Olaj cikkek
Ilyen, amikor egy olajboom véget ér
Az olajhomok kitermelés hosszú távú játszma: az infrastrukturális befektetések megtérülése 40 év. De az olajár csökkenése miatt gazdaságtalanná vált a kitermelés e módja. Ami rendkívül környezetszennyező is.
Ahol alanyi jogon jár 2000 dollár
Kész buli alaszkai lakosnak lenni. Aki az előző naptári évben végig bejelentett lakos volt, részesül az állam kasszájába befolyó olajbevételből. Alanyi jogon 2000 dollárt kapnak kézhez októberben.
A jótékony pénzekkel sem lehet szórakozni - perel Bill Gates Alapítványa
Viszonylag ritka, hogy egy világhírű jótékonysági alap csatlakozik a felperesek közé egy korrupciós botrányban. Bill Gates világegészségügyet és oktatást támogató, s a szegénység megszüntetéséért küzdő alapítványa épp ezt teszi most a brazil állami olajcég elleni perben, mégpedig részvényesként.
Istent és az olajérdekeket szolgálná miniszterként Sarah Palin
Donald Trump azt nyilatkozta, hogy szívesen foglalkoztatna Sarah Palinhez hasonló erős női személyiséget a kabinetjében, ha megválasztják amerikai elnöknek. A CNN megkérdezte Palint, melyik tárcát érezné testhez állónak.
A klímatudósok és az olajlobbi is támadja a bioetanolt
Sosem értenek egyet a klímatudósok és az olajlobbi, de ebben az egy kérdésben igen. A bioüzemanyagok nemhogy csökkentik a környezetszennyezést a fosszilis üzemanyagokhoz képest, de magasabb az ÜHG-vonzatuk. A tudósok mellett a Big Oilként és Big Cornként becézett érdekcsoportok is felemelték szavukat. Mindenki más-más okból.
Hogy kerülne klímatudós egy olajmultihoz?
New York város főszámvevője, Scott M. Stringer 75 amerikai vállalatnak javasolta, hogy a részvényesek jelölhessenek klimatológusokat igazgatótanácsi tagnak. A menedzsmentek azonban a legkülönfélébb jogi trükkökkel igyekeznek kivédeni, hogy a szakemberek pozíciót kapjanak a felügyelőbizottságban.
A globális GDP 6,5%-a gáztámogatásra megy el
A szén, olaj-, benzin- és gázártámogatásokkal a kormányok világszerte a fogyasztók pénztárcáját igyekeznek kímélni, sőt gyakran a cégek büdzséjét is. Ez azonban fosszilis függőséghez vezet és erősíti a status quót: megnehezíti az átállást a megújuló energiákra.
Drónokkal gondoskodhatnak a biztonságunkról
Drónokkal ellenőriznék a olaj- és gázkitermelő létesítmények állapotát. A módszertől azt remélik, hogy így időben fel lehet fedezni a műszaki hibákat és megelőzni a katasztrofális baleseteket.
Kisemmizték a világ legfiatalabb országát a multik
Az amerikai és kínai cégek potom áron szerezték meg a kőolaj-készletekben gazdag földterületeket. Dél-Szudán sorsáról a We Come As Friends című dokumentumfilm számol be, melyet a Kairói Filmfesztiválon vetítettek e héten.
Biztosítási csalással nyerészkednek a szivárgásokon az olajmultik
A 10 legnagyobb osztalékot szétosztó vállalat fizette ki a globális jövedelmek 10%-át. Közöttük több olajmulti is található. De a rekorderedmények ellenére, vagy talán éppen ezért, a helyi hatóságokra hárítják olajszennyezéseik eltakarításának költségeit, ahol csak lehet, majd még a biztosítási kártérítést is felveszik. A 21. század történetét e törésvonal mentén lehet majd elmesélni: osztalék kontra externáliák.
Az FBI maffiaellenes taktikáját használja az olajmulti
A Chevront 9,5 milliárd dollárra ítélték az amazonasi esőerdők és őslakóik egészségének károsítása miatt Ecuadorban. A vállalat úgy látszik minden alkalmat megragad, hogy védje megtépázott renoméját.
Sokkal olcsóbb lehet idén a benzin
A Saxo Bank befektetőknek kiadott elemzése szerint az idén hosszú évek után először a világpiaci kínálat meghaladhatja a keresletet az olajpiacon, a kitermelők lassú reagálása miatt pedig a mélybe zuhanhat az olajár. Ugyanakkor szakemberek szerint túl vagyunk az olcsón kitermelhető olajkészletek csúcspontján, ami hamarosan drasztikus változásokat okozhat.
Nagy pénzeket fizetnének a multik az emisszióért
A legnagyobb fosszilis energiahordozókkal dolgozó vállalatóriások üzleti terveiben és jövőstratégiáiban már szerepel a beárazott üvegházgáz-kibocsátás. Ha légszennyezésük megsarcolása mellett kapnak valamilyen adókedvezményt, nem ellenzik a klímapolitikát.
WikiLeaks: titokban kategorizálják a zöldeket az olajcégek
A titkos dokumentumokat megszellőztető honlap ezúttal egy olajcég hírszerző alvállalkozóját leplezte le, melyet 2010-ben arra béreltek fel, hogy elemezze és elnyomja az olajhomok-kitermelés ellen felszólaló aktivistákat és a háborgó lakosságot.
A vállalkozási történelem egyik legdrágább baklövése
Még többe fog kerülni a BP-nek a Mexikói-öbölben 2010-ben történt olajszennyezése, mint azt a vállalat vezetői gondolták. A jogi galibát két szó okozta:
a bevételkiesés és nyereség-elmaradás miatt kártérítést követelőknél nem definiálták, mit jelent a ”forgalom” és a ”kiadás”.
Már az olajsejkek is zöldülnek
Az Egyesült Arab Emírségek (UAE) a világ egyik legnagyobb ökológiai lábnyomával rendelkező állama. Olajdollárokból épített légkondicionált palotáikban azonban felismerték, hogy a kőolaj, mint vagyon- és energiaforrás véges, ezért luxuséletmódjukat zöldíteniük kell.
Kitiltják a Shellt Alaszkából
A tengeri olajfúrások engedélyezéséért felelős amerikai belügyminiszter, Ken Salazar kijelentette, a Shell addig nem kap engedélyt alaszkai fúrásai folytatására, amíg be nem bizonyítja, hogy képes kezelni a sarkköri viszonyokat. Az amerikai Geológiai Kutatóintézet számításai szerint a világ fel nem tárt földgáz-készleteinek 30 százaléka, a kőolaj-mennyiség 15 százaléka az Északi-sarkon rejlik.
Európa tengerei nem jutnak a Mexikói-öböl sorsára
Az Európai Bizottság zöld jelzést adott annak a direktívának, mely első ízben kívánja szabályozni a tengeri olaj-és gázkitermelést az EU vizein. A szabályozást azonban nem kötelesek alkalmazni a tagországok.
Kevin Costner profitált a BP olajszennyezéséből
Furcsa pereskedésbe keveredett a környezetvédőként is elhíresült filmsztár, Kevin Costner. Az alacsony adósávú Nevadában lévő cége kifejlesztett egy szűrőtechnológiát, mely képes kiválasztani az olajat a vízből. Üzlettársai azonban megtévesztéssel vádolják a Farkasokkal táncoló Oscar díjas alkotóját.
Mi ragyog Észak-Dakotában és a Niger-deltában?
Elképesztő mennyiségű gázt, Magyarország éves fogyasztásának tízszeresét égetik el a kőolaj-kitermelők világszerte. A fáklyázás óriási környezeti károkat okoz, de még mindig jobb, mint ha a gázt egyszerűen a légkörbe engednék. A technológia ugyan rendelkezésre áll a probléma megoldásához, az akarat és a jogszabályok betartatása azonban sok esetben hiányzik.
Kimutatták: szennyező az olajhomokbányászat
Kanada a világ egyik nagy olajexportőre lett, amikor az új technológiáknak köszönhetően gazdaságossá vált az olajhomokból a fosszilis energiaforrások kitermelése. Tudósok ezt a módszert teszik felelőssé a tavak és folyók elszennyeződéséért.
Etikus befektetéseket követelnek a diákok
Az elmúlt hetekben Amerika-szerte több tucatnyi egyetem diákja fordult azzal a tanintézményéhez: adják el a fosszilis energiákból élő vállalatokban szerzett részvényeiket. Eddig elutasításban részesült követelésük.
Szimatot fogtak a medvék
Jól elromlott a hangulat! Míg a DAX tegnap a 20 napos mozgóátlagot tesztelte, addig a BUX már a 30 napos mozgóátlag alatt jár. Ahogy estünk egy kicsit a medvék azonnal hatalmas lármát kezdtek el csapni. Ilyen címet láttam ma reggel a Yahoo-n. „Marc Faber: Odds of Global Recession Are 100%". Azaz tuti, hogy globális recesszió lesz. Ne legyen senkinek kételye efelől. Szóval a medvék azonnal szimatot fogtak és jó PR érzékkel rendesen, paráztatják a publikumot - kezdték napi kitekintőjüket az Erste elemzői.
Már az alternatív energia a főszereplő a Dallasban
Áll a bál Southforkban. Az 1978 és 1991 között 14 évadot megélt sorozatban olaj küzdött olajjal. A napokon belül az RTL Klubon magyarul is debütáló folytatás-széria az új idők szellemében más alaphelyzetet tár elénk: a fosszilis energiahordozó már az alternatív energiákkal küzd az érvényesülésért. A Ewing-család új generációját ezúttal e két jövőképbe vetett hit és az ehhez tartozó pénzéhség szakítja ketté: Jockey fia olajkutat fúrna a Southfork birtokon, Bobby fia viszont a Kínához közeli tengerek medrében megbúvó metánhidrátokból nyerne földgázt. Közben pedig Ellie végrendelete és a birtok sorsa felett marakodnak apjaikal egyetemben. Ki győz?
Versenyfutás Észak fekete aranyáért
A globális fölmelegedés egyik következményeként gyorsuló ütemben olvad az Északi-sarkvidék jégpáncélja, megkönnyítve a mélyben rejlő ásványkincsek elérését és kiaknázását. Az Arktisszal határos öt állam évek óta vitázik arról, kihez tartozik az Északi-sark. A tét nem kevesebb, mint irdatlan kőolaj- és földgázkészletek, értékes érclelőhelyek birtoklása, valamint a jövő hajózási útvonalainak ellenőrzése.
Jól jönne egy kis lazítás
Az újabb jegybanki beavatkozás reménye segítette az emelkedést a tengerentúlon kedden. Az arany és az olaj pozitív tartományban zárt, enyhe pluszban tartózkodtak a távol-keleti piacok, s a forint is őrizte pozícióját. Szerdán a Budapesti Értéktőzsdén mérsékelt emelkedés várható.
Olcsóbban tankolhatunk a jövő héten
Az elmúlt egy hét során a nemzetközi piaci folyamatokban megfigyelhető változások a benzin és a gázolaj esetében is 1-2 forint árcsökkentést indokolnak 4-én, hétfőn. A benzin kiskereskedelmi átlagára így 429 forint, a gázolajé pedig 432 forint lehet június 6-án, szerdán.
Pénz a föld alatt maradó olajért
Lehetséges-e az olaj nélküli jövő? Pontosabban, hogyan lehet ezt a koncepciót keresztülvinni napjaink nemzetközi politikájának és diplomáciájának labirintusában? Ennek lehetőségeit kutatja A Future Without Oil című dokumentumfilm. Laetitia Moreau kamerája előtt egy ecuadori delegáció lobbizását követhetjük nyomon, ahogy az ökológiai befektetések egy új rendszerét próbálják meghonosítani. A francia rendezőnő alkotását a Thesszaloniki Dokumentumfilm-fesztiválon láttuk.
Aranybányára lelhetünk
A 2012-ben a magas nyersolaj árak, valamint a feltörekvő országok részvénypiacába visszaáramló tőke igen kedvező befektetési lehetőségeket teremtett. Ez különösen érinti az átfogó gazdasági reformokat bevezető orosz piacot, ahol az olajipari cégek részvényeit még alulértékeli a piac, azonban ez várhatóan hamarosan megváltozik.
Öko-oknyomozás: nem éri meg kikezdeni a multikkal?
Nagy vihart kavart a Crude című 2009-es dokumentumfilm, mely a Texaco ecuadori esőerdőben végzett környezet- és vízszennyezését mutatta be és a helyi lakosok összefogását, akik beperelték az amerikai olajmultit. Joe Berlinger rendező ma jól meggondolná, hogy belevágjon-e egy ilyen filmbe, s abban sem biztos, vajon érdemes volt-e elkészítenie a filmet, nyilatkozta a The New York Times-nak. Miért?
Újabb olajömlés a tengerbe - ezúttal Európában
Több mint 200 tonna olaj ömlött az Északi-tengerbe Skócia mellett a Shell egyik fúrótornyának megsérült vezetékéből, és a becslések szerint még több száz tonna ömölhet a tengerbe, mire véglegesen megfékezik a szivárgást.
Van esély az olcsóbb benzinre?
Soha nem látott magasságokba törtek az üzemanyagárak tavasszal, majd az elmúlt hetekben jelentősebb csökkenést tapasztalhattunk, de az árak még mindig magas szinteken járnak. Adódik a kérdés: reménykedhetünk-e olcsóbb árakban? Lesz-e változás az ezt befolyásoló három fő tényező valamelyikében: az olaj nemzetközi piacokon jegyzett árában, a dollár forint keresztárfolyamában, vagy az állam adópolitikájában? A Solar Capital elemzése.
Elkerülhetetlen: drágább lesz a nyaralás
A kőolaj drágulása komolyan megterheli a légitársaságokat a Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség (IATA) szerint. Az idén a drágulás 27 milliárd dollár pótlólagos kiadást jelent, a szervezethez tartozó mintegy 230 meghatározó légitársaság kerozinszámlája 133 milliárd dollárról 160 milliárdra emelkedik.
A dráguló olaj betesz Magyarországnak
Erőteljesen emelték idei és jövő évi nyersolajár-előrejelzésüket londoni pénzügyi elemzők, csökkentve egyben a világgazdasági növekedésre adott prognózisukat. Kiemelték azt a véleményüket, hogy ez a kombináció várhatóan nem tesz jót a közép-kelet-európai térség kis, nyitott, energiaimportőr gazdaságainak, főleg akkor, ha a növekedési és inflációs mutatók még az új előrejelzésnél is kedvezőtlenebbül alakulnak.
Jó, hogy volt IMF-hitel: visszavásárolta a Molt a kormány
A magyar állam IMF-hitelből 1,88 milliárd euróért vásárolta meg a 21,2 százalékos Mol-tulajdonrészt az orosz Surgutneftegastól (Szurgutnyeftyegaz) - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. Az ügylet kapcsán módosítani kell a költségvetési törvényt . Az orosz cég a 2009-es részvényvásárlás óta nem tudott részt venni a MOL-közgyűléseken, mivel a vételt nem rögzítették a részvénykönyvben - ehhez a Magyar Energia Hivatal kellett volna. Az orosz fél jó ideig peres úton kívánta érvényesíteni érdekeit, mindhiába.
Az ezüst indította el az esés, érdemes lesz figyelni
Az amerikai részvénypiacok is követik a zuhanó nyersanyagárakat - Szabadesésben az olaj és az arany ára - A negatív tartományban vannak ma reggel az ázsiai indexek - Hatalmasat erősödött a dollár, a jen gyengül, a forint stagnál - Magyar Telekom: Várakozásokat felülmúló első negyedév, felminősítés az Erste-től - Ma csökkenésre számítunk.
Szennyező befektetések: hírnevüket féltik a bankok
Egyre több bank gondolja meg kétszer is, hogy engedje-e márkanevét olyan projektekkel lejáratni, melyek nagy pusztítást visznek végbe természeti környezetünkben. A bankszektor legismertebb szereplői megerősítették a zöld szempontok mérlegelését, amikor a finanszírozás odaítéléséről van szó.
Zöldülés helyett zendülés: konfliktus a hajózás jövőjéről
Az ENSZ alá tartozó Nemzetközi Hajózási Szervezet (IMO) immár bő egy évtizede képtelen rá, hogy az ENSZ égisze alatt megkötött kiotói egyezményhez hasonló globális megállapodással fogja vissza a tengeri szállítmányozás üvegház-emisszióját. A világban mozgó áruk 90 százalékát szállító ágazat felel az éves globális széndioxid-kibocsátás 3 százalékáért.
Jöhet az olcsóbb benzin?
A Capital Economics szerint a Brent hordónkénti ára év végéig 85 dollárra zuhan, hiszen bár nem lehet megjósolni a közel-keleti fejlemények kimenetelét, a zavargások nem terjedtek át jelentős olajtermelőkre. Mások 200 dolláros olajárról beszélnek.
Elfogyhat az olajuk: napenergiára váltanának a szaúdiak
A nép ugyan zúgolódik, uralkodójuk, a 87 éves Abdullah bin Abdul Aziz nemrég 38 milliárd dollárt osztott szét, hogy elhallgattassa őket, de az ellenzék azt mondja: "Jogokat kérünk, nem ajándékot!" A fogyó olajkészletek ténye a világ legnagyobb olajexporőrének stratégiáját sem hagyta érintetlenül: a tikkasztó napsütés birodalmában nagyobb szerepet juttatnának a megújuló energiáknak, elsősorban a napenergiának. Az ország olajexportőrből a világ első számú napenergia-exportőrévé kíván válni.
400 forint lehet egy liter benzin, a jövő héten emel a Mol
Ha a spekuláció és a földközi-tengeri politikai bizonytalanság miatt tovább emelkedik a kőolaj ára, valamint gyengül a forint a dollárhoz képest, két héten belül átlépheti a 400 forintot az üzemanyagok literenkénti ára a magyar piacon, az viszont bizonyos, hogy a jövő héten ismét emeli az árakat a Mol.
Ha a termelésnövelésről döntetnének, a piac pánikba esne...
Nem valószínű, hogy a termelés növeléséről döntenének az OPEC olajügyi miniszterei, akik kedden az olajtermelők és fogyasztók egy nemzetközi konferenciáján vesznek részt a szaúdi fővárosban, Rijádban - közölték OPEC illetékesek. Eközben a nyersolaj ára jóval 100 dollár fölött áll már a közel-keleti tüntetések miatt.
Polgárháborús helyzet: 220 dolláros olajárral riogatnak
A líbiai események hatására a Brent típusú olaj ára már 6 százalékkal emelkedett, a Wall Street és a nyugat-európai tőzsdék, akárcsak a BÉT tovább esik. Az euróval szemben 274,5-275,1-re gyengült a forint, miközben az arany unciánkénti ára Londonban 1,411 dollárra emelkedett a keddi 1,406 dollárról. Az olaj ára hét hónap alatt 130 százalékkal drágult.
Itt az újabb emelkedés ideje?
Fordultak az amerikai indexek, a Nasdaq-nak sikerült pluszban zárnia - Korrekció az olaj árfolyamában, továbbra is 1.400 dollár felett az arany - Ázsia: A pozitív tartományban vannak az indexek - Erősödött tegnap a forint - Magyar Telekom: A konferenciahívás összefoglalója, osztalékjavaslat - Március 1-én ismerhetjük meg a reformcsomag részleteit - Ma további áremelkedésre számítunk.
A legrosszabb forgatókönyv az…
Az USA „baráti" nyomást gyakorolhat az iraki kormányra, hogy egyezzen meg a kurd helyi kormánnyal, s kezdjék meg az olaj exportot a kurdisztáni területről. Különben amúgy is ez a szándék. Csak a folyamatot kellene felgyorsítani. Ráadásul ott akkora lelőhelyek vannak, hogy akár néhány millió hordóval is lehetne növelni a napi kitermelést, amely elég lehet a kieső termelés pótlására.
Olcsó a gáz és az áram, míg az olaj relatíve drága
Egymást tiporják a gáztermelő cégek, hogy előre eladják gázkészleteiket az USA-ban. Tavaly a várható éves termelésük 49%-át adták el előre. Idén viszont már 54%-nál tartanak, ugyanis nem nagyon számítanak gázáremelkedésre, sőt idén eddig 11%-kal csökkent az amerikai gáz ára.
Olaj- és szállítmányozási multik udvara lesz az Északi-sark?
Egyhamar nemcsak turisztikai célponttá válhat az Északi-sark, de a multik arénájává is. Mivé alakítja a nyersanyag-kitermelésre éhes nyugati világ a jég olvadozó birodalmát?
Ismerős békeperspektívák: kié lesz az olaj?
1983 óta 2 millió emberéletet követeltek és még több millió embert űztek külföldre az Észak- és Dél-szudáni népcsoportok között dúló polgárháborús villongások. Az etnikai konfliktuson túl "erőforrás háborúról" is beszélhetünk: az ország olajkészleteinek 75 százaléka az elmaradt déli területeken található. Az olajvezetékek és az olajfinomítók viszont a fejlettebb északon. Milyen eredményre vezet, ha Dél-Szudán a népszavazás eredményeként függetlenné válik?