A Deepwater Horizon olajfúró kúton április 20-án történt robbanás, amely után a tengerentúli sajtó az amerikai történelem legsúlyosabb olajszennyeződéséről beszélt. Az amerikai földtani intézet becslése szerint naponta átlagosan 12-19 ezer hordó (1,9-3 millió liter) olaj ömlött a vízbe az 1500 méteres mélységben.
A katasztrófa óta a BP árfolyamai nagyot zuhantak, rögtön szárnya is kaptak a híresztelések mely szerint más olajipari vállalatok szívesen felvásárolnák a brit óriást. Az sem segítette a BP helyzetét, hogy az 1990-ben hatályba léptetett olajszennyezési törvény értelmében a cégre hárulnak az olaj eltakarításának költségei. (A jogszabályt az Exxon Valdez alaszkai olajszivárgása után alkották meg.) Egyes, június elején közölt információk szerint a cég 990 millió dollárt költött katasztrófa-elhárítási műveletekre, a mélytengeri szivárgás csökkentését, illetve megszüntetését célzó kísérletekre, a víz alatt és a felszínen felgyülemlett szennyeződés eltakarítására, a partok védelmére, valamint a kártérítésekre. A sapka felhelyezését a tőzsde jól fogadta, hiszen a hírre 7,6%-ot emelkedett a BP árfolyama.
A madarak számára nem jöhetett volna rosszabbkor a szerencsétlenség: az évnek ebben a szakaszában van a keltetési és fészekrakó szezonjuk.