Újabb mérföldkövek előtt a tőkepiacok

Jelentős emelkedési hullámot láthattunk a múlt hét végén, a Mario Draghi-féle terv bejelentést követően. Ezen a héten figyelhetjük a német alkotmánybíróság döntését az ESM ügyében, amely szerdán várható. EU politikusok meg vannak győződve, hogy pozitív lesz a döntés. Csütörtökön pedig Ben Bernanke szavait várhatjuk izgalommal a QE3 ügyében. Vagyis nyugodtan lehet korrekció a hét első napjaiban, de annak nem kéne jelentősnek lennie, hiszen számos index csak most hagyott el fontos szintet - kezdték reggeli kitekinőjüket az Erste elemzői.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A DAX a múlt héten a 7195 pontos szintet törte át, az S&P500 4 éves csúcsot küzdött le, míg a BUX a 200 napos mozgóátlag fölött vágtázik. Ugyanakkor a BUX gyakorlatilag be is ütötte a fejét pénteken a 18 400-18 500 pont körüli ellenállásba annak ellenére, hogy „csak" 18 335 pontig emelkedett nap közben. Ugyanakkor nem igazán kellene már 18 ezer pont alá mennie az indexnek. Ezért ma moderált korrekcióra számítunk, amit a túlvett rövidtávú indikátorok is megerősítenek. Viszont a hét második felében további emelkedésre kell számítanunk, ha a német alkotmánybíróság „jól" dönt és Bernanke is megsegít bennünket.

USA, Európa

- A gyenge tengerentúli makroadatok ellenére emelkedéssel zártak a vezető indexek (Dow 0,11%, Nasdaq 0,02%, S&P500 0,4%).

- A szektorok közül az alapanyagok (2%) és az energia (1,8%) vezette az emelkedést.

- Pénteken fontos adatok érkeztek a munkaerőpiacról. A nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak változása augusztusban 96 ezerrel emelkedett a várt 130 ezer helyett. A munkanélküliségi ráta 8,3%-ról 8,1%-ra csökkent, miközben az elemzők stagnálásra számítottak.

- A német ipari termelés jobb lett a vártnál júliusban, és felfelé módosították a júliusi adatokat.

- A Barclays 31-ről 23 dollárra csökkentette a Facebook célárfolyamát, az ajánlást egyenlő súlyozáson tartotta az elemző.

- Érdemes egy pillantást vetni a Google árfolyamára, mely 700 dollár fölé, közel 5 éves maximumra kapaszkodott pénteken.

- Ma nem lesznek fontos makroadatok sem a tengerentúlon sem az eurózónában.

Olaj, arany

- Az arany árfolyama jelentős mértékben, 1699,398-ról 1735,65-ra emelkedett.

- Az olaj szintén emelkedni tudott. Az árfolyam a 30 napos mozgóátlagról fordult és egészen a 200 napos mozgóátlagig emelkedett. A nyitó 94,7 dolláros árfolyamról 96,42-ig emelkedett a kurzus.

- Az emelkedésben mindkét nyersanyagot segítette a vártnál gyengébb amerikai munkapiaci adat, ugyanis ez ismételten növelheti a QE3 esélyét, ráadásul az európai intézkedések hosszútávon továbbra is növelik az olaj iránti keresletet.

Devizák

- A csütörtöki jelentős forintgyengülés után péntekre megnyugodott a hangulat és erősödni tudott a forint árfolyama. Ennek következtében az árfolyam 286,77-ről 284,65-re csökkent. A pénteki forint erősödést segítette, hogy Orbán Viktor a reggeli rádióműsorban nem zárkózott el annyira élesen az IMF megállapodástól, mint tette azt csütörtökön.

- Jelentős elmozdulás volt látható a pénteki kereskedés során az EUR/USD árfolyamában. Az árfolyam a kezdeti 1,2631-ről 1,2816-ra változott. Az elmozdulás hátterében az állt, hogy míg Amerikából kedvezőtlen munkapiaci adatok érkeztek, addig Németországból a vártnál jobbakról számoltak be. Amerikában a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma a várt alatti mértékben növekedett. Közben Németországból az ipari termelés és az export is a vártnál jobb lett, ráadásul előbbi növekedni tudott a prognosztizált csökkenés helyett.

Távol-Kelet

- Meglehetősen vegyesen alakultak a Távol-Keleten a vezető indexek teljesítményei. A Shanghai index 0,24%-kal emelkedett, a Nikkei 0,04%-kal, míg a Hang Seng index 0,07%-kal csökkent.

- Számos gazdasági adat jelent meg ma reggel a Távol-Keletről. Kínában a várt 2,9% helyett csak 2,7%-kal növekedett az export. Ugyanakkor az import a várt 3,5%-os növekedés helyett 2,6%-kal csökkent. A külkereskedelmi többlet összességében a vártat meghaladó mértékben növekedett.

- Japánban publikálták a végleges második negyedéves GDP növekedési adatot, ami a várt 1% helyett 0,7% lett. Közzétették a fogyasztói bizalom alakulását is, melyben növekedés látható, szemben a várt csökkenéssel, de továbbra is messze elmarad az 50-es értéktől.

- Indiában csökkenő autókeresletről számoltak be.

- Ausztráliában hó/hó alapon 1%-kal csökkent a lakáscélú hiteligénylések száma.

Határidős piacok

- Vegyes a ma reggeli kép a határidős piacok esetében, azonban az indexek többsége a negatív tartományban tartózkodik.

Vállalati hírek

- A MOL ma reggel jelentette be, hogy kutatási és termelés-megosztási szerződést írt alá az ománi szultánsággal. A 66-os blokk, melynek alapterülete 5.000 négyzetkilométer, a szaúdi határ mellett fekszik, és jó infrastruktúrával rendelkezik. A térségben több hasonló geológiai szerkezetű területen is voltak már találatok. A kutatási program 4+2 évig tart, ennek első felében szeizmikus méréseket végeznek és két kutatófúrást mélyítenek le. A MOL 2006 óta végez kutatási tevékenységet az országban a 43b blokkban, ahol most kezdi az első kutatófúrás lemélyítését. A hír kedvező, de árfolyamhatással nem számolunk.

- Az OTP 2012. szeptember 7-én 10.123 darab törzsrészvény értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.379.249 darabra (1.56%) változott.

- A PannErgy befejezte a harmadik visszasajtoló kút fúrását Miskolc melletti Kistokajban. Az 1.058 méter mély kút fúrását rekordidő (három hét) alatt fejezték be. Jelenleg két termelő kút és három visszasajtoló kút áll készen, a cég a felszíni létesítményeket építi. A távfűtés számításaink szerint a negyedik negyedévben indulhat el, de várhatóan csak a fűtési szezon október közepi indulása után. A hír kedvező, de árfolyamhatással nem számolunk.

- A korábbi 5,33%-ról 4,9%-ra csökkentette E-Star részesedését az Aegon alapkezelő.

Gazdasági hírek

- Orbán Viktor a hétvégi kötcsei találkozón elmondta, hogy a múlt héten nyilvánosságra hozott IMF kritériumok nem a sajtó által idézett levélből, hanem egy másik dokumentumból származnak. Hozzátette, hogy a kormány a következő 7-10 napban alternatív javaslatokat dolgoz ki a Valutaalapnak, hiszen jó megállapodást szeretnénk tető alá hozni.

- Rogán Antal frakcióvezető egy interjúban elmondta, hogy a kormány kész visszavonni a jegybankra kivetendő tranzakciós adót, ha az IMF és az EU ragaszkodik hozzá.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo