Jól kigondolt gesztus volt, hogy március 28-án Trump szénbányászok társaságában írta alá elnöki határozatát, mely instrukció a Környezetvédelmi Hatóságnak (EPA) arra, hogy kiiktassa Obama üvegházgáz (ÜHG) kibocsátás csökkentést kivitelező törvényeit. Az emissziós regulázás felszámolása azt hivatott szolgálni, hogy a szénbányák újrainduljanak -miután több bányaipari cég csődbe ment-, s a széntüzelésű erőművek újra üzemelhessenek. (A valódi változáshoz nem elég behozni a megújulókat, tudatosan ki kell vonni a piacról a nem megújulókat.)
De az amerikai nép egyáltalán nem ért egyet Trump fosszilis energia barát akciójával. Márciusban a Yale University klímakommunikációs programja közzétette közvélemény-kutatásának eredményeit, amelyből kiderült, hogy a felnőtt, szavazásra jogosult életkorú lakosság közel háromnegyede Trumppal ellentétes nézeteket vall klímaügyben.
- 70 százalékuk úgy gondolja, a klímaváltozás valós és jelen idejű dolog, vagyis most történik.
- 75 százalékuk egyetért azzal, hogy a széndioxidot, mint légszennyező anyagot a kormány szabályozza.
- 82 százalékuk szeretné, hogy a megújuló energiák K+F-jét államilag is támogassák.
A válasz alapvetően kétrétű. Egyrészt kampányában Trump azt ígérte, hogy gondoskodik az "elfeledett emberről", az egyszeri amerikai munkásról, akit a washingtoni elit következetesen kifelejtett a terveiből. Egyik konkrét ígérete pedig az volt, hogy "visszahozza a szenet", vagyis feltámasztja a szénbányaipart. (Függetlenül attól, hogy a szén, mint energiahordozó már közel sem olyan gazdaságos, mint az USA-ban bőségesen található palagáz vagy a megújuló energiák.)
Másrészt az amerikaiak klímatudatossága is felemás. Ugyan érzik a problémát, ha megkérdezik őket, mégis van bennük valamiféle tétovázás vagy elterelés. Erről tanúskodik az, hogy nincs olyan választókörzet, ahol a szavazók többsége részt venne a klímaváltozásról szóló közéleti diskurzusban. Vagyis fontosnak tartják a témát, de nem lépnek ki a közéleti porondra, nem tüntetnek, nem szólalnak fel lakossági fórumokon, nem írnak tiltakozó leveleket.
- 58 százalék hiszi, hogy a klímaváltozás ártani fog az amerikai polgároknak.
- 70 százalék szerint csak a jövő generációit fogja károsan érinteni, de nem a saját korosztályát.
- 40 százalék gondolja azt, hogy az éghajlatváltozás őt személy szerint veszélyezteti.
Forrás: Business Insider, Yale Center on Climate Change Communication