Nemzetközi hírek
USA:
- Szerdán is csökkentek az amerikai részvényindexek, bár a keddinél kisebb mértékben (Dow -0,9%; S&P -0,6%; Nasdaq -1,2%). Az S&P500 visszatesztelte a 30 napos mozgóátlagot, az emelkedő trend viszont még sértetlen maradt.
- A nap főszereplője továbbra is a kőolaj árfolyama volt, mely már 100 dollár fölé emelkedett az USAban. Az aggodalom ezúttal az, hogy a túlzottan magas olajár újabb recesszióba húzhatja a világot. Amerikában a hirtelen olajár emelkedéseket a múltban rendszerint recessziós év követte (1975, 1980, 1990, 2000 és 2008), persze nem feltétlenül a magas olajár közvetlen következményeként.
- Nem csoda, hogy egyedül az olajszektor tudott emelkedni, összességében 1,9%-kal. A Chevron és az Exxon Mobil olajvállalat is 1,9%-os árfolyamemelkedést ért el, így a Dow legjobban teljesítő tagjai lettek.
- A Hewlett-Packard esett a legnagyobb mértékben a Dow indexen belül. A technológiai vállalat részvényei 9,6%-kal csökkentek, de ennél nagyobb mínuszban is tartózkodtak a nap során, mivel a számítógépgyártó menedzsmentje az elemzői várakozásoknál gyengébb előrejelzéseket adott az idei évre.
- A használt lakásértékesítések száma 2,7%-kal emelkedett, a várt enyhe visszaeséssel szemben, ami mindenképpen pozitív meglepetés. Az olajpiaci és líbiai helyzetre fókuszáló befektetőket azonban most nem hatotta meg a makroadat.
- Óriásira nőtt a rendszerszintű banki kockázat az USA-ban, a kansasi Fed kormányzó, Thomas Hoenig, aki a nyíltpiaci ülések legnagyobb héjájának (szigorú monetáris politikát javasló tagjának). A nagybankok a válság következtében még nagyobbra nőttek, ezért szerinte ezeket fel kellene darabolni, hogy többet ne érvényesülhessen a „too big to fail" (túl nagy, hogy csődbe jusson) elve.
- Ma számos fontos makroadat jelenik meg az USA-ban, illetve Németországban.
Olaj és arany:
- Tegnap tovább emelkedett a kőolaj ára és már a 100 dollárt is megérintette a kurzus a nap során. Jelenleg 98,9 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával. Az európában elterjedt Brent olaj 110 dollár felett jár.
- A líbiai helyzet továbbra is megoldatlan, az ország kettészakadt a tüntetők, illetve Kadhafi elnök által uralt keletre (Bengázi), és nyugatra (Tripoli). A stabilitás hiánya nyomán több olajtársaság leállította a termelést, hírforrások szerint mintegy napi 4-500 ezer hordóval (25%-kal) esett vissza a kőolajkitermelés.
- A Nomura elemzése szerint 220 dollár is lehet az olaj ára, ha a líbiai instabil helyzet esetlegesen átterjed Algériára, és kiesik mindkét ország kitermelése.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma teszi közzé a szokásos heti olajkészlet adatokat. Az elemzők 1,1 millió hordós emelkedésre számítanak kőolaj terén, míg 850 ezer hordós emelkedésre benzin terén. Az általában szorosan követett adat ezúttal csak kisebb mértékben mozgathatja az olajárfolyamot, hiszen a befektetők szeme most leginkább Észak-Afrikára szegeződik.
- Az arany ára is emelkedett 0,9%-ot tegnap, és jelenleg 1.408 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A kínai indexek kivételével a negatív tartományban vannak az ázsiai piacok (Nikkei -1,2%, Hang Seng -0,1%, Shanghai +0,4%, Kospi -0,6%, All Ordinaries -0,7%).
- A líbiai tüntetések miatt 100 dollár közelébe emelkedő olajár nyomta rá bélyegét a kereskedésre. Ráadásul erősödött a jen, ami nem tett jót a japán exportőröknek (Canon -1,0%, Sony -1,5%).
- A szingapúri infláció két éves csúcsra, 5,5%-ra emelkedett januárban, de a malajziai árak is 2009 közepe óta nem látott mértékben nőttek, a vietnámi infláció pedig 24 hónapos csúcsot ütött. Az olajár megugrása további inflációs nyomást okoz. Kína, India, Indonézia, Dél-Korea, Thaiföld és Vietnám már emelt kamatot, azonban valószínű, hogy további intézkedésekre lesz szükség.
- Hat hónapra eltiltották a Deutsche Bankot a saját számlás kereskedéstől Dél-Koreában, mivel a hatóság bűnösnek találta az index tavaly november 11-i zuhanásában.
Devizák:
- Tegnap tovább gyengült a dollár, az árfolyam áttörte az 1,373-as ellenállást.
- A japán jen tegnap és a reggeli órákban is erősödött, 82 környékén jár az árfolyam, és 81-ig már nem látható támasz.
- A forint áttörte a korábbi lokális csúcsát (273,5), és 275 felett is járt a tegnapi esti órákban. A hazai fizetőeszköz rövidtávon tovább gyengülhet.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Száguld az olaj, s ezzel nagy veszélyt hordoz a világ gazdaságaira nézve. Megtörheti a gyenge lábakon álló gazdasági fellendülést. Ezért esnek a tőzsdék. Azt is tudni véljük, hogy miért emelkedik az olaj ára. Az arab válság miatt. De! A helyzet az, hogy a legrosszabb forgatókönyv az, hogy eszkalálódik a politikai válság, s hosszú időre kiesik néhány millió hordó olaj, a termelésből. Mit lehet ez ellen tenni. Pl. az USA „baráti" nyomást gyakorolhat az iraki kormányra, hogy egyezzen meg a kurd helyi kormánnyal, s kezdjék meg az olaj exportot a kurdisztáni területről. Különben amúgy is ez a szándék. Csak a folyamatot kellene felgyorsítani. Ráadásul ott akkora lelőhelyek vannak, hogy akár néhány millió hordóval is lehetne növelni a napi kitermelést, amely elég lehet a kieső termelés pótlására. Persze ez idő kérdése, de mindenképpen jó helyzetbe hozza azokat a cégeket, akik a régióban rendelkeznek kitermeléssel, illetve kutatási tevékenységgel. Ilyen pl. a MOL és a partnere a Gulf Keyston angliai cég.
Vállalati hírek
A halasztott adó visszaforgatása miatt a vártnál jobb eredmény a Magyar Telekomtól
7,48 milliárd forintos adózott eredményt ért a Magyar Telekom a tavalyi év IV. negyedévében, ami jóval magasabb, mint az általunk és a piac által is várt veszteség. A különbség fő oka, hogy a magyarországi adóváltozások következtében (2013-tól a társasági nyereségadó mértéke 19%-ról10%-ra csökken) 14,6 milliárd forinttal csökkent a halasztott adó. A várakozásoknál jóval magasabb eredményt magyarázza még a személyi kiadások és egyéb költségek alacsonyabb mértéke. A cég egyébként hozta a 2010-es bevételi és EBITDA célkitűzéseit.
A bevételek 3,9%-kal csökkentek, ami a vállalati üzletág bevételeinek csökkenésének (-10%) tudható be. A vállalati ügyfelek és a közszféra jelentősen visszafogta távközlési kiadásait, ami az árak és a végződtetési díjak csökkenésével is együtt járt. Az EBITDA a 27 milliárd forintnyi válságadó miatt 44%-kal esett vissza. A tisztított EBITDA ugyanakkor a sikeresen végrehajtott költségracionalizálási intézkedéseknek köszönhetően (melyek elsősorban a marketing, tanácsadói valamint anyag és fenntartási költségekre irányultak) kismértékben nőtt. A nettó pénzügyi költségek csökkenése az időszaki átlagos kamatláb jelentős csökkenésének és az alacsonyabb átlagos nettó hitelállománynak az eredménye.
A 2011-es kilátások a vártnál jobban alakulnak, főleg, ami az EBITDA-t illeti:
- árbevétel 3-5%-kal csökken, ami megfelel az általunk várt 3,4%-os visszaesésnek
- az egyszeri tételektől tisztított EBITDA 4-6%-kal esik vissza, ami jobb, mint az általunk kalkulált -7,5%
- a capex 5%-kal csökken az Erste által várt 2%-kal szemben
A hatalmas válságadó és a halasztott adókötelezettségek visszaírásának hatását leszámítva a Magyar Telekom látványos javulást tudott elérni a működési költség soron. Az árbevétel csökkenésének üteme (- 3,9%) valamelyest gyorsult a harmadik negyedéves 3,3%-os visszaeséshez képest a gyenge IT üzletág miatt. A magyar piacon ígéretes tendenciát mutat a háztartások mobilhasználata és a nemfizetés miatti ügyfélelvándorlás is csökkent. A menedzsment által bemutatott várakozások arra utalnak, hogy a vállalat 2011-ben már javulást remél. Továbbra is tartásra ajánljuk a részvényt.