Mindenki áremelkedésért imádkozik

Hordónként legkevesebb 70-75 dolláros olajárra lenne szükség, különben az olajtermelő beruházások vészesen el fognak maradni, és emiatt két-három éven belül olyan csúcsokra emelkedhet a kőolaj szabadpiaci ára, amelyek mögött eltörpülnek a tavaly nyári, majdnem 150 dolláros árrekordok, ezt hangoztatták hétfőn az olajtermelő országok és az olajtárságok képviselői egyaránt, a Nyolcak (G8) és más érintettek energiaügyi értekezletén Rómában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelenleg csökkenő kereslet és az alacsony árak a világgazdasági válságot jelzik, nem pedig hosszabb távú irányzatot, és a világ új árcsúcsok felé halad, mondta Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb olajexportőrének olajipari minisztere, Ali al-Naimi. „Mi ugyan hosszabb távra tervezünk, terveinket nem ingatják meg a rövid távú piaci bizonytalanságok, de ha mások nem kezdenek hasonló beruházásokba a kitermelő kapacitások bővítése végett, akkor két-három éven belül a tavalyihoz hasonló vagy még kínosabb áremelkedés lehetséges" - figyelmeztetett al-Naimi. Azt mondta, hogy az alacsony árak és a gyenge kereslet beruházásoktól elriasztó hatását növelik a nagy beruházási költségek és a hitelszűke is.

Az energiaárak meredek növekedésének veszélyére figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első vezérigazgató-helyettese, John Lipsky is. Előrejelzése szerint a feltáró és kitermelő beruházások idén 21 százalékkal visszaesnek az olaj- és a gáziparban, és jövőre is nyomottak maradnak. (Szigorú üzemanyag-fogyasztási, egyben első ízben károsanyag-kibocsátási normákat jelölt ki az új amerikai autókra a napokban Barack Obama elnök.)

Az értekezleten felvetődött egy világszintű energiaügynökség megalakítása is, hogy elsimítsa, kiegyenlítse az áringadozásokat és a beruházási ciklusokat. Az ötletgazda Paolo Scaroni, az olasz Eni energiavállalat vezérigazgatója szerint olyan mechanizmust, illetve stabilizációs alapot kell létrehozni, amely ösztönzést kínál a kapacitásnövelő beruházásokhoz, segíti a termelő országokat, ha az árak meghatározott szint alá esnek, és világszinten összehangolja a kereskedelmi nyersolaj- és terméktartalékok kezelését. Az Eni a maga részéről stabilan folytatja beruházásait, de körülbelül 70 dolláros kőolajárat tart üdvösnek mind a termelők, mind a fogyasztók hosszú távú érdekei szempontjából. (A kőolaj szabadpiaci ára jelenleg hordónként 60 dollár körül van. Az idei mélypont januárban volt, 32 dollár fölött.)

Kína önállóan is lép
A távol-keleti ország 440 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot készít elő, ami ezúttal a megújuló energiaforrások felhasználását másfél százalékról hatra növelné az energiafelhasználásban. Kína teljes energiafelhasználásán belül a szén aránya jelenleg közel 70 százalék. A Beijing Morning Post című lap arról számolt be, hogy a tervezett befektetés egy része a szélenergia felhasználásának a növelését irányozza elő. A terv szerint az ázsiai ország szélerőművi kapacitása 2020-ra meghaladná a 100 gigawattot. Ez háromszorosa a tavalyi 30 gigawattnak.

Komoly összefogás a globális felmelegedés ellen

Az energiahatékonyság ösztönzésére előzőleg, vasárnap új nemzetközi megállapodást kötöttek Rómában a Nyolcak és a legnagyobb energiatermelő és fogyasztó országok. A IPEEC - nemzetközi partnerségi megállapodás az energiahatékonysági együttműködésről - néven életre hívott új platform a globális felmelegedés elleni küzdelem részeként működik majd.

A partnerségben részes 13 állam - köztük az EU egységes partnerként, Kanada, Franciaország, Oroszország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Japán, Olaszország és Németország valamint Brazília, Mexikó, Dél-Korea, Kína - kinyilvánította, hogy az IPEEC a jövőben "kiemelt platformja" az energiahatékonysági tapasztalatcserének.

Az új szervezet a fejlett és fejlődő országok közötti együttműködést hivatott elősegíteni az energiahatékonyság terén, hatékonyabb technológiák kifejlesztésében, az energiatakarékos módszerekről történő információcserében, valamint a magán és a közszféra határokon átnyúló energetikai összefogásában. A megállapodás működtetéséhez - a Nemzetközi Energiaügynökséghez kapcsolódva - a részes államok mindegyike 1,3 millió euróval járul hozzá.

Az OTP mentheti meg a Mol-t
Bár a hatékonyabb hazai külpolitikának, illetve a piaci és kormányzati szereplők "összezárásának" köszönhetően Magyarország rövid távon erősítette védelmi vonalait az orosz energiapolitikai terjeszkedéssel szemben, a Szurgutnyeftyegaz továbbra is erős nyomást gyakorolhat a Mol vezetésére, hogy oroszbarát vezetőket ültessen a menedzsmentbe - olvasható a Political Capital hétfői elemzésében. Leszögezik, hogy az orosz cég számára a Mol továbbra is kiemelten fontos a Nabucco projektben játszott meghatározó szerepe, finomító-kapacitása, valamint gázvezetékei és gáztározói miatt. A tanulmányban kiemelik a Mol és az OTP sikeres együttműködését az orosz befolyásszerzési kísérlet elhárításában. Emlékeztetnek, hogy a Mol az elmúlt időszakban nagy értékű részvénycserét hajtott végre az OTP-vel, amelynek célja a közgyűlés szavazati arányainak módosítása volt (a Mol tulajdonában jelenleg így nincs is saját részvény). Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, egyben a Mol igazgatóságának alelnöke, a két cég már a korábbi külföldi támadások során is szorosan együttműködött, és várhatóan a jövőben is idegen felvásárlás esetén segítenék egymást - teszik hozzá az elemzők.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo