3%-on hagyta az alapkamat nagyságát. Az elemzői konszenzus 0,25%-os kamatvágási várakozást trükközött.
Határidős piacok:
A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.