A vállalkozási történelem egyik legdrágább baklövése

Még többe fog kerülni a BP-nek a Mexikói-öbölben 2010-ben történt olajszennyezése, mint azt a vállalat vezetői gondolták. A jogi galibát két szó okozta: a bevételkiesés és nyereség-elmaradás miatt kártérítést követelőknél nem definiálták, mit jelent a ”forgalom” és a ”kiadás”.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Financial Times szerint könnyen meglehet, hogy ”a vállalkozási történelem egyik legdrágább jogi baklövésével” állunk szemben. Már csak azért is, mert a rendkívül népszerűtlenné vált olajmulti képviselői 2012-ben még nagy elánnal fogadták el a New Orleans-i bíróságon a kártérítési szabályok szövegét, amit ”objektívnek”, ”tisztának” és ”fair”-nek tartottak.

Aztán rájöttek, hogy -saját céges érdekeiket tekintve- hibát követtek el. Megnyitották ugyanis Pandora szelencéjét, olyan kártérítési igényeknek adva jogalapot, melyeket eszük ágában sincs teljesíteni, illetve valósnak és indokoltnak elismerni.

Mennyibe került eddig a BP-nek?
Eltakarítási munkálatok: $14 mrd.
Különféle kártérítések: $11 mrd.
Bírságok, helyreállítások: $8 mrd.
Teljes készpénzkiadás 2013. március végéig: $33,4 mrd.
”Elmaradt nyereség”

A BP panaszosainak eddig elegendő volt felmutatniuk azt, hogy az olajkatasztrófa idején megcsappantak a bevételeik, majd később visszaálltak. Ez a V-alakú mutató a bevételcsökkenésről mindkét fél szerint bizonyította a kauzalitást (az oksági elvet), vagyis ha a környezetszennyezéssel egy időre esett, akkor igenis az olajszennyezés miatt állt be a bevételkiesés.

A probléma nem itt van, hanem a kártérítés összegének megállapításakor. A kérelmezőknek lehetőségükben állt kijelölniük azt a 3 -vagy maximum 4- egymást követő hónapot (2010 májusa és decembere között), melyben elestek a bevételtől, valamint azt a viszonyítási időszakot, ami a zavartalan üzletmenetet (vagyis az optimális bevételi szintet) jelöli (2009-től vagy legfeljebb 2 évvel korábbról kezdve). A New Orleans-i bíróságon jóváhagyott megállapodás szerint a kártérítés a ”változó nyereségre” vonatkozik: ez nem más, mint a 3 (vagy 4) havi összbevételből kivont ”változó költségek” után megmaradó összeg.

Csakhogy a dokumentum szövege nem definiálta sem a ”bevétel”, sem a ”költség” kifejezést, vagyis azt meglehetősen szélesen értelmezheti a panasszal élő helyi vállalkozó. A BP most azzal védekezik, hogy a két szó szabad értelmezése arra kötelezheti a vállalatot, hogy olyan vállalkozók igényeit is elfogadják, akik nemcsak hogy nem látták kárát az olajszennyezésnek, de a 2010-es üzleti évében (vagyis a szóban forgó 3-4 hónapon túl) ráadásul növelték is nyereségüket!

Kép:sxc

Patrick Juneau, az egyezség égisze alatt a kártérítési igényeket kezelő ügyvéd és a bíró Carl Barbier egyaránt a BP értelmezésétől eltérő definícióval állt elő mindkét kifejezésre. A BP "felgyülemlő" (accrual accounting) értelmezés mellett kardoskodik, ami figyelmen kívül hagyja a kárvallott cégek pénzforgalmát (cash flow). Ebben a BP által javasolt értelmezésben, ha egy megrendelést decemberben teljesítenek, de az áruért a megrendelő csak januárban fizet, az a terméket leszállító cégnél az előző évi könyvelésben jelenik meg bevételként.

A panaszosok ügyvédei viszont úgy érvelnek, az egyezség értelmében jogosultak a saját könyvelésük szerinti módszerrel kimutatni az elmaradt nyereséget (ami lehet pénzforgalom-alapú könyvelés is). Így azonban több (bevételi) számlát is el tudnak számolni, nagyobbnak tüntetve fel a forgalmat, amivel szemben nagyobb bevételkiesést tudnak felmutatni az olajszennyezés időszakában.

A BP konkrét példát is mondott ilyen csalafintaságra: egy reklámcég 2,1 millió dolláros tévés reklámidő-megrendelést is elszámolt 2010 augusztusára, amit veszteségként számolt el (talán mert végül nem került adásba a reklám – erről nem szól a fáma), s meg is ítéltek nekik 3 millió dollárnyi kártérítést. Egy másik esetben 2009-ben egy rizsfarm egész éves bevételét egyetlen fizetés tette ki (amit 2009 novemberében utaltak), de 2010-ben az utalás decemberben jött, vagyis egy hónappal hosszabb időszakot tudott a farm figyelembe venni a nyereségelmaradásra. Ez a cég is 3 millió dollárt kapott, írta a Financial Times.

A két szó értelmezése körüli vita jelenleg a fellebbviteli bíróságon vár döntésre. Számos vállalkozás egyébként is elégedetlen a tavalyi bírósági egyezséggel, s keresetet benyújtva rámozdultak, hogy megtorpedózzák.

Kik szúrták el?
  • A kárvallottakat kezelő előző alapot, melyet Ken Weinberg irányított, az a kritika érte, hogy túl sok bizonyítékot követel. A panaszosok egy része -több tízezer kérelmező- ezért fordult a bírósághoz. A BP további népszerűségvesztéstől tartva nem szánta rá magát, hogy pereskedjen velük. (Az Exxon ellenkezőképp tett: 20 évig vitatkozott az 1989-es olajtanker-balesete miatt a céget perelő 32 000 halásszal. A legfelsőbb bíróságon az 5 milliárd dolláros kárigényekre végül csak 508 milliót ítéltek meg!)
  • A kártérítést követelők és a BP közötti bírósági egyezség 1100 oldalas.
  • A BP-t az ügyben a Kirkland & Ellis ügyvédi iroda képviselte, mely úgy látta, a két szó jelentése nem szorul pontos definiálásra.
  • A BP eredetileg 7,8 milliárd dollárt különített el a kártérítésekre. Júliusban 9,6 milliárdra növelte becslését, állítja a The Guardian brit napilap.
  • A bírósági egyezségbe nem foglaltak bele felső összeghatárt.
  • A benyújtott igények mintegy negyede lett eddig elbírálva.
  • Még mindig havi 10 000 új kártérítési kérelem érkezik az olajmultihoz. A benyújtási időszak 2014 áprilisában jár le.
  • A katasztrófa idején feltehetően 2,5 és 4,1 millió hordón mennyiségű olaj szabadult el és áradt a tengerbe.
  • A kártérítési alapban mindössze 300 millió dollár maradt. A katasztrófa idején 20 milliárd dollárt tett félre a cég a várható költségekre. Akkor 42,4 milliárd dollárra jósolták a cég teljes (várható) kiadását.
  • A BP továbbra is nyereséges, ám a második negyedévi profit (2,7 mrd. dollár) messze alulmaradt a beígért 3,4 milliárdtól, s az egy évvel korábbi azonos negyedévi profitnál is alacsonyabb (az 3,6 mrd. volt).
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo