Olaj cikkek
Az amerikai hadsereg megújuló energiát is bevet a harcmezőn
Szinte nincs olyan hónap, hogy ne kapnánk hírt arról, terroristák és szélsőségesek felrobbantottak egy olajszállító katonai konvojt Pakisztánban vagy Afganisztánban. A gyúlékony, robbanékony fosszilis üzemanyagok afféle Achilles-sarkai az amerikai és nyugati katonai erőknek. Nem csoda, hogy az USA hadügyi vezetése a megújuló energiákra való átállást hirdette meg stratégiája részeként.
Ilyen a jó szövetséges: "200 évre elegendő olajat kaptok!"
Venezuela "a következő kétszáz évben" ellátja kőolajjal Fehéroroszországot - ezt erősítette meg Hugo Chávez venezuelai elnök vasárnap Minszkben, Aljakszandr Lukasenko fehérorosz elnökkel találkozván.
Milyen lesz egy új olajválság?
Életvitelünk és üzletmenetünk durva összeomlása az olajhiány miatt nem példa nélkül való: a 70-es években már történtek nemzetközi hatású olajválságok. Az egyre fogyó kőolajkészletek ismeretében milyen hasonló krízis lehetőségével kell számolnunk? És főleg mikor? A szakértők prognózisait elemezzük.
Nincs menekvés: egyre csak drágulni fog az olaj
Az elkövetkező öt évben emelkedő olajárakra, az olajfeldolgozó szektorban konszolidációra, az európai gázellátásban pedig a saját nem hagyományos kitermelés emelkedő részarányára lehet számítani - írja az Erste Csoport elemzése.
Az olaj alkonya: felkészülni, vigyázz...
Kifogyóban vannak az olcsón kitermelhető kőolajkészletek. A jövő olaja drágább lesz. A megújuló energiákra való átállás nemcsak ökológiailag előnyös, létszükséglet is egyben.
Feltúrják az olajért az Északi-sarkot?
A Jeges-tengerben még kockázatosabb az olajkitermelés, mint a Mexikói-öbölben. A hidegebb és viharosabb vizekben nehezebb megfékezni az olajszennyezést. Az állatvilágra nézve is nagyobbak lehetnek az ökológiai károk, hiszen itt van a világ leggazdagabb halraja és a legtöbb fajt tartalmazó vadon élő állatvilág.
Újabb olajbaleset a Mexikói-öbölben
Kimentették csütörtökön azt a 13 embert, akik a tengerbe zuhantak, amikor felrobbant egy újabb tengeri olajfúró torony a Mexikói-öbölben. Jelentősebb olajszivárgásról egyelőre nem szólnak a hírek.
A Mexikói-öbölbe ömlő olaj 75 százaléka eltűnt
A BP Mexikói-öbölben felrobbant olajfúrótornya helyén kiömlött olaj háromnegyede már eltűnt, nem szennyezi a környezetet - állapították meg az Egyesült Államok kormányzatának dolgozó szakemberek.
Nem leplezik le az olajmulti ellenlábasait
Előrelépés történt a Chevron olajcég és Joe Berlinger dokumentumfilmes perében. A bíróság úgy döntött, mégsem kell a rendezőnek beszolgáltatnia az összes, mintegy 600 órányi felvett videóanyagot. Ha erre kötelezik, precedens értékű esetként kiszolgáltatottá tették volna az oknyomozó dokumentumfilmezésben résztvevő interjúalanyokat, szemtanúkat, és végső soron a vállalatok javára dőlt volna a mérleg, megnehezítve a tényfeltáró filmes újságírást a jövőben.
Elhalasztott takarítás: Bonnie bekavart
A Bonnie trópusi vihar közeledése miatt fel kellett függeszteni a Mexikói-öbölbeli olajszennyezés felszámolását és a tönkrement olajkút végleges eldugaszolását célzó munkát, a hajóknak és a munkásoknak el kellett hagyniuk a tengert.
Tanultak a katasztrófából?
A Mexikói-öböl olajkatasztrófája nyomán a világ legnagyobb nemzetközi olajcégei (mínusz BP) most katasztrófaelhárító nonprofit együttműködést szerveznek.
Fellélegezhet a világ: megszűnt a szivárgás
Sikeresnek tűnik a Mexikói-öbölben szivárgó mélytengeri kútra erősített új olajfogó berendezés tesztje; a BP olajtársaság közölés szerint pillanatnyilag már nem folyik olaj a tengerbe. A mérnökök most figyelemmel követik, hogy a korábbinál nagyobb és megerősített "sapka" hogyan állja a növekvő nyomást.
Kevesebb adót fizetne a katasztrófát okozó cég
Jelentős adóbevételektől foszthatják meg a brit és az amerikai kormányt a BP-nek az olajszivárgás megfékezésére költött milliárdos kiadásai, a vállalat az elkövetkező négy évben világszerte feltehetően 10 milliárd dollárral kevesebb adót fizethet - számolt be kedden a Financial Times (FT).
Obama nem tiltakozna: létrejöhet a világ legnagyobb cége?
A brit BP nem kommentálta azt a sajtóhírt, amely szerint az Exxon amerikai olajipari vállalat fontolgatja a brit cég felvásárlását. Vasárnapi számában a Sunday Times ugyanis arról írt, hogy forrásai szerint az Obama-kormányzat máris tudatta az Exxonnal - és egy másik nagy amerikai olajcéggel, valószínűleg a Chevronnal -, hogy nem állna egy ilyen tranzakció útjába.
Az olajkatasztrófa már elsöpörte a BP értékének harmadát
A Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa fő felelősének tekintett BP piaci tőkeértéke további 17 milliárd dollárral csökkent kedden, miután az árfolyama 13,10 százalékkal zuhant a londoni értéktőzsdén.
Újabb kudarc és legalább 65 millió liter olaj a tengerben
Kudarccal végződött a BP olajtársaságnak a hét közepén kezdett kísérlete az olajszivárgás elfojtására a Mexikói-öbölben: a nehéziszap és cement pumpálása nem hozta meg az eredményt, ezért új módszerrel fognak kísérletezni - jelentette be operatív igazgató.
Kína lesz a világelső a zöldenergia-bizniszben
Nemcsak Kína népessége és irdatlan felvevőpiaca miatt, de az ott belendült szélturbina és napkollektor-gyártás révén is megfordul a geopolitikai egyensúly. A nyugati világ vélhetően kínai energiaimporttal és onnan beszerzett infrastruktúrával fogja lerázni magáról a Közel-Kelethez fűződő olaj-függőségét, vallják politikai szakértők.
Környezetszennyező vállalatoknak kedvez a bíróság?
A Chevron által birtokolt Texaco ecuadori olajkitermelését kipellengérező Crude: The Real Price of Oil című film rendezőjét arra kötelezte a szövetségi bíróság az Egyesült Államokban, hogy szolgáltassa be az általa készített 600 órás nyers felvételeket. Az eset azért precedens-értékű, mert megnehezítheti a környezetszennyező nagyvállalatok ellen tanúskodó, felszólaló állampolgárok védelmét, sőt kilétük leleplezésével atrocitásoknak is kiszolgáltathatja őket.
Brutális videó az olajkitörésről
Kellemetlen, ragacsos, rozsdavörös olajszennyeződés érte el a Mexikó-öbölben a Mississippi partján fekvő lápvidéket - jelentette a CBS televízió. Közben a Kongresszus nyomására a BP nyilvánosságra hozta a tenger mélyén készített felvételeket.
Az uniós mentőcsomag drágítja az olajat
Az OPEC szerint 80 dollár fölé nyomja a nyersolaj hordónkénti tőzsdei jegyzését az a 750 milliárd eurós csomag, amit az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap állított össze a nemzetközi pénzpiac stabilizálása, illetve az euró védelmében - hangzott el az arab olajtermelő országok energetikai fórumán hétfőn, a katari fővárosban.
Szükségállapot Amerikában
11 napja megállíthatatlanul ömlik az olaj a Mexikói-öbölbe. A tengeri olajfúró állomáson április 20-án történt robbanás óta naponta 793 800 liter olaj jut a vízbe. Miközben a BP válságstábbal dolgozik a szivárgás elállításán, Obama elnök állami erőket is mozgósított a katasztrófa elhárítására. A mintegy 200 kilométeresre terebélyesedett olajfolt már csak néhány kilométerre van Louisiana partjaitól. Katasztrofális károk fogják érni az élővilágot és a déli államok eleve krízisben lévő gazdaságát.
Ha Teherán elzárja az olajcsapot...
Az Egyesült Államok kész hozzájárulni Kína stabil olajellátásának biztosításához, ha Teherán az olajcsap elzárásával torolná meg Peking esetleges csatlakozását az Irán elleni, megszigorított nemzetközi szankciókhoz - jelentette kedden a The New York Times.
Őserdőket irtanak ki a testápolószereink kedvéért?
A világ egyik legnagyobb vegyi és kozmetikai vállalata, a Unilever a BBC leleplező dokumentumfilmje után megváltoztatta részvételét Indonézia erdőgazdálkodásában: a döntés oka, hogy az országban az őshonos fafajtákat hatalmas területeken vágják ki és helyettesítik be frissen ültetett olajpálmákkal, melynek húsos gyümölcshéja szolgáltatja a kozmetikai termékek szinte minden fajtájához a növényi olajat. Az őserdők drasztikus kiirtása azonban hatalmas károkat jelent a bioszféra sokszínűségére nézve és a kivágott fákból rengeteg CO2-t szabadít fel, szennyezve a légkört.
Amikor Istenben bíznak a kommunisták
Miután az orosz-ukrán vita és a földgázvezeték elzárása sokkolta Európát, Amerika pedig a közel-keleti olajba mártódott bele könyékig az iraki háborúval, a nemzetállamok mára világszerte rádöbbentek az energia-autonómia fontosságára: az egyben a nemzeti szuverenitás megőrzésének eszköze. Átrendeződik az energia-beszerzési politika, átalakulóban a világ fosszilis energia-térképe. Nem kivétel ez alól Dél-Amerika sem. Erősödik a földgázverseny a latin-amerikai országok között.
Idén a fehéroroszok miatt zárják el az olajcsapokat?
Oroszország és Fehéroroszország képviselőinek egyelőre nem sikerült megállapodniuk Oroszország jövő évi fehéroroszországi olajexportjának feltételeiben, ezt jelentették csütörtök este orosz hírügynökségek.
Olajcsapok elzárva, aggodalomra semmi ok
Oroszország a hétvégén felfüggesztette olajszállításait a fehérorosz finomítókba, mivel nem sikerült megegyezni a 2010-es olajszállítások árazásáról. A Lengyelországba és Németországba Fehéroroszországon keresztül irányuló olajszállítás zavartalan - közölték olajkereskedők.
Legalább a magas olajárért nem kell aggódnunk
Középtávon is a 75 dollár körüli olajár lehet meghatározó a nemzetközi piacokon - vélik a Calyon szakértői. Christopher Barret, a bank olaj- és gázpiaci elemzője szerint az OECD-országok kereslete a következő években nem nő számottevően, az OPEC-országok pedig 2010-ben nem csökkentik a kitermelésüket, mert már a 80 dollár körüli olajár is több tagország számára nagy kísértést jelent a kitermelés növelésére.
Idén nem kell az olajellátásért aggódnunk?
Létrejött az elvi megállapodás Ukrajna és Oroszország között az európai fogyasztóknak szánt orosz nyersolaj jövő évi ukrajnai tranzitjáról, az erről szóló megállapodás szövegét két napon belül aláírják - jelentette be az orosz energiaügyi minisztérium hétfőn este. A minisztérium szóvivője hozzátette: a megállapodás biztosítja az európai fogyasztók hosszú távú és stabil ellátását.
Most az olaj nem jön Ukrajnából
Műszaki problémák miatt leállt a szállítás a Magyarországot is ellátó Barátság kőolajvezetéken - jelentette szerdán a Ria Novosti orosz hírügynökség. A Mol szerint a szállítási kimaradás nincs hatással a finomításra, a társaság készletei több napra elegendők.
Az arabok jövőre már örülhetnek
Az olaj árának várható emelkedése miatt erőteljes gazdasági növekedés jósolható 2010-re az Egyesült Arab Emírségekben, a 2009-ben tapasztalható zsugorodás után, a jegybank elnöke szerint.
Olcsóbb már soha nem lesz a benzin?
A kőolaj ára száz dollár fölé emelkedik legkésőbb 2011 elejére, mert a termelők nem lesznek képesek követni a kereslet növekedését, ezt jósolta egy amerikai elemző intézet hétfőn.
Olcsóbb lesz a benzin?
Az orosz pénzügyminiszter szerint túl magasra nőtt a kőolaj ára, ami hamarosan csökken a jelenlegi szintről. Hétfőn délután másfél dollár körüli emelkedéssel 70,45 dolláron volt a Brent olajfajta hordónkénti ára.
Mindenki áremelkedésért imádkozik
Hordónként legkevesebb 70-75 dolláros olajárra lenne szükség, különben az olajtermelő beruházások vészesen el fognak maradni, és emiatt két-három éven belül olyan csúcsokra emelkedhet a kőolaj szabadpiaci ára, amelyek mögött eltörpülnek a tavaly nyári, majdnem 150 dolláros árrekordok, ezt hangoztatták hétfőn az olajtermelő országok és az olajtárságok képviselői egyaránt, a Nyolcak (G8) és más érintettek energiaügyi értekezletén Rómában.
Hiába vártuk, nem lesz olcsóbb a gáz...
A földgáz világpiaci árának csökkenését kioltja a gyenge forint - vélekedett Juhász Péter, a Mol Energiakereskedő Kft. ügyvezető igazgatója az Institute of International Research (IIR Hungary) GasCon elnevezésű szakmai konferenciáján kedden Budapesten.
A válság pofonja a környezetnek: nem kell a hibrid
Az olcsó benzin és az autópiaci túlkínálat miatt csökkent a hibrid kocsik vonzereje az Egyesült Államokban - írta a USA Today című lap.
Apám tevén járt, én autóval, fiam repülőgépen...
A világpiaci olajár idén várhatóan hordónként 55 dollárra emelkedik, hosszú távon pedig akár 200 dollárig is felkúszhat. Idén és jövőre a kereslet a várakozásaink szerint nagyjából egy százalékkal csökken, de az olajipar komolyan profitál majd abból, hogy a befektetők hamarosan reáleszközökbe fektetik friss pénzeiket. - derül ki az Este elemzéséből.
Vége a benzinár csökkenésének!
Hat-hat forinttal emelkedik a benzin és a gázolaj ára is a hazai töltőállomásokon - erősítették meg üzemanyagpiaci források a holtankoljak.hu értesülését
Titokzatoskodnak, hogy emelkedjen az ár...
Az OPEC elnöke szerint a szervezet tagjai egyetértésre jutottak azzal kapcsolatban, hogy csökkenteni kell az olajtermelést. Az olajkartell szerdai ülésén magas rangú orosz kormányzati illetékesek is részt vesznek - tette hozzá.
Ennél olcsóbb nem lesz az olaj?
A kőolaj ára várhatóan már nem megy sokkal lejjebb, míg 2011-ben a hordónkénti átlagár már 80 dollár lesz annak a hatására, hogy a jövő év végén élénkülni kezd a globális gazdaság.
Már Kuvait is...
A kuvaiti kormány, amely eddig nem tartotta szükségesnek, hogy a jó állapotúnak tartott bankszektor védelmére keljen, bejelentette, hogy a helyi bankokban elhelyezett betétekre garanciát akar nyújtani.