Jól jönne egy kis lazítás

Az újabb jegybanki beavatkozás reménye segítette az emelkedést a tengerentúlon kedden. Az arany és az olaj pozitív tartományban zárt, enyhe pluszban tartózkodtak a távol-keleti piacok, s a forint is őrizte pozícióját. Szerdán a Budapesti Értéktőzsdén mérsékelt emelkedés várható.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erste kommentár

Volt tegnap egy kis rángatózás a börzéken, először jött egy kis megnyugvás a hétfői eséseket követően, majd a Fitch akciója délután rendesen mélybe küldte az európai piacokat. 15-20 perc alatt a DAX index például mintegy 100 pontot esett a spanyol bankok leminősítésének hírére. Ugyanakkor a tengerentúlon kitartott az optimizmus, amelyet a QE3-ba vetett hit táplált, s az európai problémák sem tudtak letörni.

Az optimizmusra pedig az adott okot, hogy a chicagoi Fed elnök szerint is jönnie kellene egy újabb mennyiségi lazításnak (QE). Ha pedig a piacokra nézünk, pl. a BUX-ban kisimuló „EKG"-t látunk, azaz a technikai indikátorok laposodnak, s egyre inkább jó alkalmat teremtenek egy nagyobb megindulásra. Hogy ez merre lesz, azt nehéz megmondani, de a piac jelenlegi állapota szerint ennek inkább felfelé kellene bekövetkeznie.

USA, Európa

- Visszatért az optimizmus a tengerentúli piacokra, és 1% feletti emelkedéssel zárták a napot a vezető tengerentúli mutatók (Dow 1,31%, Nasdaq 1,19%, S&P500 1,17%).
- A chicagoi Fed elnök, Charles Evans arról beszélt tegnap, hogy a munkaerő piacot élénkíteni kellene. A piac újabb jegybanki beavatkozásra számít.
- A Dell bejelentette, hogy évente 32 cent osztalékot fog fizetni, az árfolyam 2,5%-ot emelkedett zárásra.
- A Moody's Investor Service kedden este több ciprusi bankot minősített le. A Bank of Cyprus osztályzatát „B1'-ről „B2"-re rontotta, a Hellenic Bank besorolását pedig „Ba3"-ról „B1"-re rontotta. A Cyprus Popular Bank minősítését is felülvizsgálat alá helyezte a hitelminősítő, mert a portfoliójának 42%-a görög hitelfelvevőknél van.
- A Fitch Ratings tegnap jelentette be, hogy 18 spanyol bankot minősített le, miután nemrégiben a spanyol állam adósbesorolását is rontotta a hitelminősítő.
- A spanyol hozamok látványosan megugrottak tegnap, és 6,8% közelébe emelkedtek a tegnapi kereskedésben.
- A Sziriza vezetője azt mondta, hogy ha pártját megválasztják, akkor törzsrészvények kibocsátásával fel fogja tőkésíteni a bankszektort, ami gyakorlatilag államosítást jelent.

Olaj, arany

- A kőolaj árfolyama korrigált a 81,1-es mélypontról, és a lendület zárásig kitartott. Napon belül 2,8%-ot emelkedett a kurzus, és 83,3 dolláron fejezete be a kereskedést.
- Az Amerikai Energiahivatal ma publikálja a benzin- és kőolaj készletek alakulását. Kőolaj terén 1,5 millió hordó csökkenésre, benzin terén pedig 1,4 millió hordó emelkedésre számítanak az elemzők.
- Az aranynak sikerült elrugaszkodnia a 30 napos mozgóátlagról, és 1.609 dollárig emelkedett. Az 1.630 dolláros lokális maximumot érintheti meg az árfolyam a következő napokban.

Távol-Kelet

- A pozitív tartományba lendültek az ázsiai piacok (Nikkei 0,6%, Hang Seng 0,37%, Shanghai 0,83%).
- Dél-Koreában jó lett a májusi munkanélküliségi ráta, a várt 3,4% helyett 3,2%-ra süllyedt a mutató.
- A japán gépipari megrendelések 5,7%-ot emelkedtek áprilisban, az elemzők által várt 1,6% helyett.

Devizák

- Tegnap már nem gyengült tovább a hazai fizetőeszköz az euró ellenében. Bár napon belül 298,5-nél is járt a kurzus, de zárásra sikerült 297 alá lejönnie. A spanyolok miatt feszültek a piacok, ezért bármikor újabb forintgyengülési hullám indulhat.
- Az EUR/USD egy szűk sávban mozgott tegnap a korábbi napokhoz képest, és zárásra enyhe dollárgyengülést láthattunk. A reggeli kereskedésben is folytatódik ez a tendencia, és 1,25 fölé emelkedett a devizapár.

Határidős piacok

- Az amerikai határidős indexek a negatív, az európaiak pedig a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- Mától osztalékszelvény nélkül forog a MOL. A társaság 454,54 forint osztalékot fizet részvényenként, a kifizetés június 22-én kezdődik.
- Orbán Viktor tegnap egy osztrák konferencián elmondta, hogy jövő évtől megszűnhet a bankadó. Korábban arról volt csak szó, hogy jövő évtől feleződik, majd utána fokozatosan kivezetődik. Jövőre tehát csak a pénzügyi tranzakciós adó marad a rendszerben. Ez mindenképpen pozitív mind az OTP, mind az FHB szempontjából, az előbbi esetében 50, utóbbi esetében 25 forintot jelent a részvényárban, ami még nem árazódott be.
- A Magyar Telekomot 100 millió, míg a Vodafone-t 50 millió forintra büntette a versenyhivatal félrevezető reklámok miatt. A Magyar Telekom esetén a hatás szinte nem is mérhető, részvényenként 0,1 forint.
- A PannErgy megkezdte a második visszasajtoló kút fúrását Miskolc mellett. A cég úgy számol, hogy a kút mélysége a korábbinál (1,7km) jóval sekélyebb, 1,1 km lehet. Ezzel egyidőben megkezdik a felszíni létesítmények kialakítását is, hiszen már a következő fűtési szezonban, idén október közepén meg kívánják kezdeni a hőszolgáltatást a városban. A hír kedvező, de alapvetően megfelel a korábbi várakozásoknak.

Gazdasági hírek

- Várhatóan ma dönt arról a kormány, hogy benyújtsa a parlamentnek a jegybanktörvényt, ami már tartalmazza az EKB által várt módosításokat. Zárószavazás jövő héten várható.
- Varga Mihály IMF/EU főtárgyaló szerint (i) júliusban vagy augusztusban indulhatnak meg a hiteltárgyalások (ami szerintünk további csúszást jelent). (ii) a német gazdaság várható beindulása miatt a magyar export is felfuthat a második félévtől kezdődően, ami segítheti a GDP alakulását. Így idén legalább 0,5%-kal nőhet, szemben a korábbi kormányzati becsléssel (0,1%). Jövőre akár 1% is lehet a növekedés. Korábban a költségvetési tanács kritizálta az túl optimista kormányzati várakozást, és felhívta a figyelmet, hogy ez veszélyeket hordozhat.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo